Polska

Polski robot do rehabilitacji ma szansę na globalny sukces. Brawo!

Grzegorz Marczak
Polski robot do rehabilitacji ma szansę na globalny sukces. Brawo!
0

Polski robot do rehabilitacji tworzony przez firmę Prodromus właśnie pozyskał inwestora w postaci Warsaw Equity Group (WEG). Pozyskane środki mają pomóc spółce w stworzeniu międzynarodowej sieci sprzedaży oraz budowie kolejnych robotów rehabilitacyjnych.

Czym jest Prodrobot ?

Prodrobot pozwala na stymulowanie sześciu stawów kończyn dolnych jednocześnie, w ramach kilku programów treningowych. Wykorzystuje do tego przełożony na język oprogramowania wzorzec chodu odzwierciedlający ruch zdrowego człowieka. Opracował go dr hab. Wiesław Chwała z Zakładu Biomechaniki AWF w Krakowie w oparciu o wyniki badań kilku tysięcy osób.

Konstruktorem Prodrobota jest Grzegorz Piątek, który stworzył go dla chorych dzieci swojego kolegi, za co został uhonorowany licznymi nagrodami branżowymi (np. Startup Award na VIII Forum Inwestycyjnym w Tarnowie) oraz społecznymi, w tym nagrodą „Zwykły Bohater”.

Co ciekawe firma powstała w ramach w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Inwestorem fazy seed jest fundusz JCI Venture należący do Jagiellońskiego Centrum Innowacji, który wsparł spółkę jeszcze na etapie prototypu. W ramach drugiej rundy inwestycji Warsaw Equity Group objął pakiet 20,35 proc. udziałów w spółce.

Dlaczego mają szansę?

Na tle konkurencyjnych robotów do rehabilitacji, Prodrobot wyróżnia się niewielkimi rozmiarami i niższą ceną. Mniejsze gabaryty umożliwiają wprowadzenie go do wszystkich pomieszczeń medycznych, również do tych nieposiadających specjalistycznej infrastruktury. Z kolei jego koszt, 270 tys. zł, jest niższy niż cena robotów zagranicznych producentów, oferujących podobną jakość terapii.

Wartość globalnego rynku robotów rehabilitacyjnych wyniosła w 2015 roku 577 mln dolarów, a do 2020 r. ma wzrosnąć do 1,73 mld dolarów. To bardzo perspektywiczny rynek i chcemy, aby liczył się na nim polski producent. Prodromus posiada gotowy i unikalny produkt, pozytywnie zweryfikowany już przez polski rynek – wyjaśnia Konrad Rosiński, analityk inwestycyjny w Warsaw Equity Group.

W ciągu najbliższych dwóch lat Prodromus planuje opracowanie robota w wersji dla osób dorosłych oraz tańszego
urządzenia do rehabilitacji domowej.

Żródło : informacja prasowa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu