Polska

Polacy założyli już ponad 2 mln Profili Zaufanych. Sprawdźmy, co już dziś mogą dzięki niemu załatwić online

Grzegorz Ułan
Polacy założyli już ponad 2 mln Profili Zaufanych. Sprawdźmy, co już dziś mogą dzięki niemu załatwić online
Reklama

Profil Zaufany, czyli darmowa wersja podpisu kwalifikowanego udostępniona obywatelom przez państwo w celu potwierdzania swojej tożsamości w e-usługach naszej e-administracji. Istnieje już od około 7 lat, ale przez większość tego czasu jako martwy twór, dopiero przez ostatnie dwa lata można mówić o jego rozkwicie, zwiększonej popularności, a to dzięki udostępnieniu szerokiej bazy usług, które możemy załatwić dzięki niemu online.

Na początku sierpnia zwróciliśmy się z zapytaniem do Ministerstwa Cyfryzacji, z prośbą o udostępnienie danych na temat założonych i potwierdzonych już Profili Zaufanych, aby mieć rzeczywisty pogląd na popularność tego rozwiązania wśród Polaków.

Reklama

Liczba Profili Zaufanych

I tak, na dzień 8 sierpnia 2018 roku liczba potwierdzonych Profili Zaufanych (PZ) to 2 188 787, a rekordowym miesiącem, w którym potwierdzono najwięcej PZ był lipiec 2018 r., - potwierdzono wówczas 308 342 profili. Zbliżoną wartość odnotowano 24 kwietnia 2017 roku, kiedy to udostępniono możliwość sprawdzenia online punktów karnych, tego dnia założono 25 957 nowych PZ.

Jak to wyglądało historycznie? Bazowym rokiem, od którego zaczął tak naprawdę działać PZ jest rok 2016, wtedy potwierdzonych PZ na dzień 1 sierpnia 2016 było 540 771, rok później 1 sierpnia 2017 już 1 031 341, a 1 sierpnia 2018 - 2 157 714. Można więc powiedzieć, że rok do roku zwiększa się liczba potwierdzonych Profili Zaufanych o 100%.

A jak z wykorzystaniem Profili Zaufanych przez Polaków?

Według najświeższych danych, w przeciągu ostatnich 3 miesięcy (01.05.2018 – 01.08.2018) 694 213 unikalnych użytkowników, złożyło przynajmniej jeden podpis PZ-tem.
Nie jest to dużo, nie jest to mało, na pewno część Polaków założyła go z ciekawości lub by korzystać sporadycznie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak zgubienie dowodu osobistego czy rejestracja narodzin dziecka. Niemniej prawie 700 tysięcy unikalnych użyć w przeciągu ostatnich 3 miesięcy wygląda dobrze i potwierdza przydatność udostępnianych usług, które można załatwić online. Nie są to więc profile założone z ciekawości, a z rzeczywistej potrzeby i wiele z tych osób zapewne korzysta z niego regularnie.

Jak założyć Profil Zaufany?

Profil Zaufany możemy założyć na dwa sposoby - przez internet lub w punkcie potwierdzającym osobiście. Jeśli wybierzemy drugi sposób, samą rejestrację Profilu Zaufanego możemy przeprowadzić online, po czym potwierdzić ją osobiście w przeciągu 14 dni w wybranym punkcie. Aktualnie jest dostępnych 1400 takich punktów potwierdzających, które mieszczą się w urzędach gmin, placówkach ZUS czy Urzędach Skarbowych. Punkt potwierdzający znajduje się również w Ministerstwie Cyfryzacji, potwierdzenie PZ możliwe jest też podczas pobytu za granicą. Pełną listę punktów potwierdzających znajdziecie pod tym linkiem.

Podobnym hybrydowym rozwiązaniem jest skorzystanie z platformy Envelo. W tym przypadku wystarczy założyć konto, jeśli jeszcze nie macie, na platformie Envelo i udać się do najbliższej placówki Poczty Polskiej, by uwierzytelnić swoją osobę, poprzez okazanie dowodu tożsamości. Po wszystkim, na email dostaniemy link do aktywacji Profilu Zaufanego.

Reklama

Jednak najprostszym i najszybszym sposobem jest skorzystanie z usług bankowości elektronicznej w naszym banku i założenie Profilu Zaufanego od początku do końca online.

Aktualnie możliwość taka została udostępniona klientom PKO Banku Polskiego, Inteligo, Banku Zachodniego WBK (Santander Bank Polska), Banku Pekao, mBanku, ING Banku Śląskiego oraz Banku Milenium.
Ten sposób zajmuje dosłownie kilka klików, wystarczy wybrać login lub skorzystać z domyślnie przypisanego oraz potwierdzić go poprzez przepisanie kodu z narzędzia autoryzacyjnego, podobnie jak potwierdzamy przelewy w bankowości elektronicznej.

W ten sposób potwierdzamy swoją tożsamość na stronie Profilu Zaufanego, logując się poprzez nasze dane do systemu transakcyjnego naszego banku. Wystarczy kliknąć odpowiednią ikonę banku, po czy przekierowani zostaniemy na stronę logowania. Po udanym logowaniu możemy normalnie już korzystać z e-usług dostępnych w naszej e-administracji.

Reklama

Jakie e-usługi dostępne są w e-administracji

Wszystkie e-usługi, z których można korzystać znajdziecie na stronie Obywatel.gov.pl. Aktualnie wymienionych jest tam i opisanych 182 usług, a tych usług, które możemy załatwić online jest już 42. Jakie są najpopularniejsze?

Wniosek o nowy dowód osobisty

Każdego miesiąca ważność traci około pół miliona dowodów osobistych, więc to spora grupa osób, która może przynajmniej dwie rzeczy w procesie uzyskania nowego dowodu osobistego zrobić online. Wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego możemy złożyć online na tej stronie. Każdorazowo przy korzystaniu z e-usług wymagających potwierdzenia naszej tożsamości, przekierowywani będziemy na stronę Profilu Zaufanego w celu zalogowania się i potwierdzania tożsamości.

Po udanym potwierdzeniu wystarczy wybrać powód złożenia wniosku, może to być wniosek o pierwszy dowód, zmiana danych zawartych w dowodzie, upływ terminu ważności dowodu, utrata dowodu, zmiana wizerunku twarzy lub uszkodzenie dowodu. Po czym dodajemy już tylko zdjęcie, sprawdzamy poprawność danych i wysyłamy nasz wniosek.

Aby sprawdzić czy nasz dowód jest już gotowy nie musimy osobiście udawać się do urzędu, to również załatwimy online.
Wystarczy odwiedzić tę stronę, gdzie po wpisaniu numeru naszego wniosku uzyskamy informację o jego statusie.

Reklama

W temacie dowodów osobistych, również online możemy zgłosić utratę lub kradzież dowodu, czyli odejdzie nam jedna instytucja, której nie musimy osobiście odwiedzać w takim przypadku. Podobnie jak przy wniosku o nowy dowód, także online sprawdzimy czy nasz dowód został już unieważniony na tej stronie.

Mój Pojazd - Sprawdzanie pojazdu online

Zmotoryzowani mają również dostęp online do danych o swoim pojeździe. Wszystkie skatalogowane informacje o naszym samochodzie czy motocyklu znajdziemy na tej stronie, dostęp do nich uzyskamy również dopiero po autoryzacji naszym Profilem Zaufanym. Jakie to są informacje? Przede wszystkim to:

  • dane o pojeździe, w tym: marka, typ, nr vin, data pierwszej rejestracji, termin badania technicznego;
  • dane techniczne pojazdu, w tym: pojemność i moc silnika, liczba miejsc, dopuszczalna masa całkowita, rozstaw osi;
  • dane o zdarzeniach związanych z pojazdem, w tym wyrejestrowanie i zbycie;
  • dane o zawartej polisie, w tym datę zawarcia i wygaśnięcia, nazwę zakładu ubezpieczeń

Historia Pojazdu - sprawdzanie pojazdów sprowadzanych zza granicy

Jeśli jeszcze nie mamy auta, a chcemy go kupić możemy je sprawdzić na stronie Historiapojazdu.gov.pl. Od 15 grudnia 2017 r. w systemie widoczne są pojazdy sprowadzone z zagranicy i już zarejestrowane w Polsce. Natomiast od stycznia 2018 r. usługa została rozszerzona o auta, które jeszcze nie znalazły się w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a na przykład już są oferowane do sprzedaży.

Jeśli szukany przez nas samochód jest w bazie, to w zakładce „Dane zagraniczne” znajdziemy informacje o nim w 7 kategoriach:

  • Kradzież
  • Złomowanie
  • Powypadkowy
  • Uszkodzony
  • Przekręcony licznik
  • Niedopuszczony do ruchu
  • Służył jako taxi

Bez Profilu Zaufanego możliwe jest sprawdzenie wszystkich zarejestrowanych pojazdów. Po uprzednim wprowadzeniu numeru rejestracyjnego i VIN pojazdu oraz daty pierwszej rejestracji, uzyskamy następujące informacje:

  • dane techniczne (pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa)
  • terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badanie
  • odczyt licznika, zarejestrowany podczas badań technicznych (informacje o odczycie licznika są gromadzone od początku 2014 roku)
  • informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC
  • liczbę właścicieli i województwo rejestracji
  • informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej
  • informację, czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony

Natomiast po potwierdzeniu naszej tożsamości Profilem Zaufanym uzyskamy te informacje o pojazdach, których nie ma jeszcze w bazie CEPiK, czyli nie zostały jeszcze zarejestrowane w Polsce.

Sprawdzanie punktów karnych online

Pozostając w temacie motoryzacyjnym, na stronach Obywatel.gov.pl sprawdzimy również aktualny stan naszych punktów karnych. Tu również musimy potwierdzić naszą tożsamość logując się swoim Profilem Zaufanym.

Rejestracja narodzin dziecka online

Kto myśli o jakichś sprawach urzędowych bezpośrednio po narodzeniu dziecka? Dzięki niedawno uruchomionej e-usłudze nie trzeba już w tej sprawie udawać się do urzędu osobiście, można to zrobić online na tej stronie.

Podczas rejestracji potwierdzamy, czy jesteśmy ojcem czy matką dziecka i w następnym krokach uzupełniamy dane drugiego z rodziców, nazwę szpitala, w którym dziecko przyszło na świat, no i oczywiście ustalone wcześniej imię dziecka. Podczas rejestracji potrzebny będzie również numer aktu małżeństwa lub urodzenia, jeśli nie jesteśmy w związku małżeńskim z partnerem/partnerką.

Na koniec wprowadzamy jeszcze adres, pod którym dziecko będziemy chcieli zameldować oraz jak będziemy odbierać dokumenty. Możemy wybrać naszą skrzynkę ePUAP, odbiór osobisty w urzędzie lub wysyłkę pocztą. W zależności od wybranej opcji w przeciągu kilku dni otrzymamy odpis aktu urodzenia naszego dziecka wraz z nadanym numerem PESEL oraz zaświadczeniem o zameldowaniu.

Zintegrowany Informator Pacjenta - historia leczenia online

Na koniec zestawienia najpopularniejszych e-usług wyjdziemy trochę poza serwis Obywatel.gov.pl i sprawdzimy sobie naszą historię leczenia online. Wystarczy do tego zalogować się do ZIP poprzez nasz Profil Zaufany. Wcześniej konieczna była wizyta w jednej z placówek Narodowego Funduszu Zdrowia.

Po zalogowaniu do ZIP uzyskamy dostęp do historii chorób czy poszczególnych świadczeń medycznych zarejestrowanych w bazie NFZ, z których korzystaliśmy, a ponadto dostęp do informacji o naszych prawach do świadczeń zdrowotnych, informacji o odprowadzonych składkach, szczegółowej wiedzy o leczeniu, wydanych receptach czy kwotach, które zostały przekazane na sfinansowanie naszego dotychczasowego leczenia.

Co więcej zrobimy z Profilem Zaufanym?

Złożenie wniosku o 500+ czy 300+, które nazywane jest również jako Dobry start, czyli wyprawka dziecka do szkoły - to również jest możliwe przy wykorzystaniu profilu Zaufanego. Możemy to zrobić poprzez portal Emp@tia.

Chcemy założyć jednoosobową działalność gospodarczą? Nie ma problemu, zrobimy to na portalu CEIDG, logując się do niego i potwierdzając swoją tożsamość Profilem Zaufanym, którym możemy również podpisywać plik JPK_VAT.

Czego się nie udało zrobić z Profilem Zaufanym?

Osobiście wydaje mi się, że największą porażką na razie w cyfryzacji naszej administracji był projekt mObywatel i możliwość dodawania do aplikacji mobilnej dostępnej na Androida i iOS różnego rodzaju dokumentów, takich jak prawo jazdy, legitymacja studencka czy dowód osobisty. Na tę chwilę można dodać w niej dowód osobisty, potwierdzając przy tym swoją tożsamość Profilem Zaufanym, ale jak na razie jest to bezużyteczna funkcjonalność w zasadzie.

Na tę chwile można potwierdzać w ten sposób swoją tożsamość w przypadku kontaktów obywatel-obywatel lub obywatel-przedsiębiorca (tu wymagana kolejna aplikacja mWeryfikator). Nie ma jeszcze możliwości, by ta forma mogła zastąpić potwierdzenie tożsamości w kontaktach obywatel-państwo czy obywatel-policja poprzez okazanie fizycznego dokumentu tożsamości. Nie wiadomo też, czy w najbliższym czasie będzie to możliwe. Czytając ostatnio interpelację posła Arkadiusza Marchewki odniosłem wrażenie, że projekt ten został odłożony na co najmniej rok, gdyż priorytetem są teraz e-Dowody.

Co w najbliższej przyszłości zrobimy z Profilem Zaufanym?

Ministerstwo Cyfryzacji zdradziło nam plany udostępnienia trzech nowości - aktualnie pracują nad panelem użytkownika, dzięki któremu uzyskamy dostęp do danych i usług dostępnych na portalu Obywatel.gov.pl z jednego miejsca, po jednokrotnym zalogowaniu, nad udostępnieniem wniosku o wydanie prawa jazdy oraz nad usługą dopisania do rejestru wyborców.

Natomiast pełną listę usług, które możecie już załatwić online, znajdziecie na stronie Obywatel.gov.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama