Felietony

Poznaliśmy specyfikację Google Glass - bez większych niespodzianek

Konrad Kozłowski
Poznaliśmy specyfikację Google Glass - bez większych niespodzianek
39

Google opublikowało pełną specyfikację jednego z najciekawszych gadżetów ostatnich miesięcy - Glass. Równocześnie udostępnione zostały wszelkie potrzebne informacje do tworzenia aplikacji na zupełnie nową platformę oraz aplikacja dla Androida rozszerzająca możliwości okularów. Co ważne, pierwsze par...

Google opublikowało pełną specyfikację jednego z najciekawszych gadżetów ostatnich miesięcy - Glass. Równocześnie udostępnione zostały wszelkie potrzebne informacje do tworzenia aplikacji na zupełnie nową platformę oraz aplikacja dla Androida rozszerzająca możliwości okularów. Co ważne, pierwsze pary okularów już niedługo trafią do "klientów".

Większość danych była znana już nieco wcześniej, ale podsumujmy - Google Glass posiadają dostosowywalne noski, dzięki którym każda osoba będzie mogła wygodnie korzystać z okularów, zestaw zaś zawierać będzie ich jeszcze dwie dodatkowe pary. Najważniejszy element gadżetu, czyli ekran cechuje się rozdzielczośą 640 na 360 pikseli, co jak określa Google, może być porównane do 25 calowego ekranu oglądanego z odległości 2,5 metra. Zainstalowana kamera będzie wykonywać zdjęcia o rozdzielczości 5 megapikseli oraz nagrywać wideo w HD 720p. Standardowe słuchawki zostały zastąpione przez technologię pozwalającą na przesyłanie dźwięku bezpośrednio do ucha wewnętrznego poprzez kości czaszki.

Jeżeli chodzi o łączność, Google Glass zostały wyposażone w moduł Wi-Fi pracujący w standardach 802.11b/g oraz Bluetooth. Do dyspozycji użytkownika oddane zostanie 12 gigabajtów i jak się można domyślić całościowo urządzenie dysponuje pamięcią 16 gigabajtów. Jak nie omieszkało Google przypomnieć, użytkownik będzie także mógł wykorzystać dysk w chmurze, mając najpewniej na myśli Google Drive. Temat o którym dyskutowano od samego początku, czyli czas pracy na baterii nie został do końca wyjaśniony - Google zapewnia o całym dniu pracy na jednym ładowaniu, zaznaczając jednak że takie funkcje jak nagrywanie wideo lub wideorozmowa na Hangoucie są po prostu bardziej energożerne.

Oprócz dodatkowych par nosków, zestaw zawiera także przewód USB i ładowarkę sieciową, której wykorzystanie jest wskazane ze względu na różnorodność dostępnych na rynku zamienników. Jak czytamy: "Okulary Glass zostały przygotowane i przetestowane do pracy z załączoną do zestawu ładowarką. Zapewni ona mniejsze zużywanie się baterii i dłuższy czas działania." Google Glass będą współpracowały ze wszystkimi telefonami wyposażonymi w technologię Bluetooth, zaś aplikacja MyGlass - pozwalająca na dostęp okularów do danych z GPS i wiadomości SMS - będzie kompatybilna z systemem Android od wersji 4.0.3.

Google rozesłało już e-maile do 2 tysięcy "explorerów", czyli pierwszych użytkowników okularów Glass, z informacją o kończącym się procesie produkcji wersji Explorer, która w przeciągu najbliższych dni trafi do ich rąk. Ciekaw jestem ile przyjdzie nam zaczekać, zanim Google Glass trafią na sklepowe półki.

Źródło: Google via The Verge, źródła grafik: BussinessWeek, GeekyGadgets, Google.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu