Świat

Przyszła noblistka z Hrubieszowa!

Marcin M. Drews
Przyszła noblistka z Hrubieszowa!
7

Jedna z niedawno odkrytych asteroid zostanie nazwana imieniem młodej Polki z Hrubieszowa. To jedna z nagród w prestiżowym naukowym konkursie dla młodzieży organizowanym przez Intel - International Science and Engineering Fair. Kinga Panasiewicz ma zaledwie 17 lat, a już osiągnęła znaczący laur w...

Jedna z niedawno odkrytych asteroid zostanie nazwana imieniem młodej Polki z Hrubieszowa. To jedna z nagród w prestiżowym naukowym konkursie dla młodzieży organizowanym przez Intel - International Science and Engineering Fair.

Kinga Panasiewicz ma zaledwie 17 lat, a już osiągnęła znaczący laur w swej karierze. Zdobyła II miejsce w kategorii "medycyna i zdrowie" (Medicine and Health Science) w światowej rywalizacji Intel ISEF. Tu właśnie swe pierwsze kroki stawiało aż 27 noblistów!

Żaden nagrodzony projekt nie powstałby, gdyby nie wrodzona ciekawość jego twórców. Zainteresowania młodych naukowców są bardzo szerokie. Nie zniechęcają ich braki w wyposażeniu szkolnych pracowni. Często ważniejszy okazuje się dostęp do wiedzy i pomoc ze strony przyjaciół i nauczycieli. Już od jakiegoś czasu Polscy pedagodzy biorą udział w programach szkoleniowych, które pozwolą im w jeszcze ciekawszy sposób przekazywać wiedzę swoim podopiecznym. Projekty te niejednokrotnie są wspierane przez duże firmy technologiczne, które nie boją się inwestować w innowacyjne projekty oraz ciekawe pomysły młodych wynalazców. Przykład stanowi firma Intel, która wyszkoliła do tej pory ponad 30 tysięcy nauczycieli w Polsce, a także wdrożyła w polskich szkołach multimedialne treści edukacyjne oraz oprogramowanie wspierające nauczanie.

Intel ISEF to targi i konkurs z przeszło 60-letnią tradycją. W tegorocznej edycji wzięło udział 1500 uczniów z całego świata. Kinga zdobyła II miejsce, 1500 dolarów i... własną asteroidę odkrytą dzięki programowi The Lincoln Near Earth Asteroid Research (LINEAR). Młoda Polka startowała w konkursie jako zdobywczyni II nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Naukowców Explory.

Badane przez Kingę Panasiewicz osoby były podłączone do aparatu EEG i otrzymywały do rozwiązania różne zadania. Gdy mierzyły się z coraz trudniejszymi łamigłówkami, młoda naukowiec sprawdzała, co się zmienia w zapisie EEG, obrazującym pracę ich mózgu. Na tej podstawie laureatka ISEF opracowała własny program ćwiczeń, które mają jeszcze bardziej zsynchronizować obie półkule.

Polacy biorą udział w Intel ISEF dopiero od dwóch lat. Kinga jest w tym gronie trzecią nagrodzoną osobą. W zeszłorocznej edycji laury zdobyli Anna Kuśnierczak (III miejsce w kategorii "zoologia") oraz Jakub Nagrodzki (IV miejsce w kategorii "chemia"). Wszystkim naszym młodym naukowcom serdecznie gratulujemy!

Fot. w nagłówku: hrubieszowska.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

nauka