Motoryzacja

Protest policjantów przynosi efekty! W lipcu wystawiono o pół miliona mniej mandatów!

Marek Adamowicz
Protest policjantów przynosi efekty! W lipcu wystawiono o pół miliona mniej mandatów!
7

Po kilu tygodniach polscy policjanci prowadzą akcję protestacyjną. Ich działania przynoszą efekty, gdyż według statystyk w lipcu wystawiono ponad pół miliona mandatów mniej! Czy będzie mniej bezpieczniej?

Pierwsze informacje o rozpoczęciu protestu przez polskich policjantów pojawiły się w kwietniu bieżącego roku. Wtedy też rozpoczęła się akcja, w której policjanci postanowili ograniczyć ilość wystawianych mandatów. Komenda Główna Policji podała statystyki, z których wynika, że w lipcy wystawiono o pół miliona mniej mandatów niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Teraz jednak do akcji protestacyjnej ma dojść następny krok. Kontrole będą bardziej szczegółowe i dużo dłuższe.

Protest policjantów przynosi efekty: pensje i pieniądze wszystkiemu winne

10 lipca bieżącego roku Zarząd Główny Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych Policjantów podjął decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. W związku z powyższym funkcjonariusze dużo częściej sięgają po pouczenie w związku z ujawnionym wykroczeniem, niż nakładają mandat na sprawcę. Jak tłumaczyli związkowcy głównym celem było zwiększenie udziału pouczeń w stosunku do ilości nakładanych mandatów. Dane Komendy Głównej Policji twierdzą, że akcja protestacyjna policjantów przynosi efekty.

Z danych przedstawionych przez KGP wynika, że w lipcu 2017 roku, policjanci wystawili kierującym ponad 564 tysiące mandatów i zastosowali ponad 22,5 tysiąca pouczeń. W ubiegłym miesiącu mandatów było około 101 tysięcy, a pouczenia zastosowano ponad 240 tysięcy razy. Prosta matematyka pozwala wyliczyć, że mandatów było mniej o ponad 460 tysięcy, co już z pewnością nie pozostało bez zauważenia w strukturach Policji. Biuro Prasowe Komendy Głównej Policji również zauważa spadek i nie ukrywa, że tąpnięcie może mieć związek z akcją protestacyjną. Główne spadki można dostrzec głównie przy wykroczeniach w ruchu drogowego. Oczywiście Policjanci nie odstąpili całkowicie od wystawiania mandatów i interwencji, gdyż bezpieczeństwo obywateli jest dla nich najwyższym priorytetem. Teraz jednak się okazuje, że akcja protestacyjna może być rozszerzona.

Protest policjantów przynosi efekty: szykuje się strajk włoski

Do akcji protestacyjnej mogą dołączać kolejne formacje. Mowa tutaj m.in. o straży granicznej i straży miejskiej, a dodatkowo wiele wskazuje na to, że funkcjonariusze służb mundurowych mają zaostrzyć swoją formę protestów. Bardzo możliwe jest, że czas przeprowadzanej kontroli zostanie znacząco wydłużony.

Forma strajku włoskiego może być szczególnie mocno odczuwalna podczas kontroli policyjnych na drogach czy podczas podróży zagranicznych. O ile kontrole na granicach są rzadkością (głównie mowa tutaj o lotniskach czy portach, gdzie podróżni opuszczają europejską strefę Schengen) o tyle zwykła zatrzymanie za przekroczenie prędkości czy dla sprawdzenia stanu trzeźwości kierowcy może zostać znacząco wydłużone – chociażby drobiazgową kontrolą wyposażenia obowiązkowego, stanu technicznego pojazdu czy przedłużającym się wypisywaniem dokumentów.

Protest policjantów ma związek ze zmianami w pensjach, dodatkach oraz kwestiach emerytalnych funkcjonariuszy policjantów. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wiele razy już zapewniało, że jest skore do rozmów z funkcjonariuszami i do porozumienia nie jest daleko. Patrząc przez pryzmat, że wpływy do budżetu spadły w lipcu o ponad 11 milionów złotych (względem analogicznego okresu ubiegłego roku) nie ma żadnych wątpliwości, że porozumienie będzie dobre dla wszystkich.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu