Poczta email

ProtonMail: najbezpieczniejsza poczta e-mail. Co trzeba o niej wiedzieć?

Redakcja Antyweb
ProtonMail: najbezpieczniejsza poczta e-mail. Co trzeba o niej wiedzieć?
8

Protonmail się zmienia. Usługa z bezpieczną i prywatną skrzynką pocztową odświeżyła nie tylko stronę główną stanowiącą centrum sterowania wszystkimi funkcjami, ale także wprowadza nowe plany oferujące dodatkowe korzyści.

Co to jest ProtonMail?

ProtonMail to bezpłatna, zaszyfrowana poczta e-mail, która działa na zasadzie prywatnych serwerów, a nie na serwerach firm takich jak Google czy Yahoo. ProtonMail oferuje zaawansowane szyfrowanie, które zapewnia prywatność i bezpieczeństwo użytkownikom podczas wysyłania i odbierania wiadomości e-mail. Dodatkowo, ProtonMail nie przechowuje żadnych informacji o swoich użytkownikach, co oznacza, że ​​ich dane są całkowicie prywatne i bezpieczne. ProtonMail jest szczególnie popularny wśród osób, które potrzebują dodatkowego poziomu prywatności i bezpieczeństwa w komunikacji e-mailowej. Dlatego też okazuje się być najlepszym wyborem dla dziennikarzy, aktywistów, polityków czy biznesmenów.

Usługa zadebiutowała w 2014 r. i choć nie stała się liderem na rynku poczty elektronicznej, tak długa obecność na niezwykle konkurencyjnym rynku wskazuje, że twórcy poważnie podchodzą do swojego projektu. I nie jest to produkt, który nagle zniknie bez słowa i nikt nie będzie o nim pamiętał. Nic z tych rzeczy. Ekipa odpowiedzialna za ProtonMail stale się rozwija i stale wprowadza do swojej oferty nowe usługi i opcje. I to takie, z których ochoczo skorzystają zarówno dotychczasowi, jak i nowi użytkownicy.

Proton czy Gmail - która skrzynka e-mail jest bezpieczniejsza?

ProtonMail i Gmail to dwa różne rodzaje usług pocztowych i mają różne podejścia do prywatności i bezpieczeństwa użytkowników — i trzeba to zaznaczyć już na wstępie.

ProtonMail słynie z tego, że oferuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i prywatność jest u niego na pierwszym miejscu. Dzięki zastosowaniu szyfrowania end-to-end, usługa dba o to, by ​​żadna osoba trzecia nie mogła przeczytać twoich wiadomości e-mail, nawet jeśli przechwyci je w trakcie przesyłki. Dodatkowo, ProtonMail jest zlokalizowany w Szwajcarii, co oznacza, że podlega jednym z najbardziej rygorystycznych ustaw o prywatności na świecie. Gmail natomiast oferuje wiele funkcji i usług, których w ProtonMail nie uświadczymy. Jednakże, Google, właściciel Gmaila, korzysta z Twoich danych, aby wyświetlać spersonalizowane reklamy i poprawiać swoje algorytmy. W związku z tym, twoje dane osobowe i zawartość Twoich wiadomości e-mail mogą być przechowywane na serwerach Google, a te dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych.

Podsumowując, jeśli zależy Ci na prywatności i bezpieczeństwie, ProtonMail może być lepszym wyborem niż Gmail. Jednakże, jeśli szukasz funkcjonalności i dodatkowych usług, Gmail może być bardziej odpowiednią opcją.

W 2022 ProtonMail zamienił się w Proton. Co to oznacza w praktyce?

Nowy, zaktualizowany Proton oferuje jedno konto, wiele usług i jeden ekosystem, w którym prywatność ma stać na pierwszym miejscu. Wraz z odświeżoną ofertą, do użytkowników trafiły także nowe aplikacje o zmodernizowanym wyglądzie i wzbogacone o niedostępne wcześniej funkcje. Wizualnie także przeszły one ogrom zmian. Zaprojektowano nowe logo, zmieniono kolorystykę i dopracowano interfejs, który będzie wspólny dla wszystkich aplikacji firmy Proton.

Zmianie uległa też witryna usługi dająca dostęp do wszystkich funkcji oferowanych przez Proton. Logowanie do konta po transformacji odbywa się na nowej stronie internetowej, którą znaleźć można pod adresem proton.me. To właśnie ona został scentralizowanym centrum wszystkich usług związanych z ochroną prywatności. Oprócz zapewnienia pełnego dostępu do Proton Mail, Proton VPN, Proton Calendar i Proton Drive, znajdziecie tam wszystkie najważniejsze informacje dotyczące prywatności.

Cennik usług Proton. Ile to kosztuje? Co oferują poszczególne plany?

Proton oferuje zarówno pakiety darmowe, jak i płatne. Te różnią się od siebie dostępem do rozmaitych opcji i prezentują się następująco!

  • Proton Free — Podstawowy i darmowy plan dający dostęp do 1 GB całkowitej przestrzeni dyskowej, 1 adresu e-mail (teraz także w domenie @proton.me), 3 folderów i etykiet i 150 wiadomości dziennie. To także jeden kalendarz osobisty, szyfrowanie end-to-end, udostępnianie plików i folderów za pomocą łącza, jedno połączenie VPN, Ponad 100 serwerów w 3 krajach (USA, Holandia, Japonia) ze średnią prędkością połączenia. Pierwsze 500 MB dostajecie na start, kolejne 500 MB odblokowuje się z czasem i po wypełnieniu kilku zadań. Przestrzeń dyskowa jest współdzielona przez Proton Mail, Proton Calendar i Proton Drive.
  • Mail Plus — To bezpieczna poczta e-mail z zaawansowanymi funkcjami do codziennej komunikacji. Za 3,99 € miesięcznie lub 47,88 € rocznie otrzymujecie 10 adresów e-mail/aliasów, jedną niestandardową domenę, nieograniczone wysyłanie wiadomości na dzień i nieograniczone foldery, etykiety i filtry, wsparcie klientów e-mail (przez IMAP/SMTP) i wiele innych. To także 15 GB całkowitej przestrzeni dyskowej, 20 kalendarzy osobistych z udostępnianiem kalendarza przez link, jedno połączenie VPN, Ponad 100 serwerów w 3 krajach (USA, Holandia, Japonia) ze średnią prędkością połączenia.
  • Proton Unlimited — Wszechstronna ochrona prywatności i bezpieczeństwo dzięki połączeniu wszystkich usług Proton. Za 9,99 € miesięcznie lub 119,88 € rocznie dodatkowo otrzymacie 15 adresów e-mail / aliasów i 3 niestandardowe domeny e-mail, grupy kontaktów, 500 GB współdzielonej przestrzeni dyskowej, 10 połączeń VPN, dostęp do ponad 1700 serwerów w ponad 60 krajach, globalne usługi streamingu, wsparcie dla P2P/BitTorrent oraz Tor przez VPN.

Oprócz planów dla indywidualnych użytkowników, Proton ma również specjalną ofertę dla klientów biznesowych!

Aplikacje Proton. Wygodna obsługa bezpiecznej poczty!

Jak korzystać z poczty Proton Mail? Opcji jest kilka — można bez najmniejszego problemu sięgnąć po nią w oknie dowolnej przeglądarki. Wystarczy wpisać nasze dane na stronie logowania i już możemy cieszyć się wygodnym dostepem do naszej skrzynki. Na tym jednak jeszcze nie koniec!

Twórcy platformy przygotowali także aplikacje dedykowane najpopularniejszym systemom mobilnym. Jest zatem aplikacja Proton Mail na Androida oraz Proton Mail na iPhone'a. W obu przypadkach twórcy zadbali o to, by bylo to doświadczenie jak najbardziej uniwersalne, dlatego też spokojnie. Wygodnie skorzystacie z niej również na większych ekranów tabletów!

Ostatnią z aplikacji jest Proton Bridge. To program, który pozwoli cieszyć się pocztą Proton Mail w ulubionych aplikacjach pocztowych, z którymi na co dzień czujemy się najlepiej. Wszystko to za pośrednictwem protokołów takich jak IMAP/SMTP, dzięki którym możemy cieszyć się szyfrowaniem end-to-end i pełną prywatnością w popularnych aplikacjach do obsługi e-mail takich jak Microsoft Outlook, Apple Mail lub Mozilla Thunderbird!

Dlaczego warto wybrać Proton?

Jeżeli regularnie wysyłacie wrażliwe informacje, albo najzwyczajniej w świecie na pierwszym miejscu stawiacie sobie bezpieczeństwo i prywatność — usługi Proton będą dla Was najlepszym wyborem. To produkty które są dopracowane i dopieszczone, a przede wszystkim mają jasno okreslone priorytety i wartości, których trzymają się od lat!

Aktualizacja: 29.04.2023

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu