Polska

We Wrocławiu zapłacisz zbliżeniowo za przejazd komunikacją miejską

Grzegorz Ułan
We Wrocławiu zapłacisz zbliżeniowo za przejazd komunikacją miejską
18

Wrocław to już trzecie miasto w Polsce po Jaworznie i Łodzi, gdzie Mennica Polskiej SA wdraża swój projekt Open Payment System, czyli jednolity system poboru opłat w transporcie miejskim.

Jak on działa w Łodzi opisywałem Wam we wrześniu ubiegłego roku w tym wpisie - W Łodzi będzie można płacić kartą płatniczą za przejazd komunikacją miejską.

Od 8 marca podobne rozwiązanie zostanie udostępnione mieszkańcom Wrocławia w ramach systemu URBANCARD, ale już bez konieczności wyrabiania karty URBANCARD czy kupowania papierowych biletów. Do zakupu biletu w formie elektronicznej wystarczy zbliżeniowa karta płatnicza.

Lech Filipiak, dyrektor departamentu Nieruchomości i eksploatacji Urzędu Miejskiego we Wrocławiu:

Zakup biletu w pojeździe odbywa się na tej samej zasadzie, co zakup kartą zbliżeniową w każdym sklepowym terminalu. Transakcja jest szybka i w pełni bezpieczna. Każdy zakup można później sprawdzić na w saldzie konta bankowego. Biorąc pod uwagę popularność tej formy płacenia, została ona również uruchomiona, jako nowa funkcjonalność we wszystkich nowym biletomatach.

Bilet zapisuje się postaci tokena w Systemie Centralnym, a podczas kontroli sprawdzający bilet otrzymuje informacje z Systemu Centralnego o tym czy i jaki bilet został kupiony przy użyciu danej karty płatniczej.

Co z osobami, które nie chcą przy tym korzystać z karty płatniczej? Dla nich powstanie nowa karta URBANCARD EP, którą będzie można wyrobić od 8 marca. Dzięki niej, po uprzednim doładowaniu będzie można kupować w kasownikach i biletomatach bilety jednorazowe czy czasowe.

Źródło: inf. prasowa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu