Ciekawe strony

Ponad 60 tys. historycznych map w jednym miejscu. Prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów

Tomasz Popielarczyk
Ponad 60 tys. historycznych map w jednym miejscu. Prawdziwa gratka nie tylko dla pasjonatów
7

Jak się okazuje także humaniści coraz bardziej angażują internet do swoich projektów. Uniwersytet w Portsmouth przygotował specjalny serwis, będący rozbudowanym zbiorem map danych regionów świata z wybranych okresów historycznych. Łącznie twórcom udało się zebrać w nim 60 tys. map. Efekt powinien pr...

Jak się okazuje także humaniści coraz bardziej angażują internet do swoich projektów. Uniwersytet w Portsmouth przygotował specjalny serwis, będący rozbudowanym zbiorem map danych regionów świata z wybranych okresów historycznych. Łącznie twórcom udało się zebrać w nim 60 tys. map. Efekt powinien przypaść do gustu nie tylko historykom i pasjonatom tej nauki, ale też zwykłym uczniom i studentom kierunków humanistycznych.

Old Maps Online robi wrażenie nie tylko ze względu na rozbudowaną bazę, o której za chwilę, ale też prostotę obsługi. Uczeni z Portsmouth  zadbali nie tylko o intuicyjny, ale też nawiązujący wyglądem do historii interfejs. Pierwsze odczucia po uruchomieniu serwisu są zatem zdecydowanie pozytywne. Jak to wygląda dalej?

Serwis wykorzystuje Mapy Google (dzięki oprogramowaniu firmy Klokan Technologies - MapRank Search), dzięki czemu użytkownik może wskazać, dla jakiego regionu chce szukać historycznych rycin. Do dyspozycji otrzymuje oczywiście standardowe narzędzia w postaci przybliżania, oddalania i miniaturową mapkę w prawym dolnym rogu. Gdy już zdecydujemy się, jaki obszar nas interesuje, wybieramy na osi czasu przedział lat, z których mapy są nam potrzebne. Wówczas w kolumnie po prawej stronie wyświetla się lista rycin. Kliknięcie na każdą z nich przenosi nas na odrębną podstronę na której możemy przeglądać mapę w wysokiej rozdzielczości. Także tutaj mamy do dyspozycji przybliżanie oraz oddalanie, więc obsługa jest zbliżona nieco do tej z Google Maps.

Najwcześniejsza, dostępna obecnie mapa pochodzi z roku 1551, lecz zbiór jest nieustannie poszerzany o nowe pozycje (internauci mogą zgłaszać je sami, jeżeli dysponują skanami). W sumie już teraz liczy on 60 tys. rycin, co jest imponującym wynikiem i zapewnia serwisowi palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o tego typu usługi. Ale to nie koniec - jeszcze w 2012 roku liczba ta ma ulec podwojeniu. Zbiory pochodzą z różnych bibliotek na świecie. W przypadku Polski dużą część zapewnia czeska Moravian Library.

Projekt zasługuje na duże uznanie, bo nie dość, że jest to unikatowe rozwiązanie, które w świetny sposób łączy funkcje Google Maps z ogromną bazą materiałów historycznych, to zostało udostępnione za darmo wszystkim zainteresowanym, którzy mogą liczyć na ciągłe aktualizacje i rozwój.

Kto skorzysta z Old Maps Online? Jestem przekonany, że nie tylko historycy. Mapy tego typu mogą być świetnym uzupełnienie prezentacji multimedialnym wykonywanych przez studentów na uczelniach, mogą też stanowić niesamowite źródło inspiracji i wiedzy. Ukontentowani w szczególności mogą być miłośnicy papierowych gier fabularnych, dla których wzbogacenie gry o takie materiały oznacza dwukrotnie lepszą zabawę (i klimat!).

A może znacie inne przygotowane przez uczelnie wyższe internetowe serwisy zbierające w jednym miejscu ogrom materiałów, które jeszcze do niedawna trzymano pod kluczem w największych bibliotekach na świecie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

mapyGoogle Mapyhistoria