Polska

Polskie Asseco właśnie kupiło sobie rosyjską spółkę za 28 milionów dolarów!

Grzegorz Marczak
34

Myślę, że warto od czasu do czasu zajrzeć co się dzieje w polskim "dużym IT" aby mieć pewien punkt odniesienia do różnego rodzaju biznesów technologicznych i internetowych o których na Antyweb piszemy. Asseco to jedna z największych polskich spółek informatycznych. W pierwszym kwartale 2012 roku...

Myślę, że warto od czasu do czasu zajrzeć co się dzieje w polskim "dużym IT" aby mieć pewien punkt odniesienia do różnego rodzaju biznesów technologicznych i internetowych o których na Antyweb piszemy.

Asseco to jedna z największych polskich spółek informatycznych. W pierwszym kwartale 2012 roku wygenerowali 1,4 miliarda przychodu i 168 milionów zysku operacyjnego. Głównymi obszarami działalności spółki jest produkcja oprogramowania dla takich sektorów biznesowych jak bankowość i finanse, instytucje publiczne oraz przedsiębiorstwa.

Teraz najnowsza informacja z 1 lipca 2013 mówi o tym, że polska spółka wchodzi na rynek rosyjski i zaczęła od przejęcia R-Style Softlab, czyli rosyjskiej firmy tworzącej oprogramowanie dla sektora bankowego i finansowego. Przejęli 70% spółki za niebagatelna 28 milionów dolarów. Mają też opcje na przejęcie kolejnych 30% w dalszych latach. R-Style Softlab to nie jest młody biznes, na rynku są już od 19 lat, zatrudniają blisko 800 specjalistów a w 2012 roku wygenerowali przychody na poziomie 35 milionów dolarów.

Asseco to oczywiście duża korporacja z wieloletnią tradycją i trudno porównywać tego typu biznes to tego co dzieje się w sieci jeśli chodzi o nowe technologie. Moim zdaniem warto jednak od czasu do czasu przypomnieć sobie, że mimo iż nie powstają u nas startupy na światowym poziomie to jednak potrafimy robić biznes oparty na twardych technologiach.

Może nie jest to tak bardzo sexy temat, ale jak widać "kasa się zgadza" no i Asseco jest postrzegane jako jeden z największych software housów w Europie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

PolskaITasseco