Świat

Polski superkomputer w światowym TOP500!

Marcin M. Drews
Polski superkomputer w światowym TOP500!
11

Zeus - superkomputer Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH wciąż najlepszy w Polsce! W światowym rankingu podobnych maszyn zajął natomiast w tym roku 176. miejsce. Nie najniższe, owszem, ale świat nas bezlitośnie goni. Rok temu Zeus był na 145. pozycji. Tym niemniej kciuk górę i gratulacj...

Zeus - superkomputer Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH wciąż najlepszy w Polsce! W światowym rankingu podobnych maszyn zajął natomiast w tym roku 176. miejsce. Nie najniższe, owszem, ale świat nas bezlitośnie goni. Rok temu Zeus był na 145. pozycji. Tym niemniej kciuk górę i gratulacje!

Najszybszym superkomputerem na świecie jest obecnie na dziś Tianhe-2, którego teoretyczna moc obliczeniowa przekracza 54,9 Pflops. Jak informuje Cyfronet, na liście TOP500 wyraźnie dominują superkomputery z USA (233 jednostki, 46,6%). Na kolejnych miejscach znajdują się Chiny (76 jednostek, 15,2%) i Wielka Brytania (30 jednostek, 6%). Polska natomiast (2 jednostki, 0,4%) znajduje się na 22. miejscu w rankingu krajów.

Krakowski superkomputer posiada aktualnie 25468 rdzeni obliczeniowych o łącznej teoretycznej mocy obliczeniowej 373Tflops (teraflopsów), 60 TB (terabajtów) pamięci operacyjnej RAM oraz pamięć dyskową o pojemności 2,3 PB (petabajta). Klaster Zeus zbudowany jest z ponad tysiąca trzystu pojedynczych serwerów typu "blade" firmy Hewlett-Packard, połączonych ze sobą za pomocą sieci Infiniband o prędkości 40 Gb/s. Część serwerów wyposażona jest w karty GPGPU firmy NVIDIA, umożliwiające przyspieszenie wybranych algorytmów używanych w aplikacjach naukowych. Klaster pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Scientific Linux.

Moc obliczeniowa, jaką dysponuje Zeus, pozwala mu wykonywać ponad 370 bilionów operacji matematycznych w ciągu sekundy. Odpowiada to wydajności ponad 20 tysięcy standardowych komputerów klasy PC. Superszybka sieć pomiędzy serwerami wchodzącymi w skład Zeusa umożliwia przesłanie zawartości całej płyty DVD w czasie nieco przekraczającym jedną sekundę, a przestrzeń dyskowa, przeznaczona dla użytkowników klastra, byłaby w stanie pomieścić zawartość niemal 500 tysięcy takich płyt.

Dzięki sukcesywnej rozbudowie Zeusa naukowcy z całej Polski mają możliwość wykorzystywania jego olbrzymiej mocy do rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów obliczeniowych. Dostęp do zasobów jest bezpłatny dla wszystkich osób prowadzących działalność naukową. Dzięki Zeusowi można zaprojektować nowy lek w dwa tygodnie, przeprowadzając stosowne obliczenia i symulacje, które w klasycznych warunkach trwałyby ponad 160 lat.

Superkomputer Zeus wykorzystywany jest np. do modelowania projektów energetycznych, obliczeń w pracach nad fizyką wysokich energii (m. in. w pracach CERN-u), a także skomplikowanych obliczeń z dziedziny chemii, biologii czy nanotechnologii. Na Zeusie prowadzi się badania własności materiałów niezbędnych do produkcji ogniw paliwowych, leków przeciwbólowych, oddziaływania promieniowania gamma wykorzystywanego w terapii nowotworów pod kątem minimalizacji intensywności promieniowania z jednoczesną maksymalizacją efektu leczenia i wiele innych. Zeus wykonuje rocznie ok. ośmiu milionów zadań obliczeniowych, a w samym roku 2013 łączny czas obliczeniowy wyniósł ponad 11 tysięcy lat.

Źródło: cyfronet.krakow.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

superkomputeragh