85

Polska jest od dawna gotowa na Apple Pay – mam dość czekania

Około 24 godziny temu zagraniczne serwisy zdradziły prawdopodobne plany Apple na ekspansję usługi płatniczej Apple Pay między innymi do Polski. Odpowiednik Android Pay dla iPhone'ów i Apple Watcha powinien był pojawić się nad Wisła już dawno temu - jesteśmy gotowi.

Świadczy o tym świetne przyjęcie Android Pay, choć oczywiście trudno mówić o konkretnych statystykach, ponieważ nie dysponujemy dokładnymi danymi o tym, jak wiele użytkowników faktycznie aktywowało swoje wirtualne odpowiedniki kart i korzysta z nich na co dzień. Nie zmienia to jednak faktu, jak dobrze rozwinięty jest u nas system płatności zbliżeniowych i jak bardzo chwalą sobie takie rozwiązania posiadacze smartfonów obsługujących Android Pay. Czas na Apple Pay.

Android to już potrafi. Nawet na zegarku

android pay na zegarku

Choć dostrzegam w Androidzie wiele zalet i lubię tę platformę, to jednak wyborem jeden wciąż pozostaje u mnie iPhone. Pomimo gigantycznych problemów z iOS 11, które poważnie irytują i psują wypracowany przez lata wizerunek platformy. Chciałbym więc móc płacić tym telefonem, który mam zawsze przy sobie – nic skomplikowanego, prawda? A spoglądając na to, jak na popularności zyskał w Polsce iPhone w ciągu ostatnich lat, wcale nie obawiam się o poziom przyjęcia Apple Pay w naszym kraju. Smartfony z nadgryzionym jabłkiem na obudowie widuje się znacznie, znacznie częściej, aniżeli te 2 czy 3 lata temu. Wśród nich nie brakuje starszych modeli, ale to nie jest żadna przeszkoda. Problem może leżeć gdzie indziej, ale o tym później.

Czas na małą dygresję: dosłownie kilka dni temu zdarzyło mi się zapłacić telefonem za napój, a pani kasjerka nie omieszkała podpytać jak to działa i czy ona też może tak płacić. Entuzjazm opadł, gdy wyszło na jaw, że posiada – a jakże – iPhone’a i nie da się z tym nic zrobić. Zapytała więc, „dlaczego w Polsce nie ma tego Apple Pay, skoro Android jest”. „Też chciałbym wiedzieć” – odpowiedziałem. Zwykli klienci są zaskoczeni brakiem ruchu ze strony firmy z Cupertino, a nawet w sytuacji, gdy podjęta zostanie decyzja o uruchomieniu usługi w naszym kraju, to cała odpowiedzialność spadnie na nasze banki.

Apple Pay w Polsce – jakie banki?

apple pay w Polsce

Wśród potencjalnych partnerów Apple wymienia się teraz PKO BP i BZ WBK. Ten drugi obsługuje już Android Pay, lecz PKO BP oparł się integracji z wirtualnym portfelem Google i postawił na własne rozwiązanie oparte o HCE. Co skłoniło bank – o ile tak faktycznie jest – do skierowania się ku usłudze Apple Pay? Być może wkrótce się tego dowiemy. Mnie raczej martwi brak informacji na temat pozostałych banków – nazwy mBank, Getin Bank, Raiffeisen, Alior czy T-Mobile Usługi Bankowe nie padają w żadnych nieoficjalnych doniesieniach. Zapewne nie bez przypadku.

Pisząc „Polska jest gotowa na Apple Pay” mam oczywiście na myśli nas – użytkowników i klientów. Cenimy sobie wygodę i swobodę zapewnioną przez płatności zbliżeniowe, które przenieśliśmy z kart do telefonów. Na tle niektórych z krajów sąsiednich wypadamy naprawdę dobrze. O tym jak dobrze, możemy przekonać się wyjeżdżając za granicę. Możliwość płacenia smartfonem z całą pewnością czyni urządzenie bardziej atrakcyjnym, dlatego opieszałość Apple (oraz lokalnych podmiotów) mnie bardzo dziwi.