Startups

POD PATRONATEM ANTYWEB "The Startup Owner’s Manual"

PM
Patronat Medialny
7

Książka Steve’a Blanka i Boba Dorfa „The Startup Owner’s Manual” już po polsku Każdy ma swoją biblię. W dzisiejszych czasach, po części z konieczności, a po części z nadmiaru łatwych „religii”, nawet kilka. Dobra wiadomość dla przedsiębiorców-startupowców jest taka, że łatwo mogą wybrać dla siebi...

Książka Steve’a Blanka i Boba Dorfa „The Startup Owner’s Manual” już po polsku

Każdy ma swoją biblię. W dzisiejszych czasach, po części z konieczności, a po części z nadmiaru łatwych „religii”, nawet kilka. Dobra wiadomość dla przedsiębiorców-startupowców jest taka, że łatwo mogą wybrać dla siebie tylko jedną biblię. Jest nią „Podręcznik startupu. Budowa wielkiej firmy krok po kroku” Steve’a Blanka i Boba Dorfa. Przedsiębiorco! Jesteś to winny sobie i swoim inwestorom – przeczytaj tę książkę raz, a potem jeszcze raz i jeszcze raz. Bo to najlepiej zainwestowane w startup 99 zł.

Must have sezonu startupów

Być może nie chcesz czytać trzydziestu książek na ten sam temat, ale gdybyś mógł wybrać jedną, która zagwarantuje Ci to, czego próżno szukałbyś we wszystkich innych – wybierz właśnie tą.

Karol Marks pisał: „Złap rybę, a będziesz mógł ją komuś sprzedać. Naucz kogoś łowić ryby, a zmarnujesz wspaniałą okazję do robienia interesów”.

Przyjrzyjmy się temu, co mamy. „Niskobudżetowy startup. Zyskowny biznes i życie bez frustracji” – ta książka to świetny motywator i inspirator dla tych, którzy tkwią na linii startu, bojąc się podjąć ten jeden krok do wolności. Oni dowiedzą się, że aby zostać wydawcą własnych projektów wystarczy 5 kroków: wybrać produkt lub usługę, założyć stronę, przygotować ofertę, określić sposób zapłaty i przedstawić swoją ofertę światu. „Tworzenie modeli biznesowych” i „Model biznesowy. TY” to z kolei wspaniała narzędzia, które pomogą uporządkować a) firmę i wszystkie jej elementy oraz zasoby, b) siebie i własną karierę. I mamy też „Podręcznik startupu” właśnie, który dla przedsiębiorców, szczególnie tych początkujących (ale i dla wielkich, innowacyjnych firm!) lub tych, którzy mają dość potykania się o błędy jak o własne nogi, jest tym, czym „Marketing” Kotlera dla marketerów, Kapuściński dla początkujących dziennikarzy i reporterów i prozac dla osób cierpiących na depresję. Absolutny must-have i to bez obawy, że wyjdzie z mody przy pierwszym lepszym zachodzie słońca. Bo „Podręcznik” to same konkrety.

Startup to tymczasowa organizacja zajmująca się poszukiwaniem skalowalnego, powtarzalnego i rentownego modelu biznesowego

To jedna z możliwych definicji. Można również definiować przez negację tak, jak to zrobił Paweł Tkaczyk – startup to nie jest „panna nawydaniu” czy też „czeladnik idący na swoje”. Startup to natomiast hipoteza i brak planu. Bob Dorf, który wpadł niedawno z wizytą do Polski i zahaczył o tegoroczną konferencję Grow Up Start Up, zostawił po sobie również parę wywiadów i kilka ciekawych odpowiedzi oraz wskazówek:

- Jeśli Twój pomysł nie jest czymś unikalnym to znaczy, że nie masz jeszcze powodu, aby zakładać swój startup (mówił Dorf w wywiadzie dla biznes onet);

- Dopracuj swój pomysł zanim zaczniesz wydawać pieniądze! (j/w).

A na mnożące się pytania, np. jak stworzyć własną firmę unikając typowych startupowych błędów? Jak finansować startupy? I gdzie szukać pomysłu na własną firmę?, odpowiedzi możesz szukać w „Podręczniku startupu” właśnie.

Kilka słów o tym, kogo słuchacie i kogo czytacie

Słuchacie i uczycie się od mistrzów!

Steve Blank to lider innowacyjnych rozwiązań w zakresie metodologii rozwijania startupów i nauczania przedsiębiorczości. Steve jest autorem metodologii Customer Development, która stała się punktem wyjścia do utworzenia ruchu Lean Startup. Wykłada przedsiębiorczość na Uniwersytecie Stanforda, Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz Uniwersytecie Columbia. Jego blog www.steveblank.com to lektura obowiązkowa wszystkich przedsiębiorców.

Bob Dorf jest przedsiębiorcą. Swoją pierwszą dochodową firmę założył w wieku zaledwie dwudziestu dwóch lat. Potem założył sześć kolejnych. Jak sam podsumowuje, były to „dwa wielkie sukcesy, dwa udane projekty i trzy świetne firmy do generowania odpisów podatkowych”. W wolnym czasie Bob prowadzi w Columbia Business School wykłady poświęcone modelowi Customer Development i skutecznemu budowaniu startupów.

Oczywiście nie istnieje taka książka, która oferowałaby kompletną mapę drogową. I bardzo dobrze! Bo co by było, gdyby wszyscy jeździli według tej samej? Zawsze jednak możesz wybierać takie, które przyspieszą Twoją ewolucję, a nawet wywołają rewolucję w świecie startupów, który wciąż trzyma miejsce na Twój sukces!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu