Ciekawostki technologiczne

Prowadząca dziennik telewizyjny Sztuczna Inteligencja? W Chinach już to działa

Piotr Kurek
Prowadząca dziennik telewizyjny Sztuczna Inteligencja? W Chinach już to działa
13

Chyba każdy, kto ogląda telewizję i szuka informacji w tradycyjnych środkach przekazu natknął się na znajome twarze, które od lat zdają nam relacje z otaczającego nas świata. Już wkrótce te twarze staną się cyfrowe.

Dzienniki i telewizje informacyjne wciąż cieszą się ogromną popularnością. Czołowi prezenterzy stają się autorytetami dla milionów widzów. Jednak ich chwila sławy może skończyć się bardzo szybko, a to dlatego, że w niedalekiej przyszłości mogą zostać zastąpieni przez Sztuczną Inteligencję. To żadne science-fiction — to rzeczywistość, którą mamy okazję oglądać już teraz.

Hello everyone. I’m and English Artificial Intelligence Anchor. This is my very first day in Xinhua News Agency.

Tymi słowami przedstawił się światu pierwszy, wirtualny prezenter telewizyjny, który rozpoczyna swoją pracę w chińskiej telewizji informacyjnej. Zaprezentowana po raz pierwszy, na trwającej właśnie konferencji World Internet Conference, telewizyjna Sztuczna Inteligencja stworzona została przez agencję informacyjną Xinhua News Agency i firmę technologiczną Sogou. Uczący się i czytający wszystko prowadzący programy informacyjne może bez problemu posługiwać się w języku chińskim i angielskim — w zależności od języku AI przyjmuje inną postać, wzorowaną na prawdziwych prezenterach telewizyjnych zatrudnionych w Xinhua News Agency.

Zobacz też: To najbardziej przerażający system obserwacji jaki widziałem. Ma ogromny zasięg i… trudno go uniknąć

Z początku Artificial Intelligence Anchor, który w chwili obecnej nie ma bardziej pospolitego imienia, pracować będzie na stronach internetowych i kanałach społecznościowych agencji dostarczając szybko, najświeższe i najważniejsze informacje, bez konieczności uruchamiania studia telewizyjnego i przygotowywania programu na żywo.

Jak widać na załączonym wideo dostępnym w języku angielskim, prezenter wypada nadzwyczaj obiecująco, choć jego mechaniczny głos i ograniczona ekspresja mogą z czasem wywoływać dyskomfort. Jednak to dopiero początki — Sztuczna Inteligencja potrafi się uczyć, analizować materiały wideo i czytać każdy załadowany tekst, co w przyszłości ma zaowocować jeszcze lepszymi osiągnięciami w dziedzinie mowy i prezencji.

Zobacz też: Sztuczna inteligencja walcząca z mową nienawiści daje się… trollować

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu