Motoryzacja

Porsche z nowym rekordem w Zielonym Piekle! GT3 RS najszybsze na torze Nurburgring!

MA
Marek Adamowicz
16

Najnowsze wcielenie Porsche 911 GT3 RS ustanowiło nowy rekord dla samochodów produkcyjnych na torze Nurburgring. Poprzedni najlepszy przejazd został poprawiony nad 24 sekundy!

Podczas prób przeprowadzonych w połowie kwietnia Porsche 911 GT3 RS prowadzone przez Kevina Estre ustanowił nowy rekord w Zielonym Piekle, w kategorii samochodów sportowych z homologacją drogową. Tor o długości prawie 21 kilometrów został pokonany w czasie szybszym o ponad 24 sekundy od poprzedniego rekordzisty – starszej generacji Porsche 911 GT3 RS. Nowe auto to trzecie po 918 Spyder i 911 GT2 RS seryjne Porsche z Zuffenhausen, które „zeszło” poniżej 7 minut.

Dokładny rekord, ustanowiony na północnej pętli Toru Nurburgring wynosi dokładnie 6:56,4 minuty. Auto, którym ustanowiono czas najszybszego przejazdu napędzane jest 4-litrowym silnikiem typu bokser o mocy 520 KM. Rozpędza się do 100 km/h w zaledwie 3,2 sekundy, a prędkość maksymalna to 312 km/h. W testowanym egzemplarzu zastosowano opony Michelin Pilot Sport Cup 2R, które są ogólnodostępne. W próbie oprócz Kevina Estre brał też udział kierowca testowy Porsche Lars Kern. Jak zapewniają przedstawiciele Porsche, wszystkie przejazdy miały bardzo podobne czasy, a różnice wynosiły dziesiąte części sekundy. Nowe Porsche 911 GT3 RS było mocno wychwalane m.in. przez Franka-Steffana Wallisera, wiceprezesa oddziału Motorsport oraz samochodów GT:

"Żaden inny model Porsche nie plasuje się tak blisko wyścigów jak nowe GT3 RS. Wykorzystano w nim wiele innowacyjnych pomysłów z najwyższej stawki motorsportu, na przykład z 911 GT3 R. Na tym polega nasza filozofia dla modeli GT: topowa technika musi być fascynująca, ale i odczuwalna. A nie ma trudniejszego sprawdzianu dla naszych pomysłów niż północna pętla".

O samochodzie wypowiadał się też sam Kevin Estre:

"To okrążenie było dla mnie niesamowitym przeżyciemW szybkich zakrętach, a zwłaszcza na dohamowaniach, GT3 RS jest niewiarygodnie bliskie naszemu wyścigowemu GT3 R. To również zasługa nowej generacji opon do cywilnych aut sportowych. Bardzo podoba mi się motor GT3 RS. Nawet 9000 obrotów na minutę w sześciocylindrowej jednostce - fantastyczna sprawa. Silnik brzmi jak marzenie, a moment obrotowy jest po prostu ogromny".

Nowe Porsche 911 GT3 RS to obecnie najmocniejsza dziewięćset jedenastka z wolnossącym silnikiem. Poniżej możecie zobaczyć rekordowy przejazd ustanowiony przez francuskiego kierowcę wyścigowego.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu