Android

Oto Prime OS dla laptopów znudzonych Windowsem

AL
Albert Lewandowski
5

Prime OS to kolejny dowód na to, że jednak nie wszyscy chcą mieć niezwykle rozbudowane systemy na swoich komputerach. Co warto wiedzieć o tym Androidzie dla laptopów?

Windows kontra macOS? Wybór nie dla każdego

Obecnie największa wojna, jeżeli chodzi o komputery osobiste, trwa na linii Windows - macOS. Jedni starają się przekrzyczeć / przekonać drugich, ale finalnie strona przeciwna nie zmienia swojego zdania. Trochę na uboczu rozwija się zupełnie inne myślenie. W sumie do przeglądania sieci, oglądania filmów, pracy biurowej, wcale nie jest potrzebna rozbudowana platforma i na spokojnie wymagania zaspokoi coś znacznie mniej zaawansowanego.

Na tej fali swoją popularnością za Oceanem buduje Chrome OS. Z kolei społeczność dba o tworzenie wersji Androida dostosowanych pod komputery, które to potrafią zaskoczyć swoim dopracowaniem oraz możliwości. Zresztą już niejednokrotnie osoby z forum xda-developers pokazały swoje niewiarygodne umiejętności.

Aktualnie najpopularniejszym sposobem na zapewnienie sobie Androida w odpowiedniej formie na laptopie jest Bluestacks, dostępne już w czwartej wersji. Teraz jednak pojawiła się alternatywa w postaci Prime OS, skierowanego głównie do posiadaczy starszych urządzeń, gdzie wydajność nie pozwala już na wiele.

Prime OS - co działa?

W przypadku takiego oprogramowania podstawowe brzmi: ile rzeczy jeszcze nie zostało skończonych? Tutaj jednak możemy liczyć na wsparcie trybu pracy w wielu oknach, elementy rodem z bardziej dorosłych platform, jak menu Start czy pasek ze skrótami, skróty klawiszowe oraz interfejs starający się być jak najbliżej AOSP. Nie zabrakło również wsparcia dla gier i zmapowania klawiszy pod najpopularniejsze tytuły, m.in. PUBG Mobile czy Subway Surfers. Obecnie całość jest dopiero w fazie rozwoju. Na start otrzymujemy już aplikacje Google oraz wsparcie dla OTA, jeżeli zainstalujemy system na partycji ext4. Całość bazuje na Nougacie 7.1.2 z kernelem Linux 4.9 LTS Google. Oprogramowanie do pobrania jest tutaj.

Twórcy ostrzegają o potencjalnych problemach z działaniem Bluetooth, gładzika, audio czy modułu WiFi, które mogą wystąpić w nielicznych przypadkach. Zważywszy jednak na to, że mamy do czynienia z wersją oznaczoną numerkiem 0.2.1, widzę ciekawą przyszłość przed Prime OS, choć na więcej będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

źródło: XDA

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: