Google

Powstające wyspy, topniejące lodowce na imponujących nagraniach dla wszystkich za darmo

Konrad Kozłowski
Powstające wyspy, topniejące lodowce na imponujących nagraniach dla wszystkich za darmo
Reklama

Podejrzewam, że w ostatnim czasie nie zaglądaliście na Google Earth zbyt często. Dziś jednak macie ku temu powód, bo przygotowane nagrania timelapse to zdecydowanie rzecz warta zobaczenia.

Google określa tę aktualizację największą od 2017 roku, ale myślę, że nie należy na to spoglądać tylko pod tym kątem, ale także z perspektywy przyszłości, bo wprowadzone nowości oferują ogromny potencjał. Do dziś pamiętam pierwsze spotkania z Google Earth - jak każdy, dysponując możliwością odwiedzenia z lotu ptaka dowolnego miejsca na Ziemi, najpierw obejrzałem dach własnego domu i najbliższą okolicę zaciekawiony tym, jak została ona przedstawiona w cyfrowej formie.

Reklama

Dzięki tej sztuczce aplikacje z Google Mobile Services zamienią się szybko w Huawei Mobile Services

Od tamtej pory wiele się zmieniło, mnóstwo danych zostało zaktualizowanych, Google Earth wzbogaciło się o nowe funkcje i za pośrednictwem serwisu wybrałem się w wiele ciekawych miejsc. Wszystkie lokalizacje, jakie oglądałem, były jednak jak zatrzymane w czasie. Owszem, niektóre plany i zdjęcia były mniej aktualne od innych, ale Google Earth dawało nam szansę ujrzeć możliwie najnowszą cyfrową wersję naszego globu. Wprowadzone dzisiaj nowości pozwalają wybrać się w przeszłość!

Powstające wyspy i topniejące lodowce na timelapsach Google Earth


Według podanych przez Google danych mówimy tu o 24 milionach zdjęć satelitarnych z 37 ostatnich lat - timelapse'y obejmują bowiem okres od 1984 do 2021 roku. Firma określa je jako "interaktywne doświadczenie 4D" i choć trudno mi się odnieść do takiego nazewnictwa, to muszę przyznać, że udostępniane przez Google materiały robią ogromne wrażenie.

Większość zaprezentowanych na wideo zmian jest jednak dla nas naprawdę odległa i szczerze mówiąc dopiero po ich ujrzeniu oraz dokładniejszym przestudiowaniu można zdać sobie sprawę o jak poważnych sprawach mówimy, a są to przecież skutki zmiany klimatu takie jak topnienie czap lodowych i cofające się lodowce. Na ponad 800 filmach poklatkowych obejrzycie też zmiany dokonane przez człowieka, jak chociażby Wyspy Palmowe w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Swoboda w prześledzeniu tego oraz wielu innych fenomenów pozwala docenić możliwości, jakimi dysponujemy, ale zwraca to też uwagę na to, jak duży wpływ na środowisko ma człowiek.

Gdzie mogę zobaczyć timelapse'y Google Earth?

Zapytacie więc teraz, gdzie można to wszystko zobaczyć? Są dwa sposoby: albo odwiedzacie Google Earth i podążacie za wskazówkami, albo przechodzicie bezpośrednio pod adres g.co/TimelapseVideos. Pierwsza ze ścieżek otwiera przed Wami możliwości skorzystania z platformy do opowiadania historii przygotowanej przez Google. Nazywa się ona Voyager i za jej pośrednictwem udostępniane są interaktywne wycieczki z przewodnikiem po polecanych lokalizacjach, wzbogacone o nowe zdjęcia. Naciśnijcie na koło sterowe po lewej stronie, by przejść do listy wycieczek.

Rozbudowany edytor wideo w Zdjęciach Google. Za darmo!

Reklama


To świetne rozwiązanie dla tych, którzy nie szukają konkretnych materiałów, lecz chcą poszerzyć swoje horyzonty, pragną odwiedzić ciekawe miejsca i być zaskoczonym. Pod podanym wcześniej adresem czeka natomiast na Was opisywane ponad 800 filmów timelapse w 2D, 3D oraz w pliku mp4. Są to materiały, które nie są dostępne tylko do wglądu, ale także do bezpłatnego wykorzystania przez uczniów, studentów, wykładowców, nauczycieli i każdą inną osobę, która będzie ich potrzebować.

Reklama

Skąd pochodzą dane i jak długo je przygotowywano?

Jeśli jesteście zainteresowani, jak powstały te materiały, to Google nie ukrywa, jak wiele pracy i czasu było potrzebne, by je przygotować. W sumie zajęło to ponad 2 miliony godzin i tysiące maszyn w Google Cloud, by z 20 petabajtów elementów graficznych stworzyć mozaikę wideo o rozdzielczości 4,4 terapikseli. Dla łatwiejszego zobrazowania dodam, że to odpowiednik 530 tysięcy filmów w rozdzielczości 4K. Źródłem materiałów są programy Copernicus Unii Europejskiej oraz Landsat realizowany przez United States Geological Survey i NASA.

Mapy Google z trybem samochodowym dostępne na całym świecie

Wiele lat przygotowań i obróbki materiałów pozwala nam dzisiaj z domowego zacisza ujrzeć zmiany, które mają wpływ na cały glob i cywilizację. Jak rozwijały się miasta, jaki wpływ miało to na naturę w najbliższej okolicy, jak topią się lodowce i powstają wyspy - to wszystko jest dostępne dla wszystkich za darmo od dzisiaj na Google Earth w przeglądarce oraz na urządzeniach mobilnych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama