Ciekawe strony

Polski startup na międzynarodowej arenie, czyli co zobaczyć podczas Euro 2012

Michał Majchrzycki
Polski startup na międzynarodowej arenie, czyli co zobaczyć podczas Euro 2012
7

Znalezienie dobrego miejsca na wycieczkę to niekiedy poważny problem. Sam się z tym borykam - na przykład organizując weekendową wyprawę dla bliskich, czy dłuższy wypad. Oczywistym narzędziem do pomocy wydaje się być wujek Google. Ale można też nieco uprościć sobie pracę i skorzystać z bardziej prof...

Znalezienie dobrego miejsca na wycieczkę to niekiedy poważny problem. Sam się z tym borykam - na przykład organizując weekendową wyprawę dla bliskich, czy dłuższy wypad. Oczywistym narzędziem do pomocy wydaje się być wujek Google. Ale można też nieco uprościć sobie pracę i skorzystać z bardziej profesjonalnych rozwiązań. Na przykład z nowego polskiego projektu rozwijanego dla użytkownika globalnego - Placeknow.com.

Gdzie najczęściej szukamy informacji turystycznych? Okazuje się, że oprócz banalnej wyszukiwarki z pomocą przychodzi zwykle Wikipedia. Jak powiedział CEO Placeknow.com, Łukasz Sobański:

Dziś poszukiwanie informacji o ciekawych miejscach na świecie polega głównie na przeglądaniu Wikipedii, zdjęć na Google czy ewentualnie wpisów na TripAdvisor.

Polski (konkretnie: płocki) projekt ma być odpowiedzią na zapotrzebowanie podróżników. Nie tylko z naszego kraju, ale również na świecie. Placeknow.com oferuje dostęp przede wszystkim dla użytkownika anglojęzycznego, oferując „informacje o interesujących miejscach na świecie, szczególnie z punktu widzenia podróży, wyjazdów służbowych czy nawiązania znajomości z ludźmi innych państw czy regionów.” Jak to wygląda w rzeczywistości?

Portal oferuje nam przede wszystkim dostęp do zdjęć z różnych miejsc na świecie. Możemy zobaczyć fotografie z największych miast takich jak Nowy Jork, Londyn, Moskwa czy Berlin. Są też mniejsze - Poznań, Bielsko-Biała itp. Oprócz użytkowników dodających fotografie, ciekawe miejsca mogą być promowane również przez władze miast. Wystarczy podczas rejestracji wybrać oficjalne konto.

Już po zalogowaniu możemy przeszukiwać fotografie według interesujących nas kategorii - atrakcje turystyczne, widoki, życie nocne, jedzenie, zwierzęta, mieszkańcy czy pojazdy. Oczywiście każdą grafikę można skomentować, albo też dodać do ulubionych. W ten sposób prędko stworzymy własną bibliotekę miejsc, w które chcielibyśmy się udać.

Dlaczego na początku tekstu pisałem o Euro? Bo Placeknow.com posiada całkiem sporą bazę zdjęć z miast, które wezmą udział w tegorocznych mistrzostwach. I to nie tylko polskich, ale również naszego wschodniego sąsiada. Wybierając się na mecze możemy przy okazji zapoznać się z ciekawymi miejscami, albo ustalić listę atrakcji do zwiedzenia. A jest ich całkiem sporo, bo serwis umożliwia dostęp do ponad 10 tys. fotografii.

Placeknow.com istnieje od marca tego roku, jak na razie rozwija się całkiem prężnie. Dowodem tego współpraca z licznymi miastami czy takimi markami jak TravelChannel, Poznaj Świat i Martyna Adventure. Moim zdaniem świetnym pomysłem są również kategorie wybranych miejsc - np. miasta przyjazne rowerom czy najbardziej romantyczne miasta, które warto odwiedzić na Walentynki.

Pomysł jest całkiem dobry, szkoda tylko, że jeszcze nie ma zapowiadanych przez twórców nowych funkcji. Mam tu na myśli takie rozwiązania jak klipy wideo z ciekawych miejsc, albo możliwość przeglądu wydarzeń i imprez w wybranych miastach. Z czasem jednak baza Placeknow.com powinna być rozbudowywana, co wydaje się być warunkiem koniecznym, jeżeli twórcom serwisu zależy na przyciągnięciu większej liczby użytkowników.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

podróżezdjęciaEURO 2012euro