Motoryzacja

Porsche Taycan sprzedaje się w tym roku lepiej niż Tesla Model S

Kamil Pieczonka
Porsche Taycan sprzedaje się w tym roku lepiej niż Tesla Model S
3

Tytuł to małe nadużycie, bo Tesla w tym roku sprzedała około 4000 sztuk Modelu X i S razem, ale patrząc na wyniki w poprzednich latach i zakładając sprzedaż 50/50, to i tak Taycan w pierwszej połowie 2021 roku osiągnął lepszy wynik, niemal 20 000 sprzedanych egzemplarzy.

Taycan tuż za podium w Porsche

Porsche pochwaliło się, że pierwsza połowa 2021 roku była dla marki rekordowa pod względem sprzedaży. Firma dostarczyła do klientów 153 656 samochodów, o 31% więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Najpopularniejsze modele w ofercie to oczywiście 911... żartowałem, to oczywiście SUVy. Cayenne sprzedało się w liczbie 44 050 sztuk, a Macan niewiele mniej bo 43 618 sztuk. Dopiero na trzecim miejscu jest model 911, który znalazł 20 611 nabywców.

Tuż za podium uplasował się natomiast Taycan z wynikiem 19 822 sztuk, co oznacza, że Porsche w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku sprzedało niemal tyle samo sztuk elektrycznego supersamochodu, co w całym 2020 roku. To także oznacza, że Taycan sprzedaje się niemal tak dobrze jak Tesla Model S, mimo, że jest od niej wyraźnie droższy. Wygląda na to, że rynek luksusowych i drogi samochodów ma się całkiem dobrze, a można oczekiwać, że po premierze Taycana Cross Turismo, wskaźniki sprzedaży jeszcze wzrosną.

Porsche mocno postawiło na elektryfikacje i jak widać to wcale nie jest jakaś nieistotna nisza, już teraz stanowi ~13% całej sprzedaży pod względem ilości. Ten wynik wygląda też bardzo dobrze na tle sprzedaży Panamery, która jest spalinowym odpowiednikiem Taycana. W pierwszej połowie roku sprzedano 13 633 sztuk tego modelu, co oznacza wzrost zaledwie o 6%, to najniższy wskaźnik spośród wszystkich modeli marki. Taycan zapewne mocno się do tego przyczynił.

Chiny największym odbiorcą aut Porsche

Co ciekawe największym rynkiem dla Porsche jest obecnie Azja, a niekwestionowanym liderem są Chiny, do których trafia niemal 1/3 całej sprzedaży Porsche - 48 654 sztuki. Drugim największym rynkiem są Stany Zjednoczone z liczbą 36 326 sztuk. Dla porównania w całej Europie sprzedano nieco ponad 40 000 sztuk samochodów, z czego 13 094 sztuk trafiło na rynek w Niemczech.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu