Startups

Polski hardwarowy startup prosto z kalifornii z dużymi szansami na sukces

Grzegorz Marczak
Polski hardwarowy startup prosto z kalifornii z dużymi szansami na sukces
47

Pamiętacie AdTaily i jednego z założycieli czyli Jakub Krzycha? Jakub po rozstaniu z Agorą zaczął pracę nad własnym biznesem, dołączył do niego też jeden z byłych pracowników AdTaily Łukasz Kostka. Wspólnie w Kalifornii stworzyli hardwarowy startup o nazwie Estimote. Mają już pierwsze finansowanie o...

Pamiętacie AdTaily i jednego z założycieli czyli Jakub Krzycha? Jakub po rozstaniu z Agorą zaczął pracę nad własnym biznesem, dołączył do niego też jeden z byłych pracowników AdTaily Łukasz Kostka. Wspólnie w Kalifornii stworzyli hardwarowy startup o nazwie Estimote. Mają już pierwsze finansowanie od aniołów biznesu oraz są w najbardziej znanym inkubatorze na świecie czyli Y combinator.

Czym jest Estimote? To połączenie czujników do mikro-lokalizacji z aplikacją mobilną. Właściwie jest to też platforma dla developerów którzy w oparciu o sensory stworzone przez Estimote będą budować własne rozwiązania. Głównym celem dla tego typu rozwiązań jest oczywiście offline czyli różnego rodzaju sklepy, wystawy, hale targowe, cokolwiek gdzie czujnik z mikro-lokalizacją i aplikacja może dostarczyć dodatkowych informacji.

O co chodzi w tej mikro lokalizacji? Mówiąc najprościej chodzi o możliwość dokładniejszej lokalizacji niż daje nam dziś klasyczny GPS. Chodzi o to abyśmy mogli sprawdzić czy dany przedmiot jest na półce po lewej czy po prawej stronie, czy dana osoba jest w rzędzie a czy w rzędzie b. Takiej dokładności nie osiągniemy bez odpowiednich sensorów które tworzy Estimote. Do stworzenia aplikacji mobilnych wykorzystujących ich sensory użyli technologii iBeacons ogłoszonej niedawno przez Apple..

Jak to dział? Sensory posiadają mały bezprzewodowy nadajnik, który wypuszcza sygnał odbierany przez aplikację. Komunikacja bazuje na Bluetooth. Aplikacja odbiera sygnał i na jego podstawie potrafi się uaktywnić i uruchomić zaprogramowaną akcję którą może być na przykład wyświetlenie informacji o przecenie koszulek leżących na półce 2 metry od nas. To oczywiście tylko przykład.

Produkt wygląda już na gotowy, zbierają pre-ordery na zestawy dla deweloperów, testują swoje sensory w dużych i znanych sieciach w US i EU. Przed nim natomiast jeszcze demo day Y Combinator, czyli spotkanie z inwestorami i prezentacja projektu.

Moim zdaniem jeśli tylko rynek odczuwa potrzebę tego typu rozwiązań to mają szansę na zrobienie czegoś naprawdę dużego. Bardzo podoba mi się podejście w którym nie tworzy się zamkniętego rozwiązania ale łączy się to z platformą dla innych deweloperów. To dobry ruch który w przyszłości może zdecydować o standardzie dla tego typu rozwiązań.

Miałem okazję porozmawiać o projekcie Jakubem, zadałem mu klika pytań związanych z projektem:

Czy sensor może sam pobudzić aplikację do reakcji? Czy aplikacja samoczynnie włączy bluetooth?

Jeżeli user ma appkę oraz włączony Bluetooth w telefonie to wystarczy, że wejdzie do dowolnego
miejsca gdzie są sensory i appka, nawet taka która nie jest włączona wykryje ich obecność
i odpali odpowiednią akcję, np. message na ekranie.

To jest coś, co Apple ogłosiło na WWDC i nazywa iBeacon i jest to częścią API Core.location.

W tym momencie ten ficzer nie jest publiczny i będzie dostępny we wrześniu i jest objęty NDA,
ale są już w sieci artykuły o tym.

Czy nie boicie się że Bluetooth to jednak ograniczenie dla waszego rozwiązania? Nie każdy ma go włączony i nie każdy chce go używać

Nie boimy się, tego że ludzie będą wyłączać Bluetooth. Zmierzyliśmy to i prawie 90% ludzi, którzy mają smartphony mają zawsze włączony Bluetooth oraz WiFi i nigdy go nie wyłączają. To jest jak z cookies albo JavaScriptem w Internecie. Ci, którzy mają to wyłączone to geeki, którzy oszczędzają baterię - zwykli konsumenci tego nie robią. Poza tym Bluetooth Low Energy to zupełnie inna rzecz, niż stary Blueooth używany do komunikacji ze słuchawkami lub zestawami w aucie. Nie potrzebuje parowania, zużywa tak mało baterii, że sensor na zegarkowej bateryjce jest w stanie działać latami. Teraz gdy jego wsparcie zostało zapowiedziane przez największych będzie coraz bardziej popularny.

Czy chcecie robić za dostawcę technologii czy też sami tworzyć rozwiązania dla biznesu a API jest przy okazji

Budujemy platformę - dużą sieć sensorów, które chcemy rozpiąć w fizycznym świecie, zaczynając od sklepów. Dla retaila będziemy oferować podstawowe appki jak analityka, indoor location. Ale równocześnie mamy też API, bo chcemy aby developerzy pisali appki na tę platformę. To jest bardzo nowa rzecz, jeszcze sami nie wiemy w którą stronę to pójdzie.

Kto jest w projekcie i czy macie już finansowanie

Moim co-founderem jest Łukasz Kostka, który był jednym z pierwszych pracowników AdTaily, a potem odszedł robić doktorat z Big Data. Gdy odszedłem z AdTaily w zeszłym roku to się styknęliśmy, bo mieliśmy podobny pomysł na nową rzecz.

Mamy finansowanie od angeli z Europy (głównie z Polski) oraz ze Stanów, a teraz jesteśmy w programie YCombinator i pod koniec sierpnia mamy Demo Day, gdzie planujemy podnieść kolejną rundę.

Skąd się wziął pomysł?

Pomysł się wziął, z któregoś wyjścia do parku z dziećmi. Zauważyłem, że duża część rodziców pozwala dzieciom samemu bawić się w piaskownicy, a sami siedzieli na ławce obok zerkając od czasu do czas w ekrany swoich smartphonów. Mając doświadczenia z reklamy internetowego pomyślałem sobie, że w tym miejscu jest idealnie stargetowana grupa docelowa na młodych rodziców. I zacząłem się wówczas zastanawiać jaki jest sposób, aby ich zliczyć oraz wejść z nimi w interakcję i tak powstał koncept małych, bezprzewodowych sensorów, które komunikowałyby się ze smartphonami.

Prace nad Estimote rozpoczęliśmy rok temu i wówczas zastanawialiśmy się jakie jakie technologie powinny być wspierane przez sensory. Zastanawialiśmy się nad Zigbee, WiFi i wybór padł na wówczas nowy protokół Bluetooth 4.0 (Low Energy) ze względu na swoją szybkość, łatwość użycia oraz niski pobór energii.

Okazuje się, że to był świetny wybór, bo 2 tygodnie temu Apple ogłosiło, że będzie natywnie wspierać Bluetooth Low Energy
we wszystkich swoich urządzeniach oraz protokół, który nazywają iBeacons, dzięki któremu sensory jak nasze będą mogły same wzbudzać interakcje na ekranach smartphonów. Podobne wsparcie ogłosiło również Google jak i Nokia. Ponieważ obecnie jesteśmy jedyną firmą na świecie, która produkuje kompatybilne sensory postanowiliśmy,
że to jest dobry moment, aby wyjść z garażu :P

Możesz napisać dwa słowa jeśli chodzi o sytuację sprzętowych startupów w US?

Obecnie mówi się o renesansie startupów hardware'owych. Jest ich więcej i inwestorzy chętniej na nie patrzą - nawet Paul Graham o tym pisał. Platformy typu Arduino, Raspberry PI oraz druk 3D umożliwiają łatwe prototypowanie,a Kickstarter walidacje pomysłów. Więcej o tym tutaj

Dzięki za odpowiedzi i trzymam kciuki za demo day.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

estimote