Startups

Polski startup Inteliclinic otrzymał 7 mln zł z Unii Europejskiej. Tak, to ci od maski Neuroon

Grzegorz Ułan
Polski startup Inteliclinic otrzymał 7 mln zł z Unii Europejskiej. Tak, to ci od maski Neuroon
20

Kasa sypie się ostatnio z każdej strony dla polskich startupów. Tym razem sporą kwotę, bo 7 mln zł otrzymał od KE Inteliclinic. Kwota ta pozwoli polskiej spółce wprowadzić na rynek urządzenie do przesiewowego badania snu i bezdechu sennego. Grant został przyznany w ramach programu Horyzont 2020. Tylko 4% firm z Europy aplikujących o takie fundusze, uzyskuje je od Komisji Europejskiej, Inteliclinic udało się to jako jedynej polskiej firmie w tej rundzie rozdania.

Inteliclinic znamy z innego ich urządzenia pod nazwą Neuroon i kampanii na Kickstarterze, które początkowo miało pomóc skrócić potrzebę snu podczas doby:

[Sen polifazowy] to pojęcie odwołujące się do alternatywnych wzorców snu, które pozwalają na redukcję potrzebnego człowiekowi czasu snu do 2-6 godzin na dobę. Wiąże się to z podzieleniem snu na pomniejsze drzemki [tzw. power naps] w trakcie doby, co w efekcie daje krótszy sen, ale uczucie wypoczynku porównywalne do co najmniej 8 godzin spania. Najprościej: seria takich dobrze dopasowanych drzemek pozwoli ci spać efektywniej, odpoczywać lepiej i działać w trakcie dnia na optymalnym poziomie energii.

W ostateczności w kwietniu 2016 roku, jak podają w przesłanym dziś komunikacie, dostarczyli wszystkim, którzy wsparli projekt - inteligentną maskę do spania Neuroon, która mierzy jakość snu na podstawie fal mózgowych.

Grant od KE pozwoli Inteliclinic przeprowadzić badania kliniczne i produkcję nowego urządzenia medycznego, które będzie bazowało na technologii maski Neuroon, a którego zadaniem będzie automatyczna, przesiewowa diagnostyka zaburzeń snu, w szczególności bezdechu sennego.

Bezdech senny to choroba spowodowana powtarzającymi się wielokrotnie w czasie snu epizodami zatrzymania oddychania lub jego znacznego spłycenia. Szacuje się, że problem dotyczy ponad 1,5 mln Polaków. Ocenia się, że klinicznie istotny bezdech występuje u około 24% dorosłych mężczyzn i 9% kobiet na świecie.

lek. Kamil Adamczyk, dyrektor zarządzający Inteliclinic:

Bezdech senny, objawiający się niekiedy wyłącznie zwyczajnym chrapaniem, jest niebezpieczny ze względu na swoje ukryte skutki. Badania wykazały wyraźny wpływ bezdechu sennego na podwyższenie ryzyka wystąpienia, między innymi, nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, czy impotencji u mężczyzn.

Czas trwania projektu wynosi 2 lata i ma zakończyć się komercjalizacją produktu. Mam nadzieję, że w tym przypadku uda im się stworzyć finalny produkt, który będzie tym, co obiecują teraz.

Źródło: inf. prasowa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu