Zanim poszedłem na studia nie doceniałem roli prezentacji. Powód był prosty - szkoła średnia (a także wcześniejsze) nieszczególnie stawiały na tę form...
Prezentacja złożona ze slajdów pisanych w HTML? Tego nie da Ci żaden pakiet biurowy!
Zanim poszedłem na studia nie doceniałem roli prezentacji. Powód był prosty - szkoła średnia (a także wcześniejsze) nieszczególnie stawiały na tę formę przekazywania informacji. Nie wiem czy w tym aspekcie cokolwiek się zmieniło, choć zdecydowanie mogłoby. Na uczelni prezentacje natomiast wykorzystuje się nagminnie (przynajmniej na dziennikarstwie), przy czym jedynym słusznym rozwiązaniem jest tutaj, jak się już pewnie domyślacie, MS PowerPoint. Wystarczy jednak odrobina wiedzy na temat języka HTML i można przebić pokazy slajdów konstruowane w programie Microsoftu.
Słowem klucz jest tutaj deck.js, który dostarcza gotowy kod, dzięki któremu przygotowanie takiej prezentacji to bułka z masłem. Oczywiście efekt będzie zależny od tego jak duże są nasze umiejętności webmasterskie (HTML to zupełne minimum, pełnię możliwości osiągniemy stosując JavaScript i CSS).
Twórcy deck.js dostarczają nam szablony, które możemy wykorzystać w tworzeniu prezentacji oraz główny silnik, który będzie odpowiedzialny za nawigację (ta ogranicza się do strzałek na klawiaturze) oraz wyświetlanie animowanych przejść między slajdami. Wybrać je możemy, podpinając do naszej prezentacji odpowiednie, gotowe arkusze stylów. Oczywiście jeżeli komuś bardzo zależy, może się pokusić o przygotowanie własnego, unikatowego stylu. Wymaga to jednak o wiele więcej zachodu.
Wszystko co musimy zrobić to pobrać paczkę z plikami, a następnie przygotować slajdy. Ogranicza się to jedynie do przygotowania prostych sekcji w HTML o określonych nazwach. Możliwości są pod tym względem nieograniczone. Możemy wstawiać obrazki, klipy wideo, tabele i wiele wiele innych. Do odtworzenia tego na innym komputerze będziemy natomiast potrzebować tylko i wyłącznie przeglądarki internetowej.
Ostatnim etapem tworzenia prezentacji w deck.js jest dodanie rozszerzeń, które pozwalają np. na przygotowanie menu prezentacji, wyświetlanie numerów slajdów czy tworzenie wewnętrznych linków. W efekcie utworzona prezentacja może o wiele lepiej wyglądać i działać aniżeli w przypadku tej opracowanej za pomocą PowerPointa czy podobnych programów.
I teraz nasuwa się pytanie - dlaczego warto babrać się w HTML-u, kiedy za pomocą różnego rodzaju edytorów przygotowanie podobnej prezentacji jest znacznie prostsze? W przypadku, gdy nasz projekt będzie przedstawiany jednorazowo, rzeczywiście mija się to z celem. Często jednak potrzebujemy prezentacji, którą będzie można odtworzyć na każdym komputerze (czy to offline, czy online) i nie ryzykować przy tym niekompatybilnością, brakiem określonego oprogramowania czy czegokolwiek innego. W takich sytuacjach deck.js jest niezastąpiony.
Szczegółowe instrukcje obsługi deck.js można znaleźć na stronie projektu. Bardzo przystępny poradnik został też opublikowany na stronie Lifehacker. Nic tylko korzystać. Oczywiście nie zapomnijcie się potem pochwalić efektami swojej pracy. ;)
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu