Felietony

Tablety z Androidem przegonią iPada w 2016 roku? Podobno, choć ja w to nie wierzę

Marcin Kamiński
Tablety z Androidem przegonią iPada w 2016 roku? Podobno, choć ja w to nie wierzę
13

Zajmująca się prognozowaniem i analizowaniem przyszłych trendów firma IDC opublikowała raport, w którym przewiduje wygląd rynku tabletów do roku 2016. Wyniki przekonują, że w ciągu najbliższych czterech lat liczba sprzedawanych urządzeń z systemem Android zrówna się z wolumenem sprzedaży iPada. Czyż...

Zajmująca się prognozowaniem i analizowaniem przyszłych trendów firma IDC opublikowała raport, w którym przewiduje wygląd rynku tabletów do roku 2016. Wyniki przekonują, że w ciągu najbliższych czterech lat liczba sprzedawanych urządzeń z systemem Android zrówna się z wolumenem sprzedaży iPada. Czyżby dominacja marki Apple na rynku tabletów zmierzała ku końcowi? W moim osobistym mniemaniu są na to małe szanse, a iPad 3 oraz jego kolejne wcielenia będą wielkimi hitami sprzedaży.

Sprzedaż tabletów z zainstalowanym sysytemem operacyjnym Android zaczęła wyraźnie szybować w górę od momentu wprowadzenia przez Amazona modelu Kindle Fire. Oferujące dobre parametry przy rozsądnej cenie urządzenie sprzedawało się w przedświątecznym okresie pod koniec ubiegłego roku na tyle dobrze, że zaczęto mówić o doganianiu iPada przez Androida. Aktualne wyniki sprzedaży tabletów z Androidem i iOS prezentuje poniższy wykres.

Czy trend obserwowany po premierze taniego tabletu Amazona utrzyma się przez kolejne lata? Nie wydaje mi się. Po pierwsze, niższa cena iPada 2 oraz nowe funkcje iPada 3 z pewnością sprawią, że obydwie generacje tabletu marki Apple sprzedawać będą się jak świeże bułeczki.

Po drugie, producenci tworzący urządzenia mobilne z zainstalowanym Androidem działają nadal w pojedynkę, nie mają wspólnego planu wojny przeciwko Apple, przez co ich działania są mniej skuteczne.

Wreszcie po trzecie, analiza opublikowana przez IDC nie bierze pod chyba pod uwagę tabletów z systemem Windows 8, który w mojej opinii powinien zdobyć po swojej premierze choć mały procent udziału w rynku.

Na koniec warto zwrócić uwagę, że omawiana analiza autorstwa IDC dotyczy wyłącznie liczby sprzedanych tabletów. Pod względem dochodów ze sprzedaży tego typu urządzeń, nawet wedle autorów badania, Apple nadal pozostanie niedoścignionym wzorem, zarabiając na swoich produktach najwięcej.

Źródło obrazka: 1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AppleAndroidiOS