Laptop

[Poradnik] Jaki notebook wybrać za 2000 PLN?

Kamil Pieczonka
[Poradnik] Jaki notebook wybrać za 2000 PLN?
7

Ostatni raz przyglądałem się ofercie notebooków za 2000 PLN prawie rok temu, więc najwyższa pora aby odświeżyć nieco nasze zestawienie. Warto to zrobić bo rynek całkiem mocno się zmienił w ostatnim czasie, rośnie dostępność modeli z procesorami AMD Ryzen, pojawiły się nowe układy Intela z 8. generacji, które także mają lepszą specyfikację i rywalizacja się zaostrza.

W poniższym poradniku starałem się wybrać najbardziej uniwersalne urządzenia, które pozwolą zarówno na wygodną pracę, odpalenie od czasu do czasu jakiejś gry, a także nie zmuszą was do szukania gniazdka zasilania po 2 godzinach pracy. Efektem tych poszukiwań jest 4 modele, które znajdziecie poniżej, wszystkie oferują matrycę o przekątnej 15.6 cala, czyli są w najbardziej uniwersalnym rozmiarze i dostarczane są z systemem Windows 10.

Acer Aspire 3 (Ryzen 3 2200U)

Acer Aspire 3 dostępny jest w tylu różnych wersjach, że trudno by było tutaj wymienić wszystkie kombinacje. Za 2000 PLN można kupić model z procesorem AMD Ryzen 3 2200U wyposażonym w 2 rdzenie taktowane zegarem od 2.5 do 3.4 GHz, czyli bardzo podobnym jak produkty Intela. Do tego mamy jeszcze całkiem niezły układ graficzny - Vega 3, który pozwoli uruchomić starsze gry bez obawy o wydajność. W tej kwocie ilość pamięci RAM będzie wynosiła prawdopodobnie 4 GB, dlatego warto zastanowić się nad modelem z 8 GB pamięci (w dwóch modułach), który będzie nieco droższy, ale też wydajniejszy jeśli chodzi o gry. Jeśli chodzi o dysk twardy to standardowo będzie to HDD o pojemności 1 TB, ale można znaleźć oferty z dołożonym dyskiem SSD o pojemności 120 GB, na którym zainstalowany jest system. Zdecydowanie warto wybrać taką konfigurację.

Pod względem dostępnych portów mamy raczej standard, choć trochę boli tylko jeden port USB 3.1 (pozostałe dwa to tylko USB 2.0). Matryca nie jest najwyższych lotów (TN) ale jest matowa i oferuje rozdzielczości 1920x1080 pikseli co jest standardem w tym segmencie. Bateria powinna pozwolić na 4-5 godzin pracy bez ładowania, co trzeba uznać za przyzwoity wynik. Jeśli zaś chodzi o jakość wykonania, to jest porównywalna z konkurencją.

Acer Aspire 3 (Core i3-7020U)

W podobnej cenie można też nabyć model z nieco starszym procesorem Core i3-7020U, który nieco odstaje pod względem wydajności od Ryzena 3 2200U (2 rdzenie taktowane zegarem 2.3 GHz), ale za to zaoferuje dedykowany układ graficzny GeForce MX130. Nie jest to demon prędkości, ale będzie miał nieco lepsze wyniki niż Vega 3, tym bardziej, że ma wbudowane 2 GB własnej, dedykowanej pamięci. Ten model w cenie około 2000 PLN można też nabyć z dyskiem HDD o pojemności 1 TB za to z 8 GB pamięci RAM. Warto rozważyć montaż dodatkowego dysku SSD w slocie M.2.

Pod względem wyglądu i dostępnych złącz Aspire 3 z Intelem nie różni się niczym od modelu z AMD. Mamy zatem tylko jeden port USB 3.1, 2 porty USB 2.0, LAN RJ-45, HDMI, czytnik kart pamięci oraz porty audio. Matryca nie powala na kolana, ale podobnie jest we wszystkich wymienionych na tej liście notebookach. W tej cenie nie można oczekiwać zbyt wiele. Czas pracy na baterii z racji dedykowanego układu graficznego może być nieco krótszy.

ASUS VivoBook R520UA (Core i3-8130U)

ASUS VivoBook R520UA to jedna z ciekawszych propozycji, przede wszystkim pod względem budowy. Komputer bazujący na procesorze Core i3-8130U (2 rdzenie, taktowanie od 2.2 do 3.4 GHz) w wersji za 2000 PLN będzie posiadał 4 GB pamięci RAM oraz HDD o pojemności 1 TB. Będzie wyróżniał się jednak na tle konkurencji swoimi rozmiarami, ma zaledwie 360 mm szerokości, o 2 cm mniej niż typowe modele w tym rozmiarze matrycy (15.6 cala). Wszystko to dzięki cieniutkim ramkom po bokach wyświetlacza. Do tego jest też wyraźnie lżejszy niż konkurenci, waży około 1.62 kg, podczas gdy Aspire 3 jest o około 350 g cięższy.

Reszta jest raczej standardowa, matryca TN o rozdzielczości 1920x1080 pikseli, układ graficzny Intel UHD 620, który nie powala na kolana i brak napędu optycznego. Mamy za to portu USB 3.0, USB typu C oraz dwa porty USB 2.0. Do tego HDMI, LAN RJ-45, czytnik kart pamięci oraz gniazda audio. Warto też wspomnieć, że ten model dostępny jest w kilku wersjach kolorystycznych, poza szarą mamy też białą oraz czerwoną.

HP 15 (Ryzen 3 2200U)

HP 15 to nawet ciekawsza propozycja niż Acer Aspire 3, bo w podobnej cenie oferuje jednak nieco więcej i moim zdaniem jest też ładniejszy, ale to bardzo indywidualna ocena. Specyfikacja niczym szczególnym się nie wyróżnia, za około 2000 PLN dostaniemy procesor Ryzen 3 2200U, 4 GB pamięci RAM i dysk HDD o pojemności  1 TB. Można trafić na wersję z dodatkowym dyskiem SSD 120 GB, co jest bardzo pożądane.

HP wyróżnia się natomiast obecnością napędu optycznego, które ostatnio coraz rzadziej pojawiają się nawet w pełnowymiarowych notebookach oraz dwoma portami USB 3.1 i tylko jednym USB 2.0. Poza tym mamy standardowo HDMI, LAN RJ-45, czytnik kart pamięci oraz gniazda audio. Bateria też jest standardowa jak na ten segment i powinna pozwolić na około 5 godzin pracy.

Reasumując za 2000 PLN nie można spodziewać się cudów, ale dzięki ofensywie AMD można już w tej kwocie kupić całkiem przyzwoity sprzęt. Z drugiej strony dokładając 500-600 PLN dostajemy wyraźnie lepszy sprzęt z układem Ryzen 5 2500U i matrycą IPS, jak choćby testowany przez nas Huawei Matebook D. Wszystko jak zwykle rozbija się o budżet.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu