Praca w IT

50 tys. wakatów w branży IT. Ratunkiem programiści ze wschodu

Grzegorz Ułan
50 tys. wakatów w branży IT. Ratunkiem programiści ze wschodu
43

Just Join IT podzielił się dziś z nami wynikami raportu z badania przeprowadzonego wśród polskich pracodawców z branży IT, z którego wynika, iż borykają się oni obecnie z problemem niedoboru programistów.

Deficyt programistów w polskich firmach jest dość pokaźny. Tylko według szacunków mamy obecnie aż 50 tys. wolnych stanowisk w firmach w Polsce. A to i tak niewiele w porównaniu z innymi krajami w Europie, gdzie mowa jest aż o 300 tys. wakatów, których liczba ma wzrosnąć w ciągu najbliższych 6 lat do miliona.

W tym kontekście nie dziwi zwrot pracodawców w kierunku wschodnim, w którym upatrują wypełnienie tej luki. Aktualnie 44% firm w Polsce zatrudnia specjalistów IT z Ukrainy, Rosji bądź Białorusi, jednak już na przyszły rok aż trzy na cztery firmy zamierzają poszerzyć grono swoich pracowników o programistów zza naszej wschodniej granicy.

Piotr Nowosielski, CEO Just Join IT:

Misją firmy, od samego początku istnienia, jest zmniejszenie luki na rynku pracy w polskim segmencie IT poprzez pomoc w poszukiwaniu najlepszych programistów. Uruchomienie nowej usługi ma być wstępem do stworzenia przez Just Join IT pomostu między Wschodem a Zachodem dla programistów z regionu CEE. Oznacza to również więcej kandydatów zainteresowanych pracą w Polsce.

Jakich specjalistów IT firmy w Polsce najbardziej poszukują? Najbardziej pożądani są programiści na stanowisko Mid, których najchętniej chce zatrudnić 84% przedsiębiorców, z kolei Juniorów jedynie 16%. Aktualnie 63% firm polskich zatrudnia Seniorów ze wschodu, a 70% planuje to zrobić jeszcze w I kwartale przyszłego roku.

Jeśli chodzi o popularność języków programowania na czoło wysuwa się tu JavaScript (45%), dalej mamy Python (32%) oraz PHP (27,3%). To aktualne preferencje pracodawców, ale już deklarują zwiększenie zatrudnienia dla specjalistów JavaScript - 49%, Java (40,5%) i DevOps (32%). Natomiast mniejsze zainteresowanie pracodawców jest po stronie specjalistów języka HTML (2,7%) i Support (2,7%).

Źródło: Just Join IT

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu