Felietony

Porównywarka ebooków od Świata Czytników - koniec z szukaniem po omacku

Kamil Mizera
Porównywarka ebooków od Świata Czytników - koniec z szukaniem po omacku
13

Jedną z największych bolączek wszystkich fanów e-czytania jest niedostateczna ebookowa oferta. Choć w tej materii wiele się zmieniło w ostatnim roku, to wciąż nie wszystkie wydawnicze nowości mają swoje cyfrowe odpowiedniki, a o nieco starszych tytułach nawet nie wspomnę. Za to polscy czytelnicy na...

Jedną z największych bolączek wszystkich fanów e-czytania jest niedostateczna ebookowa oferta. Choć w tej materii wiele się zmieniło w ostatnim roku, to wciąż nie wszystkie wydawnicze nowości mają swoje cyfrowe odpowiedniki, a o nieco starszych tytułach nawet nie wspomnę. Za to polscy czytelnicy na pewno nie muszą narzekać na ilość księgarni, które prowadzą w Polsce sprzedaż e-booków, tych jest już naprawdę sporo: od dużych dystrybutorów pokroju Empiku, Virtualo czy Nexto, przez wydawnictwa sprzedające ebooki na własną rękę, po różnego rodzaju serwisy self-publishingowe. Różnią się one nie tylko nazwami, ale również oferowanymi formatami, cenami i promocjami. Jest w czym, a właściwie gdzie, wybierać, tylko jak to zrobić, aby w tym gąszczu się nie pogubić?

Odpowiedzią jest nowy projekt właściciela popularnego serwisu Świat Czytników – porównywarka cen i formatów ebooków, który znajdziecie pod adresem http://ebooki.swiatczytnikow.pl/, a która wystartowała wczoraj. Aż trudno uwierzyć, że to dej pory nikt nie stworzył takiego narzędzia. Porównywarka jest na razie w wersji Beta. Za jej pomocą możemy porównać tylko 8 księgarni, ale to daje już nam 24 tysiące różnych tytułów – 42 tysiące ebooków. To jak na sam początek naprawdę sporo.

Na razie zestaw funkcji i filtrów oferowany przez porównywarkę nie jest szczególnie rozbudowany. Na pierwszej stronie mamy wyszczególnione top10 bestsellerów, autorów i lektur szkolnych. Wyniki wyszukiwania możemy filtrować poprzez rodzaje formatów, dostępne księgarnie czy widełki cenowe. Możemy również zaznaczyć, czy interesują nas wszystkie ebooki czy tylko te bez DRMu. Obok każdego ebooka pojawia się odnośnik do księgarni, w której możemy go kupić, a po kliknięciu w niego przechodzimy po prostu do strony danej książki. Sama wyszukiwarka działa dobrze. Jak na sam początek i serwis, który powstał w 3 tygodnie, to uważam, że porównywarka spisuje się całkiem nieźle. Oczywiście to dopiero początek. I nie mam żadnych wątpliwości, że ten produkt nie tylko się przyjmie, ale będzie popularny i rozwijany. Zresztą, jak pisze Robert Drózd, już w dniu premiery porównywarka miała 2 tysiące użytkowników.

Trzeba powiedzieć, że Robert Drózd wybrał naprawdę dobry moment na start tego projektu. Polska oferta ebooków powiększa się każdego dnia, jest coraz więcej dystrybutorów, którzy oferują różne ceny, promocje i formaty. Jeszcze kilka –kilkanaście miesięcy temu nie miałoby to większego sensu, teraz istnienie takiego produktu wydaje się koniecznością. Zwłaszcza, że polski e-publishing dopiero się rozpędza. Mam nadzieję, że porównywarka Świata Czytników będzie dynamicznie się rozwijać i poszerzać swoją bazę księgarni oraz funkcji i nie zdziwię się, jeżeli już wkrótce pojawi się podobne konkurencyjne narzędzie.

Jeżeli więc chcecie kupić jakiegoś ebooka i nie jesteście pewni, gdzie można go kupić najtaniej, to warto zajrzeć na http://ebooki.swiatczytnikow.pl/. Pamiętajcie jednak, że jest to wersja Beta i warto sprawdzić również księgarnie, których nie ma tutaj, a także promocje, których na razie porównywarka nie obejmuje.

 

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ebooki