Praca w IT

76% programistów jest przeciwna logowaniu ich czasu pracy. Dlaczego?

Grzegorz Ułan
76% programistów jest przeciwna logowaniu ich czasu pracy. Dlaczego?
Reklama

No Fluff Jobs, polski portal z ofertami pracy, który jako pierwszy wprowadził wymóg podawania widełek płacowych przez potencjalnych pracodawców, uruchamia właśnie dedykowany portal dla zaczynających przygodę z programowaniem. Przy tej okazji podzielili się z nami wynikami ankiety, przeprowadzonej wśród już doświadczonych programistów.

Nowy serwis dla początkujących programistów dostępny jest już pod tym linkiem, znajdziecie w nim szereg porad dla Juniorów, z doświadczeniem krótszym niż dwa lata oraz konkretne i zebrane w jednym miejscu ogłoszenia o pracę, dedykowane właśnie początkującym programistom. Nie zabrakło też w nim listy kursów, szkół programowania czy uczelni wyższych przygotowujących do zawodu programisty, testera lub innego specjalisty IT.

Reklama

Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs:

Portal powstał, ponieważ seniorów jest nadal zbyt mało i choć juniorów przybywa, to często brakuje im kompetencji i wiedzy. Zarobki juniorów w IT według naszego ostatniego raportu za 1 kwartał 2019 wynoszą 5500 złotych. Na naszym nowym portalu chcemy dzielić się niezbędna dla nich wiedzą, a kilka razy w roku dać pracodawcom możliwość nieodpłatnego wyszukiwania najlepszych kandydatów.

My przejdźmy już do wyników ankiety, zaczynając od tytułowego pytania, jakie No Fluff Jobs zadał doświadczonym programistom. Nieco ponad 3/4 programistów jest przeciwna rejestrowaniu ich czasu pracy, jaki poświęcają rozwiązywaniu poszczególnych, powierzonym im zadań.

Jakie argumenty podawali? Tłumaczyli to w dwojaki sposób, jedni uważają, że nie jest możliwe kodowanie przez 8 godzin dziennie non stop, bo to „prosta droga do wypalenia zawodowego, przemęczenia i spadku efektywności pracy”. Inni z kolei twierdzą, że „problemy i zadania są przetwarzane w przeróżnych momentach dnia”. Były też jednak zdania, że po 8 godzinach kodowania dopiero się rozkręcają.

Jaką muzykę wybierają programiści do puszczania w tle, podczas kodowania? Tutaj odpowiedzi podzieliły się na dwa główne obozy - 45% wybiera raczej mocne brzmienia, a 55% opowiadała się za muzyką elektroniczną. Przy pytaniach o wskazanie konkretnych gatunków, wymieniane były między innymi - metal, dub step, ambient, techno czy rap.

Programiści to miłośnicy kawy - 62 proc. woli ją od herbaty. Ważny jest także kolor kodowania - 87 proc. ankietowanych wybiera czarny motyw IDE, tylko 13 proc. biały. A gry w biurze jako rozrywka? 52 proc. ankietowanych wybiera piłkarzyki, 48 proc. PlayStation. Natomiast, część z ankietowanych stwierdziła, że zamiast grać wolałaby się udać na masaż lub basen. Wbrew stereotypom programiści to niekoniecznie introwertycy - 53 proc. z nich woli spędzać czas w towarzystwie znajomych, a nie samotnie.

Co jeszcze ciekawego można wyciągnąć z tej ankiety? Zdecydowana większość programistów, bo aż 78% uważa, że komentarze w kodzie są bardzo potrzebne, z tym że muszą być dodawane w zrozumiały sposób. Większość też - 71%, wybiera do pracy komputer przenośny, głównie dlatego, iż wolą pracować zdalnie (51%).

Reklama

W ankiecie padło też pytanie o osobę zarządzającą projektami, nad którymi pracują i połowa programistów zwróciła uwage, że Project Manager powinien mieć doświadczenie w programowaniu, z kolei 40% twierdzi, że niekoniecznie, ważne jest, by znał specyfikę branży i rozumiał wyzwania, które powierza członkom swojego zespołu.

Źródło: No Fluff Jobs.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama