Kosmos

Polacy zbudują rakietę. ESA wydała na nią 2,4 miliarda euro

Patryk Łobaza
Polacy zbudują rakietę. ESA wydała na nią 2,4 miliarda euro

Polska coraz więcej zyskuje na znaczeniu w kwestii technologii kosmicznych. Nasza rodzima firma od lat rozwija swoją technologię rakiety suborbitalnej. Ich wysiłki zostały zauważone przez ESA i przyznano im dodatkowe finansowanie w postaci 2,4 miliarda euro.

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła 1 października 2024 roku zawarcie kluczowego porozumienia z polską firmą SpaceForest z Gdyni, której celem jest dalszy rozwój suborbitalnego systemu nośnego Perun. W ramach programu ESA "Boost!", projekt Perun otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 2,4 mln euro. Środki te posłużą nie tylko na modernizację samego systemu, ale także na przeprowadzenie kluczowych testów, które mają potwierdzić jego możliwości operacyjne.

Polecamy na Geekweek: Tajemniczy obiekt uchwycony na niebie w Polsce. Co to takiego?

Polacy tworzą rakietę do lotów suborbitalnych

SpaceForest od lat rozwija swoją flagową rakietę Perun, która już przeszła dwie udane próby lotów testowych, osiągając pułapy 22 km i 13 km. Kolejnym etapem będą testy na wyższych wysokościach: 50 km, 80 km, 100 km oraz docelowo 150 km. Osiągnięcie tego ostatniego pułapu ma umożliwić prowadzenie badań w środowisku mikrograwitacyjnym przez niemal cztery minuty. W ramach umowy ESA wspiera również projektowanie i produkcję ulepszonych komór spalania oraz mobilnej stacji tankowania, co pozwoli na zwiększenie elastyczności operacyjnej rakiety Perun.

Jednym z kluczowych atutów Peruna jest jego napęd hybrydowy, wykorzystujący podtlenek azotu oraz parafinę – tzw. „zielone paliwo”, które jest bezpieczne i nietoksyczne. Tego rodzaju napęd pozwala rakiecie unosić ładunki o masie do 50 kg na wysokości do 150 km. System ten jest zaprojektowany do wielokrotnego użytku, co znacząco zmniejsza koszty operacyjne, a mobilna platforma startowa umożliwia starty z różnych lokalizacji w Europie.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) również odgrywa kluczową rolę w tym projekcie. Podpisane w czerwcu 2024 roku porozumienie z Europejską Agencją Kosmiczną dotyczące przystąpienia Polski do programu "Boost!2" otwiera nowe możliwości dla polskiego sektora kosmicznego. Umowa ta zapewnia wsparcie ekspertów ESA w zakresie zabezpieczenia lotów suborbitalnych, kalkulacji trajektorii oraz zapewnienia bezpieczeństwa podczas startów z polskich poligonów wojskowych. Dodatkowo, program ten będzie wspierał techniczne analizy i symulacje związane z rozwojem przyszłościowych technologii kosmicznych w Polsce.

ESA/SpaceForest

Inicjatywa ta nie tylko wzmacnia pozycję Polski w europejskim sektorze kosmicznym, ale także stanowi istotny krok naprzód w rozwoju technologii suborbitalnych. Perun ma potencjał stać się ważnym narzędziem w badaniach prowadzonych w mikrograwitacji, co z kolei otwiera nowe możliwości dla polskich i zagranicznych naukowców oraz przedsiębiorstw.

Polska pomaga z algorytmami AI do obserwacji Ziemi

Okazuje się, że SpaceForest i rakieta Perun to nie jedyny projekt, który zyskał uznanie w oczach Europejskiej Agencji Kosmicznej. Swoją przydatność udowadnia również gliwicka firma KP Labs, która bierze udział w międzynarodowym projekcie FAST-EO (Foundation Models for Earth Observation), czyli inicjatywie realizowanej we współpracy Niemieckim Centrum Aeronautyki i Astronautyki (DLR), Forschungszentrum Jülich oraz IBM Research. Projekt koncentruje się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji w analizie danych satelitarnych, aby lepiej reagować na globalne wyzwania związane z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem.

FAST-EO ma na celu opracowanie zaawansowanych modeli AI, będących w stanie przetwarzać gargantuiczne ilości danych satelitarnych, w tym monitorować postęp zmian klimatycznych. Polska firma skupi się głównie na dwóch obszarach: wykrywaniu wycieków metanu oraz analizie właściwości gleby. Wspomniany gaz ma ogromny wpływ na ocieplenie klimatu i w tej kwestii bywa o wiele bardziej niebezpieczny niż dwutlenek węgla. Dlatego też wczesne wykrywanie i monitorowanie wycieków może zredukować jego negatywny wpływ na środowisko i klimat.

Drugi obszar działalności KP Labs w ramach FAST-EO skupi się wokół analiza gleby z wykorzystaniem obrazów hiperspektralnych. Wykorzystanie AI w tej dziedzinie może przynieść rewolucyjne zmiany w rolnictwie i zarządzaniu gruntami. Dzięki precyzyjnym danym, rolnicy i lokalne władze będą mogli lepiej planować uprawy, monitorować zdrowie gleby oraz wdrażać zrównoważone praktyki gospodarowania zasobami naturalnymi.

Grafika: ESA/SpaceForest

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu