Polska

Pracuj.pl chce zrobić LinkedIn na Facebooku. Zobaczcie Workee

KM
Kamil Mizera
7

Pracuj.pl nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Portal ten, szczególnie teraz, w dobie zawirowań gospodarczych na świecie i w Europie, raczej nie narzeka na liczbę odwiedzających go użytkowników. Obecnie praca i proces jej szukania to chodliwy towar, więc każda usługa ułatwiająca znalezienie pracoda...

Pracuj.pl nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Portal ten, szczególnie teraz, w dobie zawirowań gospodarczych na świecie i w Europie, raczej nie narzeka na liczbę odwiedzających go użytkowników. Obecnie praca i proces jej szukania to chodliwy towar, więc każda usługa ułatwiająca znalezienie pracodawcy czy pracownika może działać na świetnie przygotowanym gruncie. Dlatego też Grupa Pracuj Solutions uruchamia właśnie nową usługę, która przeznaczona jest dla użytkowników Facebooka.

Workee.pl to przygotowana przez Pracuj Solutions aplikacja na Facebooka, która ma ułatwić użytkownikom nawiązywanie i podtrzymywanie kontaktów biznesowych, wyszukiwanie firm oraz związanych z nimi użytkowników serwisu Zuckerberga. Do działania Workee wykorzystuje historię naszego zatrudnienia i doświadczenia, o ile takową podaliśmy na FB, a także sieć naszych kontaktów i kontakty naszych znajomych, budując w ten sposób mechanizm biznesowych powiązań.

Po załadowaniu się aplikacji i przetworzeniu przez nią naszych danych dostajemy spersonalizowany widok Workee, podzielony na kontakty, firmy i nasz profil. W pierwszej zakładce wyświetlają się nam nasi znajomi i znajomi ich znajomych przypisani do firm, w których pracują. Z tego poziomu możemy dodawać nowych znajomych do usługi lub kontaktować się z wybranymi osobami. W kolejnej karcie wyświetlają się firmy, w których osoby z naszej rozszerzonej sieci kontaktów pracują. Z kolei w profilu mamy nasze zawodowe i edukacyjne podsumowanie, znajomych będących w Workee, a także moduł rekomendacji. Workee ma nam pozwolić śledzić zmiany w doświadczeniu naszych znajomych oraz docierać bezpośrednio do firm. Wszystko to bardzo przypomina wspomniany już wcześniej LinkedIn, oczywiście na Facebookową modłę.

Wejście z Workee nie jest głupim pomysłem. Coraz częściej Facebook wykorzystywany jest do szukania pracy i do rekrutowania do niej. Na Zachodzie social media stają się ważnym narzędziem w procesie rekrutacji nowych pracowników, co czasami prowadzi do kuriozalnych sytuacji, jak na przykład żądanie przez pracodawcę dostępu do profilu pracownika. Niemniej jednak social media mogą pozwolić na łatwiejsze wypromowanie się danej osoby oraz szybsze dotarcie do samej firmy, tudzież osób z nią powiązanych.

Czy to się przyjmie w Polsce? Cóż, rekrutacja przez social media wciąż u nas nie jest zjawiskiem częstym i raczej dotyczy konkretnych branż, związanych z Internetem. Workee może być jednak pomocnym narzędziem do wyszukiwania firm i kontaktów biznesowych. Aby jednak mogło to tak działać, polscy użytkownicy musieliby podejść do Facebooka nie tylko w czysto rozrywkowy sposób, ale również jak do narzędzia pomocnego w poszukiwaniu pracy czy kontaktów zawodowych.

Swoją drogą Pracuj Solutions czuje pismo nosem, wydając tego typu usługę właśnie teraz. Facebook na dobre zadomowił się w Polsce, a przy okazji rynek pracy obecnie nie należy do najbardziej chłonnych, że się tak delikatnie wyrażę, więc każde narzędzie mogące pomóc w znalezieniu nowej lub lepszej pracy może zdobyć akceptację użytkowników, zwłaszcza, że Workee działa całkiem nieźle, mimo, że to dopiero Beta.  Zobaczymy, czy aplikacji uda się zdobyć popularność, na pewno będę śledził rozwój tej usługi. Gdyby na przykład udało się to połączyć jakoś z samym Pracuj.pl i wprowadzić mechanizmy wyszukiwania ofert pracy przez FB, to byłoby naprawdę ciekawie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Facebooklinkedinaplikacja