Polska

Od teraz poziom smogu i prognozy w Warszawie sprawdzisz na jednej stronie

Grzegorz Ułan
Od teraz poziom smogu i prognozy w Warszawie sprawdzisz na jednej stronie
3

Temat smogu pojawił się w zeszłym roku z wyjątkowym nasileniem, poprzez liczne publikacje w sieci czy programy telewizyjne, Polacy dostrzegli ten problem i zaczęli się nim interesować. Jak tłumaczył wczoraj wiceprezydent Warszawy, mieszkańcy stolicy nie dysponowali jeszcze takim narzędziem, gdzie mogliby sprawdzić stan jakości powietrza i co najważniejsze jego prognozy. Z tego powodu pojawił się pomysł powstania Warszawskiego Indeksu Powietrza, który został stworzony przy współpracy z Politechniką Warszawską i własnie udostępniony mieszkańcom Warszawy.

Warszawski Indeks Powietrza prezentuje dane dla dwóch grup mieszkańców, a mianowicie możemy wybrać WIP Ogólny, przeznaczony do odczytu dla ogółu mieszkańców Warszawy i WIP Zdrowotny, który odczytywać powinny osoby należące do jednej z grup ryzyka zdrowotnego związanego z zanieczyszczanym powietrzem, czyli między innymi osoby cierpiące na astmę.

Po wybraniu odpowiedniej grupy pozostaje wybrać stację pomiarową zlokalizowaną najbliżej naszej lokalizacji i już możemy sprawdzić aktualny stan jakości powietrza i prognozowany. Na Targówku na przykład już wiem, że jutro lepiej nie wietrzyć pomieszczeń, uprawiać sportów na zewnątrz i zrezygnować ze spacerów.

Mamy tu czterostopniową skalę oceny jakości powietrza od 1 do 4, przy dwóch pierwszych nie ma specjalnych zaleceń, natomiast 3 i 4 wskazuje, że zwłaszcza niektóre osoby na przykład dzieci czy kobiety w ciąży powinny rozważyć ograniczenie swoich aktywności na powietrzu.

To WIP Ogólny, Zdrowotny prezentuje się zupełnie inaczej, tutaj oprócz stacji możemy wybrać do jakiej grupy zdrowotnej należymy i dla niej sprawdzić stan powietrza i jego prognozy. Są tu cztery grupy:

  • WIPz dla dzieci z astmą
  • WIPz dla osób starszych
  • WIPz dla osób z chorobami układu krążenia
  • WIPz dla osób z chorobami układu oddechowego

I na przykład dla osób starszych nie zaleca się teraz żadnej aktywności na powietrzu w centrum miasta, a już jutro w każdej lokalizacji.

Inaczej to też wygląda w przypadku stężenia pyłów PM10, PM2,5, których dopuszczalny poziom różny jest są dla różnych grup ryzyka zdrowotnego.

Gdzie ulokowane są stacje pomiarowe? Wybrano do tego cztery lokalizacje:

  • w dzielnicy Targówek – ul. Kondratowicza
  • w dzielnicy Ursynów – ul. Wokalna;
  • w dzielnicy Śródmieście – ul. Niepodległości;
  • w dzielnicy Śródmieście – ul. Marszałkowska;

Ale jak zapowiedziały władze Warszawy to dopiero początek, docelowo planują montaż około 100 urządzeń pomiarowych we wszystkich dzielnicach Warszawy. Bardzo fajny pomysł, zwłaszcza z prognozami. O ile jest wiele narzędzi do sprawdzania aktualnego stanu powietrza, to już z prognozami ze świeczką szukać, a to prognozy pozwalają na zaplanowanie aktywności tak, by uniknąć narażenia się na szkodliwy stan jakości powietrza, zwłaszcza dla osób z wymienionych grup ryzyka zawodowego.

Źródło: TVN Warszawa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu