Polska

Prawo jazdy w smartfonie coraz bliżej, będzie też informacja o punktach karnych

Kamil Pieczonka
Prawo jazdy w smartfonie coraz bliżej, będzie też informacja o punktach karnych
17

Już bardzo niewiele czasu dzieli nas od momentu, gdy będziemy mogli wsiąść do samochodu bez żadnych dokumentów. Ostatecznie ten fakt uregulowała ustawa, którą właśnie zatwierdził sejm. Teraz czeka tylko na podpis prezydenta, który jest formalnością.

Prawo jazdy w smartfonie

Aplikacja mObywatel rozwijana jest już od kilku lat i nawet jeśli ma swoje wzloty i upadki, albo dyskryminuje posiadaczy smartfonów z iOS to cieszy się sporym zainteresowaniem. Według ostatnich danych Ministerstwa Cyfryzacji z aplikację zainstalowało już ponad 1,3 mln obywateli. Obecnie daje dostęp między innymi do modułu mTożsamość, który jest namiastką dowodu osobistego, a także do elektronicznych recept, czy wreszcie do danych dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC. Teraz do tej układanki dołączy ostatni klocek interesujący kierowców, czyli mPrawo Jazdy.

Co ciekawe ustawa dająca prawo poruszania się samochodem bez dokumentów, nie wymusza na nas posiadania aplikacji mObywatel. Wszystko jest powiązane z nowymi możliwościami systemu CEPiK, który pozwoli policjantom sprawdzić podczas kontroli nasze uprawnienia do prowadzenia pojazdu samodzielnie. Tym samym stróże prawa będą musieli zmienić swoją powitalną formułkę, bo "dokumenty do kontroli" nie będzie już miało racji bytu. Czekamy tylko na podpis prezydenta, który nie powinien z nim zwlekać.

Punkty karne również w aplikacji mObywatel

W nowej wersji aplikacji mObywatel pojawi się też zakładka, w której będziemy mogli sprawdzić liczbę punktów karnych, czyli funkcjonalność, która dostępna była do tej pory tylko na stronach GOV.pl. Będzie w niej można odczytać zdarzenie, na podstawie którego przyznano punkty karne wraz podstawą prawną ich naliczenia oraz jego miejsce i datę. Dane w systemie będą aktualizowane raz dziennie o 6:00 rano i będzie to stan aktualny na dzień poprzedni. Jak widzicie na obrazku poniżej, w aplikacji będzie odliczany też czas ważności punktów, co czasami może być bardzo przydatne ;-).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu