Felietony

Porządek w komputerze pod stałym nadzorem

Grzegorz Ułan
Porządek w komputerze pod stałym nadzorem
20

Rzadko opisujemy Wam nowe programy użytkowe. Osobiście wydaje mi się ta sfera dość indywidualna. Użytkownicy decydując się na instalacje różnych programów z pewnością testują sobie wiele propozycji w danych kategoriach dostępnych w Internecie i wybierają najbardziej odpowiednią dla siebie opcję. O...


Rzadko opisujemy Wam nowe programy użytkowe. Osobiście wydaje mi się ta sfera dość indywidualna. Użytkownicy decydując się na instalacje różnych programów z pewnością testują sobie wiele propozycji w danych kategoriach dostępnych w Internecie i wybierają najbardziej odpowiednią dla siebie opcję. O konkretnym wyborze decydują przeróżne kwestie, od wygody użytkowania po szybkość działania no i oczywiście skuteczność. Ostatnio jednak trafiłem na program, z którym zapewne niektórzy z Was zechcą się zapoznać z uwagi na jego powszechną użyteczność - Mirekusoft Install Monitor.

Mnogość instalowanych programów i gier, które później, nieużywane i niepotrzebne już, usuwamy, powoduje często bałagan w systemie, a przede wszystkim w jego rejestrze. Sam od czasu do czasu przysiadam do takowych porządków, mozolnie usuwając pozycję za pozycją w wbudowanym module do odinstalowywania programów. Po wszystkim pozostaje jednak wiele niepotrzebnych wpisów w rejestrze. Do tej pory radziłem sobie z tym, korzystając z tzw "odkurzacza" systemu: CCleaner. Mirekusoft Install Monitor robi to samo, tyle, że na bieżąco pozwala nam, oprócz odinstalowania wybranych programów, posprzątać po nim w systemie.

W pierwszej zakładce programu mamy listę zainstalowanych pozycji w systemie, dodatkowo każda z nich opatrzona jest po prawej stronie informacjami o producencie programu, wraz z wyszczególnieniem liczby powiązanych plików, zajętego miejsca, wersji programu oraz ewentualnymi linkami do stron z aktualizacjami.

Następna zakładka wyświetla nam wszystkie zapisy w rejestrze systemu powiązane z danym programem.

Ostatnia natomiast informuje nas o powiązanych z programem pozycjach, uruchamianych wraz ze startem systemu.

Przejdźmy teraz do najistotniejszej funkcji programu, czyli odinstalowywanie aplikacji z naszego systemu. Tak więc w menu kontekstowym uruchamiamy funkcję Uninstall, po czym w miejscu danej pozycji pojawi się skreślona nazwa programu. Teraz wystarczy ponownie skorzystać z menu i zaznaczyć opcję Clean up, która wyczyści z systemu pozostałości po naszym programie.

Wspomniany CCleaner ma podobną funkcję, tylko czyści w rejestrze zbiorczo wszystko, co wydaje mu się już niepotrzebne, a nie sposób ich przeglądać wszystkich i wybierać je ręcznie do usunięcia. Tutaj mamy kontrolę nad usuwanymi wpisami, a w razie problemów z systemem, po usunięciu niepotrzebnych pozycji, wystarczy zainstalować ponownie usuniętą aplikację. Brakuje mi natomiast funkcji, dostępnej w CCleaner, mianowicie usuwania wpisów z rejestru w zakładce Startup.

Z dodatkowych funkcji wymienię jeszcze możliwość otworzenia wpisów w rejestrze danego programu bezpośrednio w RegEdit oraz opcję wyszukania dodatkowych informacji, opinii czy problemów z danym programem w Google z poziomu menu aplikacji.

Program dostepny do pobrania na stronie producenta Mirekusoft w wersjach dla Windows Vista/Windows 7 32-bit i 64-bit oraz Windows XP 32-bit.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu