Startups

Chcesz być Piratem?

PM
Patronat Medialny
5

Autorem tekstu jest Katarzyna Makosa Czasem z wiatrem – jeśli w danym momencie jest im w żaglach potrzebny. Ale głównie pod wiatr. Po co być grzecznym, skoro można być niegrzecznym. Po co czekać, skoro można działać. Po co siedzieć w domu, skoro można zdobywać nowe lądy. Piraci. Startupowi. Prz...

Autorem tekstu jest Katarzyna Makosa
Czasem z wiatrem – jeśli w danym momencie jest im w żaglach potrzebny. Ale głównie pod wiatr. Po co być grzecznym, skoro można być niegrzecznym. Po co czekać, skoro można działać. Po co siedzieć w domu, skoro można zdobywać nowe lądy. Piraci. Startupowi.

Przeczekają wakacje, a kiedy morze i plaże opustoszeją – pojawią się oni: STARTUP PIRATES GDAŃSK. Byli już w Portugalii, Hiszpanii, we Włoszech, Wielkiej Brytanii, Holandii, a nawet w Peru, Brazylii, Indiach i Macedonii… Szczególnie chyba upodobali sobie nasz kraj, bo Gdańsk (po Poznaniu i Krakowie) to ich trzeci przystanek. Za ideą STARTUP PIRATES stoi portugalska organizacja non-profit (o tej samej nazwie), która realizuje swoje eventy na całym świecie, granice nie mają tu żadnego znaczenia. „Wspieramy niezależność i nieposzanowanie dla utartych szlaków! W końcu mamy pirackie dusze! ” – mówią o sobie młodzi Portugalczycy. „To szalenie inspirujące: spotkać ze sobą na kilka dni przedsiębiorców i aspirujących przedsiębiorców, obserwować wzajemną wymianę doświadczeń i to, jak rozwijają swoje biznesowe pomysły i wprowadzają na szerokie wody swoje startupy” - dodają.

Przedsięwzięcie to ma na celu wzmocnienie pozycji początkujących przedsiębiorców – bez względu na to, na jakim etapie rozwoju się znajdują. A polscy organizatorzy, Anna Osińska i Marcin Młyński z gdańskiego Startera, tak tłumaczą swój entuzjazm dla tego oryginalnego wydarzenia: „Wprowadzenie firmy na rynek jest nie tylko trudne, ale i stresujące. To jak zdobywanie nowych lądów. A na wzburzonych falach oceanu przedsiębiorczości ciężko jest obrać i utrzymać dobry kierunek. Nikt nie twierdzi, że jest czy będzie łatwo. To jedyne co w biznesie wiadomo na pewno. Tylko ktoś posiadający niebojaźliwą duszę pirata ma szansę na sukces. Przedsiębiorczość to nie wygoda – to przygoda i czasami płynie się pod prąd!”.

No więc… Korsarze, morscy rozbójnicy. Chyba nikomu nie kojarzą się źle. Nawet jeśli potrafią być groźni i – powiedzmy to sobie wprost: NAPADAJĄ, są przy tym dowcipni i rubaszni, no takie „swoje chłopaki”! Etymologia słowa pirat wskazuje na greckie słowo „pejrates” i starsze „lejstes”. Oba określały złodziei i rozbójników i pojawiały się już u Homera (nie, nie Simpsona, u tego od Iliady i Odysei). W temacie wnikliwych analiz etymologicznych pozostają źródła encyklopedyczne… Gdański Starter nie zaciąga się do marynarki – płynie pod prąd. Piraci zagoszczą u nich we wrześniu, na tydzień.
STARTUP PIRATES GDAŃSK to tygodniowy akcelerator będący kombinacją treningów, mentoringu, doradztwa i działań wspierających rozwój biznesowych idei (szkolenia tematyczne, sesje). W ramach spotkań i warsztatów uczestnicy uczą się poprzez działanie, współpracę, networking. Warsztaty prowadzone będą przez znane osobowości świata biznesu. W finale tego przedsięwzięcia młodzi przedsiębiorcy otrzymają możliwość zaprezentowania swoich modeli biznesowych przed inwestorami i zdobycia nagród.

CHCESZ ZOSTAĆ PIRATEM?

NIEWAŻNE: ile masz lat / gdzie pracujesz / jaka tematyka Cię interesuje! Komunikujesz się po angielsku? ŚWIETNIE! Do STARTUP PIRATES GDAŃSK może przystąpić każdy, kto ma pomysł na biznes lub chciałby się przyłączyć do innych i wesprzeć ich swoimi umiejętnościami (programistycznymi, marketingowymi, biznesowymi).
Piratów w Gdańsku wspierać będą m.in.:
- Jan Wyrwiński, Aiton Caldwell SA
- Radosław Czyrko, Xevin Investments
- Mikołaj Lipiński, Online Venture
- Marek Ścibior, BrawurowePrezentacje.pl
- Rafał Janik, Thinkmedia
- Marcin Pokojski, WP.PL
- Marcin Borecki, PlaceChallenge.com
- Łukasz Olechnowicz, V5F.pl
- Łukasz Młodyszewski, AGORA SA
- Andrzej Kiesz, WP.PL
- Mick Griffin, Implix
- Piotr Bucki, freelancer/konsultant
- Peter Horsten, Goyello
-Jacek Kotarbiński ,trener, coach, bloger
-Małgorzata Jasnoch, Starter

Be brave, be crazy, be a Pirate - STARTUP PIRATES GDAŃSK pierwszy raz w Trójmieście!

KIEDY: 14 - 21 września 2013
GDZIE: Gdańsk, Inkubator STARTER
REJESTRACJA: gdansk.startuppirates.org/register/
BILETY: 150 pln (do 31 lipca) i 200 pln (od 1 sierpnia do 1 września)
SZCZEGÓŁY O GDAŃSKIEJ EDYCJI: gdansk.startuppirates.org/
WIĘCEJ O IDEI: www.startuppirates.org

*SŁOWNICZEK DLA WNIKLIWYCH:

Terminy „pirat” i „korsarz” stosuje się zwykle wymiennie. Nie są to jednak klasyczne synonimy. Piraci to wszelkiego rodzaju rozbójnicy napadający na jednostki pływające, strefę wybrzeża i miasta portowe w celu pozyskania dóbr materialnych lub szukania kryjówek. Termin korsarz oznacza ludzi plądrujących wrogie bandery na zlecenie swojego władcy. Dzisiaj może nie robi nam to wielkiej różnicy, ale na przełomie XV i XVI przynależność taka mogła być kwestią życia lub śmierci.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

konkurs dla startupów