Android

Pora pożegnać Nexusy i Google Play Edition? Wkrótce zastąpi je Android Silver

Tomasz Popielarczyk
Pora pożegnać Nexusy i Google Play Edition? Wkrótce zastąpi je Android Silver
46

Pogłoski o śmierci linii Nexus krążą po sieci już od jakiegoś czasu. Właśnie pojawiły się kolejne szczegóły w tej sprawie. Niestety nie są one dobre - szczególnie dla posiadaczy smartfonów i tabletów tej marki. Google ma niebawem zrezygnować z Nexusów. Szykuje jednak dla nich pewne zastępstwo pod ta...

Pogłoski o śmierci linii Nexus krążą po sieci już od jakiegoś czasu. Właśnie pojawiły się kolejne szczegóły w tej sprawie. Niestety nie są one dobre - szczególnie dla posiadaczy smartfonów i tabletów tej marki. Google ma niebawem zrezygnować z Nexusów. Szykuje jednak dla nich pewne zastępstwo pod tajemniczą nazwą Android Silver.

Kolejne informacje o losach marki Nexus oraz Google Play Edition pojawiły się na łamach The Information. Serwis informuje, że Google przygotowuje się do premiery nowej rodziny urządzeń o nazwie Android Silver. W jej skład miały by wchodzić high-endowe słuchawki od różnych producentów, a więc wyglądałoby to bardzo podobnie do tego, co aktualnie możemy znaleźć w kategorii Google Play Edition.

Google chce, aby Android Silver był serią smartfonów pracujących pod kontrolą czystej, pozbawionej jakichkolwiek dodatków producentów wersji Androida. Ewentualne dodatkowe aplikacje wchodzą w grę, ale pod warunkiem, że użytkownik będzie mógł je szybko odinstalować. Tak układ miałby przełożyć się na bardzo efektywny mechanizm aktualizacji, w którym kalifornijska firma by wspierała swoich partnerów. W rezultacie smartfony Android Silver otrzymywały by nowe wydania systemu znacznie szybciej. Partnerzy w programie Android Silver mogliby również liczyć na pełne wsparcie techniczne pod kątem jak najlepszego dostosowania powstających urządzeń do usług kalifornijskiej firmy, a także wykorzystania innowacyjnych rozwiązań, jak wodoodporna obudowa czy obsługa komend głosowych.

Jak na razie wygląda to niemal identycznie jak obecna seria Google Play Edition tylko pod nową nazwą, prawda? Gdzie tkwi zatem ta rewolucja? Otóż Google chce nawiązać bliską współpracę z operatorami i sprzedawcami. W odróżnieniu od obecnej linii Android Silver miałby być dystrybuowany za pośrednictwem wielu kanałów i tym samym skuteczniej trafiać do użytkowników (zapewniając kalifornijskiej firmie i jej partnerom dodatkowy przychód). Planowane jest wpompowanie w tę inicjatywę 1 mld dolarów. Ma być głośno i z przytupem oraz efektowną kampanią marketingową. Tym samym Android Silver ma się różnić od serii Google Play Edition, która funkcjonuje aktualnie na uboczu, a jej głównym kanałem sprzedaży jest sklep Google Play. Co równie istotne - wszystko wskazuje na to, że nowa rodzina produktów nie będzie zawierała po prostu tych samych modeli ze zmodyfikowanym oprogramowaniem, ale zupełnie nowe, specjalnie produkowane na potrzeby całego przedsięwzięcia urządzenia.

Przewiduje się, że pierwsze urządzenia z tej serii dostarczą LG i Motorola. W późniejszym czasie mieliby do nich dołączyć inni, a więc Sony, Samsung czy HTC. Ci ostatni są jednak tutaj mniej znaczący, bo tak naprawdę Android Silver jest właśnie w nich wymierzony. Spekuluje się, że Google w ten sposób chce odzyskać kontrolę nad segmentem Androida. Dziś obserwujemy tutaj znaczącą dominację Samsunga, który gra Google na nerwach, mocno modyfikując i dostosowując pod swoje usługi jego mobilną platformę. Kalifornijski gigant, chce odmienić ten trend i na początek wyrównać układ sił, wspierając te firmy, które nie mają jeszcze ugruntowanej pozycji na rynku Androida, a więc własnie Motorolę i LG.

Android Silver ma być również narzędziem do walki ze smartfonami Apple, których głównym atutem jest brak fragmentacji, spójność sprzętu i oprogramowania oraz jednolita oferta. Dlatego powstające tutaj urządzenia mają być adresowane do mieszkańców rynków rozwiniętych, takich jak USA, Niemcy czy Japonia. Źródła donoszą, że własnie tutaj Android Silver zadebiutuje w pierwszej kolejności -  a więc na początku 2015 roku.

Sęk w tym, że ta nowa taktyka gryzie się trochę z wizerunkiem marki Nexus. Ta bowiem w ostatnich latach była raczej kreowana na solidną średnią półkę. Ostatnie dwa smartfony produkowane przez LG nie brylowały parametrami, ale też nie kosztowały fortuny. Google udało się stworzyć solidny produkt w bardzo korzystnej cenie. Idea high-endowych  i innowacyjnych słuchawek Android Silver gryzie się z tym. Może zatem jednak fani Nexusów mogą spać spokojnie? Wszystko zapewne okaże się w nadchodzących tygodniach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroidNexus