Felietony

Powrót Menu Start - naprawdę tego potrzebujemy?

Mateusz Budzeń
Powrót Menu Start - naprawdę tego potrzebujemy?
127

Menu Start stało się dla wielu elementem niemal niezbędnym w systemie operacyjnym Microsoftu. W 2012 roku element ten został usunięty, a zastąpił go nowy ekran startowy. Wówczas większość użytkowników pisała, że nie wyobraża sobie systemu Windows bez Menu Start. Czy zapowiedziany na tegorocznej konf...

Menu Start stało się dla wielu elementem niemal niezbędnym w systemie operacyjnym Microsoftu. W 2012 roku element ten został usunięty, a zastąpił go nowy ekran startowy. Wówczas większość użytkowników pisała, że nie wyobraża sobie systemu Windows bez Menu Start. Czy zapowiedziany na tegorocznej konferencji BUILD powrót Menu Start jest naprawdę konieczny?

Windows 8 pod względem graficznym od poprzednich systemów Microsoftu odróżnia brak Menu Start oraz nowy ekran startowy na którym możemy umieszczać skróty do ulubionych aplikacji i klasycznych programów. Patrząc na inne elementy różnice są raczej kosmetyczne. Usunięcie Menu Start dla wielu użytkowników było nieporozumieniem. W końcu według nich korzystanie z systemu bez tego elementu jest katorgą, a nawet jest niemożliwe. Na rynku szybko pojawiły się programy imitujące Menu Start. Niektórzy użytkownicy szybko skorzystali z takich aplikacji, inni postanowili dać szansę Modern UI.

Po co nam Menu Start jak z niego nie korzystamy?

Czytając opinie o Windows 8 szybko natkniemy się na komentarze twierdzące, że obsługa systemu ze względu na brak Menu Start jest niemal niemożliwa. Jednak ja twierdzę, że w większości są to opinie osób, które hejtują najnowsze okienka dla zabawy czy innych równie ambitnych powodów. Najgorsze jest to, że Ci komentujący najczęściej nie mieli w ogóle kontaktu z Windows 8, a jeśli już mieli to spędzili z nim kilkanaście minut. Z tego co udało mi się zaobserwować to Menu Start najczęściej wykorzystywane jest tylko do wyłączania komputera oraz czasami by uruchomić dopiero co zainstalowany program.


W związku z tym po co płakać po elemencie, który praktycznie nie był używany? Sądzę, że największym problemem jest tu przyzwyczajenie, które daję o sobie znać nawet przy tak błahych czynnościach jak wyłączenie komputera. Nie uważam, że zamknięcie systemu w Windows 8 zostało umieszczone w dobrym miejscu, ale nie mam zamiaru z tego powodu prowadzić w Internecie kompanii przeciwko Windows 8. Jeśli ktoś naprawdę nie może znieść nowego sposobu zamykania systemu to zawsze może nauczyć się innych sposób jak chociażby zamykanie z wykorzystaniem odpowiedniej kombinacji klawiszy, czy używając przycisku zasilania na obudowie komputera. W tych dwóch kwestiach nic się nie zmieniło względem poprzedniej wersji Windows.

Z tego co zauważyłem to znaczna większość znajomych trzyma niemal wszystko na Pulpicie. Oprócz skrótów do programów znajdziemy tam muzykę, filmy, zdjęcia oraz ważne dokumenty. W związku z tym po raz kolejny nasuwa mi się pytanie po co tak właściwie potrzebne jest Menu Start skoro niemal wcale z niego nie korzystamy. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie by w Windows 8 równie mocno zaśmiecić sobie Pulpit. Tworzenie folderów i praca na plikach jest identyczna jak w poprzednich wersjach systemu operacyjnego Microsoftu. Instalacja klasycznych programów, odtworzenie filmu czy uruchomienie danej przeglądarki Internetowej też wygląda tak samo jak chociażby na Windows 7. Problem może pojawić się tylko jeśli dany program podczas instalacji nie utworzył skrótu do Pulpicie. Jeśli znamy lokalizację programu na naszym dysku to dodania skrótu dla posiadaczy poprzednich wersji systemu Windows nie powinno być problem. Mały kłopot może pojawić się jeśli musimy skorzystać z nowego ekranu startowego. W przypadku Windows 8 przejście do listy zainstalowanych aplikacji mogło być mało intuicyjne, ale w aktualizacji 8.1 zostało to już znacząco poprawione. Jedyne czego musimy się nauczyć to jedno kliknięcie na przycisk pojawiający się pod kafelkami. Lista zainstalowanych programów jest naprawdę prosta do ogarnięcia, a drzewo katalogów jest identyczne jak w przypadku Menu Start.

Przycisk Menu Start nie licząc zamykania systemu jest chyba najczęściej używany do zmiany bardziej zaawansowanych ustawień komputera. Oczywiście pisząc najczęściej mam na myśli użycie raz na dwa miesiące. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie by do ustawień mieć dostęp również z poziomu Modern UI. Jednak w tym przypadku dostępność do nich jeśli nie wiemy jakiej dokładnie frazy wyszukać może być trudniejsza. Wiele osób myli się i zamiast przejść do Panelu Sterowania przechodzi do ustawień dostępnych z poziomu Modern UI, które nie oferują, aż takiej funkcjonalności.


Dla mnie najlepszym rozwiązaniem jest zapamiętanie nazwy „Panel Sterowania” lub jeśli chcemy sobie znacząco ułatwić życie to po prostu wyszukiwanie ustawień, które nas interesują po wpisaniu związanych z nimi wyrazów. Sądzę, że znacznie lepiej jest przejść do ustawień kont użytkowników po wyszukaniu frazy „konta użytkowników”, niż szukanie odpowiednich opcji w Panelu Sterowania.

Myślę, że wymieniłem chyba dwa najczęstsze powody, dlaczego użytkownicy narzekają na brak Menu Start. Ostatni jest chyba najrzadziej wymieniany wśród przeciętnych użytkowników, chociaż osobiście z nim się trochę zgadzam. Jednak postanowiłem o nim tylko wspomnieć i nie brać go dalej pod uwagę. Skoro te dwa sposoby praktycznie nie istnieją i bez większego trudu możemy nauczyć się prostych czynności w Modern UI to czy powrót Menu Start jest naprawdę potrzebny?

Potrzebujemy tego Menu Start?

Kilkukrotnie wspomniałem, że największym problemem może być przyzwyczajenie. Myślę, że w przypadku młodych osób mających na co dzień styczność z komputerem zmiana nie powinna być kłopotem, więc nie rozumiem tego całego hejtu związanego z brakiem Menu Start. Jednak czy w przypadku osób korzystających z komputera raz czy dwa razy w tygodniu tylko po to by poszukać czegoś w Internecie zmiana przyzwyczajeń będzie równie prosta. To właśnie dla takich użytkowników w Windows 8 Menu Start powinno znajdować się już od początku. Microsoft nie musiałby by przecież całkowicie rezygnować z nowego ekranu startowego, ale mógłby zastąpić tradycyjne Menu Start tym pokazanym na tegorocznej konferencji BUILD.


Osoby mające naprawdę rzadko styczność z komputerem nie chcą zmieniać swoich przyzwyczajeń, nie chcą, a raczej nie mają czasu uczyć się nowych rozwiązań, które i tak są dla nich zbędne. Według mnie zmuszanie takich użytkowników na siłę do korzystania z Modern UI można porównać do ciągłego zmienia funkcji przycisków na pilocie. Co z tego, że nowy układ może być bardziej ergonomiczny jak trzeba wszystkiego uczyć się od nowa, a przecież poprzednie rozwiązanie było naprawdę dobre.

Kilka dni temu skończyło się wsparcie dla Windows XP. Pracodawcy nie rzucą się do razu na nowe komputery z Windows 8. Jednak za jakiś czas wysłużone urządzenia z XP ulegną awarii, a wówczas naprawa będzie nie opłacalna. Najlepszym wyjściem będzie kupienie nowego komputera, a wtedy przeciętna „Pani Krysia” po zobaczeniu Modern UI mogłaby wyrzucić komputer przez okno. Przywrócenie Menu Start sprawi, że nowe komputery z Windows 8 nie sprawią niemal żadnego kłopotu i nie trzeba będzie przeprowadzać kilkugodzinnych szkoleń zatytułowanych „Jak wyłączyć komputer”.


Podobną sytuację można przedstawić dla domowego użytkownika. Sporo osób potrzebuje komputera tylko do przejrzenia wiadomości na Onecie czy zadzwonienia przez Skype do rodziny. Myślę, że reakcja w ich przypadku na zobaczenie Modern UI mogłaby być podobna. Przywrócenie Menu Start w nadchodzącej dużej aktualizacji do Windows 8 powinno znacząco ułatwić przesiadkę z Windows XP wśród osób nie mających niemal żadnej wiedzy o komputerze i nie interesujących się w ogóle nową technologią.

Wśród bardziej zaawansowanych użytkowników można spotkać wiele osób, które nawet mimo największych chęci nie przekonali się do Modern UI. Korzystanie z nowego interfejsu jest dla nich naprawdę niewygodne i starają się ze wszystkich sił uciec od obecnego rozwiązania. Dla nich powrót Menu Start też powinien okazać się wybawieniem. To właśnie u takich osób jak najbardziej rozumiem niechęć do nowego rozwiązania. Sprawdzili Modern UI, a jednak okazało się, że dla nich nowy interfejs nie jest idealny.

Podsumowanie

Według mnie powrót Menu Start to naprawdę dobra decyzja. Z pewnością przyczyni się do zmniejszenia problemów podczas przesiadki z Windows XP czy nowszej wersji na Windows 8.2/Windows 9. Myślę, że zadowoleni powinni być zarówno wspomniani przeze mnie hejterzy(oczywiście nie wszyscy) jak i osoby dla których korzystanie z Modern UI byłoby prawdziwą męczarnią. Szkoda, ze Microsoft obudził się dopiero teraz, przecież możliwość wyboru między Modern UI, a Menu Start powinna być już od początku. Wtedy zainteresowanie Windows 8 byłoby o wiele większe. Ja raczej nie skorzystam z Menu Start, dla mnie obecne rozwiązanie jest naprawdę świetne.

Grafika: [1], [2], [3], [4], [5]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu