Intel

Nowe procesory i chipsety 8 generacji od Intel

KP
Kamil Pieczonka
6

O tym, że Intel znacznie przyśpieszył premierę procesorów Coffee Lake, które jako pierwsze wprowadziły 6 rdzeni do platformy konsumenckiej pisaliśmy już wielokrotnie. Oczekiwaliśmy też, że prędzej czy później na rynek trafi szersza oferta procesorów i przede wszystkim chipsetów. Niestety zajęło to ponad pół roku i dopiero dzisiaj gigant z Santa Clara wprowadza na rynek całą gamę nowych układów, zarówno dla komputerów stacjonarnych jak i notebooków.

Intel rozpoczyna ofensywę - 8 generacja procesorów Intel

Dzisiejszy dzień jest bardzo ważny dla Intela, jak widzicie na slajdzie poniżej, do oferty trafią nowe produkty dla kilku segmentów. Po pierwsze będą to układy mobilne należące do kategorii oznaczonej przez Intela jako "highest-performance", gdzie po raz pierwszy do notebooków trafią procesory posiadające 6 rdzeni i taktowanie dochodzące nawet do 4.8 GHz. Poza tym debiutują też nowe mobilne modele z wydajniejszym układem graficznym Iris Plus, chipsety H370, B360, Q370 i H310, a także kilka nowych modeli dla komputerów stacjonarnych, które znacznie poszerzą obecną ofertę, do której należało do tej pory tylko 6 procesorów.

Nowy poziom wydajności dla notebooków

Gama procesorów mobilnych z najwyższej półki rozrośnie się całkiem solidnie, a najwydajniejszy z nich nie będzie wcale wiele odstawał od desktopowego odpowiednika. Core i9-8950HK, będzie miał nie tylko 6 rdzeni z obsługą technologi HT, ale także maksymalne taktowanie dochodzące nawet do 4.8 GHz oraz odblokowany mnożnik pozwalający jeszcze podnieść zegar. A to wszystko w obudowie o TDP na poziomie 45W. Poza tym do oferty trafią też dwa inne modele posiadające 6 rdzeni i nieco niższe taktowanie, będą to Core i7-8850H oraz Core i7-8750H. Gamę uzupełnią dwa układy Core i5 wyposażone w 4 rdzenie oraz dwa procesory należące do rodziny Xeon.

Poza samą specyfikacją tych procesorów warto też zwrócić uwagę na całą platformę. Intel wprowadza dzisiaj do oferty chipsety z serii 300, a wraz z nimi urządzenia mobilne zyskają między innymi wbudowaną, bezprzewodową kartę sieciową działającą w standardzie 802.11ac, złącze USB 3.1 Gen 2 (o przepustowości 10 Gb/s) i obsługę technologiiIntel Optane.

W ofercie pojawią się też nowe modele z serii U o TDP równym 28W, które wyposażone zostaną w nieco wydajniejszy niż standardowy układ graficzny Iris Plus. Nowa seria będzie posiadała bardzo zbliżoną specyfikację do poprzedników, nie licząc pojemności pamięci eDRAM, która wzrośnie do 128 MB. Wydajność tego rozwiązania powinna oscylować w granicach tego co oferuje GeForce 930M, czyli powinno być możliwe uruchomienie starszych gier lub nowszych, ale na niskich detalach. W ofercie pojawi się 4 nowe procesory oznaczone symbolami Core i7-8559U, Core i5-8269U, Core i5-8259U oraz Core i3-8109U.

Uzupełniona oferta Intel 8 generacji dla komputerów stacjonarnych

Wreszcie doczekamy się także szerszej gamy procesorów dla komputerów stacjonarnych oraz co chyba jest nawet ważniejsze, nowych płyt głównych. W tej chwili Intel wprowadza do oferty tylko 3 nowe standardowe procesory, czyli Core i5-8600 , Core i5-8500 oraz Core i3-8300. Pojawi się za to aż 6 nowych modeli oferujących niższe TDP, na poziomie zaledwie 35W. Są one bardzo zbliżone do standardowych układów, tylko mają oczywiście wyraźnie niższe taktowanie, zarówno bazowe jak i w trybie Turbo Boost.

To co jednak mnie cieszy najbardziej to fakt, że wreszcie doczekaliśmy nowych chipsetów z serii 300, a wraz z nimi całej gamy nowych płyt głównych, które wreszcie będą dostępne w szerszym zakresie cenowym, szczególnie w niższym jego przedziale. Najciekawiej wygląda oczywiście H370, który zaoferuje aż 20 linii PCIe, 14 portów USB, w tym 4 porty USB 3.1 o przepustowości 10 Gb/s, 6 portów SATA, dwa porty M.2 oraz wbudowaną kartę bezprzewodową w standardzie 802.11ac. Biorąc pod uwagę, że płyty główne z tym chipsetem powinny być tańsze niż Z370, to szykuje nam się bardzo ciekawa oferta, która wreszcie pozwoli powalczyć Intelowi w naszych polecanych zestawach komputerowych.

O tym, że Intel wprowadzi do swojej oferty całą gamę nowych procesorów i chipsetów wiedzieliśmy już od kilku miesięcy. Niestety firma kazała nam czekać bardzo długo na realizację tych zapowiedzi i trudno powiedzieć co było główną przyczyną takiego stanu rzeczy. Wygląda na to, że dopiero teraz mamy właściwą premierę platformy Coffee Lake, która została przyśpieszona za sprawą konkurencji ze strony Ryzenów od AMD. Tym razem Intel wyprzedza nieco ruch AMD, które pokaże nam nowe Ryzeny za kilka tygodni, a to zapowiada jeszcze ciekawszą rywalizację w kolejnych miesiącach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu