Gry

Posiadanie przenośnej konsoli znowu będzie miało sens? Szykuje się obniżka ceny PlayStation Vita

Kamil Ostrowski
12

Różne są oblicza Sony. Raz podnoszą ceny gier na PlayStation 3, innym razem obniżają cenę PlayStation Vita. Póki co jedynie w Japonii, ale nikt chyba nie ma wątpliwości, że japońska korporacja realizuje swoją politykę w skali globalnej, a nie regionalnej. Prędzej czy później doczekamy się obniżki ró...

Różne są oblicza Sony. Raz podnoszą ceny gier na PlayStation 3, innym razem obniżają cenę PlayStation Vita. Póki co jedynie w Japonii, ale nikt chyba nie ma wątpliwości, że japońska korporacja realizuje swoją politykę w skali globalnej, a nie regionalnej. Prędzej czy później doczekamy się obniżki również w Polsce.

Dobrą nowinę ogłosił szef regionalnego oddziału Sony na Japonię – Hiroshi Kawano. Cenę zmniejszono z 24,980 do 19,980 jenów, a więc o jedną piątą. Można się spodziewać, że podobnie zmieni się koszt zakupu PlayStation Vita na naszym kontynencie. W tej chwili konsola w wersji z 3G kosztuje około tysiąca złotych. Kiedy obniżka dojdzie do naszego kraju, przenośna konsola Sony będzie prawdopodobnie dostępna w cenie około 800 złotych.

Biorąc pod uwagę raczej słabą pozycję sprzętu na rynku, trzeba pochwalić ten manewr. Swego czasu obniżka ceny bardzo pomogła Nintendo 3DS, które obecnie bije konkurencję na głowę. Sony nie chce chwalić się wynikami sprzedaży, a w raportach kwartalnych maskuje wyniki sprzedaży, podając je łącznie z wynikami sprzedaży PlayStation Portable. Niewiele osób jest też gotowe wydać grube pieniądze na konsolę przenośną, skoro w tej samej cenie można dostać porządny 7-calowy tablet.

PlayStation Vita było by genialnym sprzętem kilka lat wcześniej. Ba! Gdyby Sony pospieszyło się chociażby o kilkanaście miesięcy, to sytuacja tego urządzenia na rynku mogła by być zupełnie inna. Ciężko przekonać klientów, że potrzebują PlayStation Vita, skoro mają już smartfony i tablety.

PlayStation Vita brakuje paru dużych gier (tzw. system-sellerów), brakuje przyjaznego dla deweloperów ekosystemu, pozwalającego w łatwy sposób publikować Minisy, brakuje lepszej współpracy z innymi sprzętami Sony, wreszcie brakuje przystępnej ceny, która pozwalała by PlayStation Vita być kaprysem, a nie przemyślanym zakupem. W czasach wielozadaniowości kupowanie sprzętu stricte do grania, wydaje się być raczej nietrafione.

Już wiemy, że jeden z kroków Sony wykonało, a raczej planuje wykonać. Może resztę planów korporacja ujawni podczas zbliżającej się konferencji? Pojutrze dowiemy się, co w zanadrzu trzyma Sony.

Źródło: Eurogamer.net

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SonyplaystationVita