Felietony

Project Volterra to odpowiedź Microsoftu na komputery Mac Mini z M1

0

Microsoft coraz bardziej ciągnie w stronę ARM. Wczoraj usłyszeliśmy co nieco na temat Projektu Volterra, który na pierwszy rzut oka wygląda jak... Mac Mini.

Świat niewielkich komputerów, wbrew temu w co wierzy większość świata, nie kończy się na Mac Mini. Od lat dostępne są podobne konstrukcje z systemem Microsoftu (m.in. Intel NUC, Samsung Chromebox czy Asus EeeBox), jednak chyba żaden nigdy nie mógł liczyć nawet na ułamek popularności konstrukcji od Apple. Ta zresztą w 2020 roku przeszła ogromną transformację — mam tu na myśli porzucenie Intela i autorskie rozwiązania Apple. Firma wydeptała ścieżkę, którą chętnie podąży także konkurencja.

Project Volterra: komputery z Windowsem dla ARM

Project Volterra w obecnej wersji zaprezentowanej przez Microsoft nietrudno skojarzyć z najpopularniejszym komputerem tego segmentu. Ciemna, kwadratowa, metalowa obudowa o podobnym kształcie wielu będzie kojarzyć się przede wszystkim z produktem Apple. Tym bardziej, że sprzęt pozbawiony jest układów Intela, a devkity o których usłyszeliśmy podczas konferencji Microsoft Build 2022 działają w oparciu o układy ARM od Qualcomma.

Przy okazji Microsoft opowiedział o nowych technologiach (Arm54 Visual Studio, wsparcie .NET) które mają być dobrym początkiem nowej przygody dla twórców - i nie tylko. To narracja bliźniacza do tej, którą słyszeliśmy kilkanaście miesięcy wcześniej u Apple. Przed premierą nowych układów, firma wypuściła Developer Transition Kit (DTK) na którym twórcy mogli sprawdzać co się z czym je.

System Microsoftu i ARM niewątpliwie nie jest jeszcze tak dobrą parą, jak analogiczne rozwiązania od Apple. Mimo wszystko fajnie widzieć że firma chce jak najszybciej nadrobić zaległości. Komputery z linii Surface na tę chwilę — choć często są ciekawe, dalekie są ideałowi. Może stacjonarny mini PC ARM okaże się krokiem milowym naprzód? Czas pokaże!

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news