Jak obiecali tak zrobili, w połowie czerwca informowałem Was o rozpoczęciu prac nad zmianą ustawy Prawo o ruchu drogowym, która pozwoli zostawić fizyczne prawo jazdy w domu. Projekt ustawy jest już w sejmie i obejmuje dużo więcej zmian dla kierowców i właścicieli pojazdów.
Projekt ustawy już gotowy - prawo jazdy online, koniec z wymianą dowodu rejestracyjnego czy tablic
Wprowadzone zmiany pozwolą podczas kontroli pojazdu sprawdzać dane kierowców online w centralnej ewidencji kierowców, tym samym zniesiony zostanie obowiązek posiadania przy sobie fizycznego prawa jazdy, tak jak to już działa w przypadku dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC.
Przeczytaj też: mPrawo jazdy oraz licznik punktów karnych w aplikacji mObywatel.
Kolejna nowość to brak konieczności wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku, gdy skończy się nam już miejsce na pieczątki z terminem następnego badania technicznego. Zniesiony zostanie obowiązek wykupywania karty pojazdu i nalepki kontrolnej, co znacznie ułatwi proces rejestracji pojazdów, no i przyniesie oszczędności na poziomie prawie 100 zł. Pojazd zarejestrujemy również w miejscu czasowego zamieszkania przez właściwego starostę. Nie będzie też obowiązku wymiany tablic rejestracyjnych, co da kolejne prawie 100 zł oszczędności.
Ostatnie z istotnych zmian dotyczy również rejestracji pojazdów, uprawnienia takie uzyskają salony sprzedaży autoryzowane przez producenta samochodów oraz czasowego wycofanie z ruchu samochodu osobowego:
W przypadku konieczności naprawy samochodu (np. po wypadku), wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji, będzie można wycofać pojazd z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i nie częściej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Przywrócenie do ruchu będzie wiązało się przeprowadzeniem dodatkowego badania technicznego pojazdu po naprawie.
Najbardziej istotna zmiana, czyli zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy, zostanie ogłoszona przez Ministerstwo Cyfryzacji z trzymiesięcznym wyprzedzeniem, oczywiście po uchwaleniu zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym.
Pełny tekst ustawy znajdziecie pod tym linkiem.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu