Netflix

Polska po raz pierwszy w rankingu prędkości internetu Netflixa

Grzegorz Ułan
15

Netflix ISP Speed Index, to comiesięczny ranking prędkości internetu oferowanego przez operatorów internetowych, za pośrednictwem których oglądamy filmy i seriale na Netfliksie. Pomiary dokonywane są w czasie największej oglądalności. Wiadomo, im wyższy wskaźnik tym większa jakość obrazu. W swoim rankingu, Netflix oblicza średni bitrate przesyłanych materiałów od dostawcy do odbiorcy. Polska znalazła się na 30 miejscu w lipcowym rankingu.

Oprócz Polski w rankingu lipcowym po raz pierwszy pojawiły się takie kraje jak Rumunia (6), Islandia (10), Węgry (22), Turcja (26), Izrael (35), Kuwejt (37), Arabia Saudyjska (39), Grecja (42), Republika Południowej Afryki (54), Boliwia (57).

Średnia prędkość w Polsce wyniosła 3,23 Mbps, największa 3,68 Mbps, najniższa natomiast 2,26 Mbps.

W rankingu znaleźć możemy również rozbicie na poszczególnych operatorów. I tak, największą średnią prędkość odnotowano w przypadku operatora Toya - 3,68 Mpps, na drugim miejscu znalazł się UPC - 3,66 Mbps, a na trzecim Inea - 3.63 Mbps. Stawkę zamyka Play ze średnią przepływnością łącza na poziomie 2.26 Mbps. Wynik poniżej 3 Mbps zaliczył jeszcze Plus - 2.52 Mbps oraz Orange 2.92 Mbps. Widać, że w przypadku Orange pomiarami objęci zostali klienci światłowodów, słaby wynik zagwarantowała pewnie Neostrada. Nie wiadomo z jakiego powodu zabrakło tu natomiast T-Mobile, nie sądzę żeby oferował mniejszą prędkość od Playa.

Jeśli chcecie sprawdzić swoją aktualną prędkość internetu, możecie to zrobić na stronie FAST.com.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu