Startups

Polskie startupy są coraz lepsze! Sprawdźcie

Grzegorz Marczak
Polskie startupy są coraz lepsze! Sprawdźcie
17

Pamiętam, że kiedy napisałem iż "moda na startupy" się skończyła wiele osób nie do końca zrozumiało intencje tekstu (albo też niezbyt precyzyjnie się wyraziłem). Ostatnio jednak moja teza z tego tekstu się potwierdza, moda na startupy się skończyła i na rynku pojawia się coraz więcej dobrych niep...

Pamiętam, że kiedy napisałem iż "moda na startupy" się skończyła wiele osób nie do końca zrozumiało intencje tekstu (albo też niezbyt precyzyjnie się wyraziłem).

Ostatnio jednak moja teza z tego tekstu się potwierdza, moda na startupy się skończyła i na rynku pojawia się coraz więcej dobrych nieprzypadkowych projektów. Robionych przez ludzi którzy znają się na tym co robią i są zdeterminowani do zrobienia ze swoich projektów realnego biznesu.

Miałem ostatnio przyjemność uczestniczyć jako mentor w kolejnej edycji konkursu Startup Fest organizowanego przez Agorę. Ponieważ uczestniczyłem w tym konkursie również w poprzednich latach dlatego miałem dość dobry podgląd na to jak zmienił się ten konkurs i projekty w nim startujące.

Zmiana jest gigantyczna. Finałowa 20 to bardzo dobre projekty, większość w realizacji lub już działająca. Tworzone przez dobre i merytorycznie przygotowane zespoły mające wiedzę na temat rynku na których chcą działać. Różnicę widać było nawet podczas prezentacji gdzie startupy dokładnie wiedziały jak pokazać swój projekt i wyeksponować najciekawsze jego cechy. Naprawdę dobrze się tego słuchało.

Cieszy mnie też pojawienie się coraz większej ilości startupów hardwarowych w Polsce. Jest to dość trudna branża wymagająca praktycznie od początku sporych funduszy. Mimo to ludzie się nie zrażają i powstają u nas takie projekty. Jest to i moim zdaniem będzie coraz mocniejsza kategoria biznesowa i na pewno silny trend na najbliższe kilka lat.

Zwycięzca

Przechodząc jednak do zwycięzców Startup Fest bo to o nich miał być ten tekst. Wygrał projekt na który osobiście stawiałem i w który wierzę.

Główną nagrodę zdobył Ecologic. Jest to system (razem z hardwerem do instalacji w naszym samochodzie) wspierający kierowców i firmy w bezpiecznej i ekologicznej jeździe.

Ecologic wykorzystuje urządzenie wpinane do złącza OBD2 pojazdu, wyposażone w czujniki ruchu, akcelerometr, modem GSM i GPS, połączone z aplikacją mobilną i portalem online. Urządzenie pozwala na zbieranie i przesyłanie danych o pojeździe i kierowcy w czasie rzeczywistym.

Co nam daje urządzenie i czemu nie wystarczy sam smartphone? To było moje pierwsze pytanie. Okazuje się jednak, że Ecologic postawił na coś więcej niż informacje o prędkości z jaką poruszamy się samochodem. Dzięki podłączeniu do komputera pokładowego zczytuje dane o hamowaniu, obrotach silnika, realnej prędkości, błędach jakie sygnalizuje komputer itp. W systemie możemy więc odwiedzić się praktycznie wszystkiego o naszym stylu jazdy i nauczyć się jeździć bardziej ekologicznie.

Ecologic na chwilę obecną nastawia się na klienta biznesowego gdzie jest w stanie pomóc w zarządzaniu flotą samochodową, w redukcji kosztów, optymalizacji wydatków na naprawy samochodów itp. Moją osobistą sugestią było natomiast przygotowanie rozwiązania dla kierowców indywidualnych ale bez urządzenia podczepianego do samochodu (generuje ono koszty) i bez kosztów. Stymulowanie społeczności kierowców samochodowych może dzięki takiej aplikacji odbywa się na różne sposoby a mając już gotową platformę z wdrożeniem różnego rodzaju projektów specjalnych nie powinno być problemem.

Wyróżnienia

W konkursie nie można było też nie przyznać wyróżnień. Kandydatów było bardzo wielu ale ostatecznie zdecydowaliśmy się na prześwietl.pl oraz MySpiroo.

Dwa słowa o tych projektach:

Polski serwis Prześwietl.pl postanowił zebrać wszystkie niezbędne informacje o zarejestrowanych w Polsce firmach w jednym miejscu. Możemy w nim wyszukiwać nie tylko podstawowe informacje o profilu firmy, ale także zapoznać się z historią firmy, jej udziałowcami, powiązaniami z innymi podmiotami gospodarczymi, a także pobrać ich KRS czy dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Zintegrowano już też z prześwietl informacje o dotacjach unijnych a dalsze integracje są w drodze.

MySpiroo to projekt który ma pozwalać pozwala na analizę stanu zdrowia chorych na astmę za pomocą niewielkiego urządzenia podłączanego do smartfona. Nie jest to oczywiście pełna spirometria ale bardziej narzędzie do samo diagnozowania kondycji naszego układu oddechowego w momencie kiedy cierpimy na astmę (ponoć blisko 5 milionów polaków cierpi na tę chorobę) lub gdy mamy silną alergię która w ekstremalnych przypadkach utrudnia oddychanie. System ma też zawierać specjalną część z powiadomieniami odnośnie zagrożeń w okolicy (chodzi tutaj o pylenia czy nagłe natężenie innych mocno alergizujących czynników). Projekt jest w trakcie realizacji.

Warto obserwować

Oprócz zwycięzców i wyróżnionych pojawiły się też oczywiście projekty wart uwagi, oto moja subiektywna lista tych których warto obserwować:

Shoople.pl - umożliwia sklepom reklamę w Google Zakupy. Konwertuje dane do formatu wymaganego przez Google i uruchamia kampanię produktów

Harimata - technologia zamieniająca urządzenia mobilne w narzędzia monitorujące stan naszego zdrowia. Bardzo ciekawy i przyszłościowy projekt.

MagneSowy - aplikacja służąca do tworzenia spersonalizowanych magnesów.  Koncepcja wymagająca wytworzenia mody na takie gadżety. Jakość wykonania bardzo dobra, jeśli jeszcze nie zamówiliście magnesów na lodówkę to polecam sprawdzić.

Selly - narzędzie do tworzenia ofert handlowych oraz analizowania efektów działu sprzedaży w czasie rzeczywistym. Integruje się z CMS-ami ułatwiając życie handlowcom.

Enteye - oprogramowanie łączące hardware z aplikacją użytkownika końcowego. To taki silnik pośredniczący w komunikatach pomiędzy oprogramowaniem a naszą lodówką, pralką czy ekspresem do kawy. Jednym słowem internet rzeczy będzie teraz bardziej dostępny.

Social WiFi - platforma informatyczna i zarazem usługa SaaS, która wykorzystuje potencjał mediów społecznościowych i zamienia bezpłatnie udostępniane wifi w narzędzie do marketingu, sprzedaży i badania jakości obsługi klienta.

BoxOfAds.com - jest odpowiedzialny za zbieranie informacji na temat reklam w Internecie tzw. Display Advertising oraz Pay-Per-View. Ciekawy projekt dzięki któremu możemy na przykład przeanalizować kampanie naszych konkurentów, sprawdzić jakich mediów i formatów używali itp.

Clouto - serwis przeznaczony dla wszystkich posiadaczy samochodów. Przypomina o najważniejszych datach, umożliwia znalezienie najlepszych punktów usługowych w okolicy, oferuje promocje oraz porządkuje historię pojazdu.

Windu.org - polski system zarządzania treścią, dzięki któremu możemy w naprawdę prosty i szybki sposób stworzyć, a następnie zarządzać stroną internetową. Konkurują z systemami blogowymi, jednak jakością nie odstają od najlepszych. Ciekawe narzędzie za które trzymam kciuki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu