Poczta email

Polska firma projektowa stworzyła świetny mockup dla Thunderbirda, ktoś stworzył podobny motyw

Grzegorz Ułan
Polska firma projektowa stworzyła świetny mockup dla Thunderbirda, ktoś stworzył podobny motyw
32

Thunderbird to wciąż jeden z najbardziej popularnych klientów poczty, mimo zaprzestania przez Mozillę wsparcia jego rozwoju w 2012 roku. Pamiętam, że jeszcze w czasach przed Gmailem, to był u mnie jeden z pierwszych programów do zainstalowania na czystym systemie. Kiedy zainstalowałem go dziś, na potrzeby tego wpisu, musiałem stwierdzić, że tak naprawdę niewiele się zmienił ten program od tamtego czasu. Kilka miesięcy temu, polska firma Monterail postanowiła przeprojektować go i dostosować do współczesnych trendów, nadając mu nowoczesny wygląd.

Historia zaczęła się od tego wpisu na Dribble, gdzie zaprezentowali dwa zrzuty ze swojej koncepcji nowego wyglądu dla Thunderbirda. Później na ich firmowym blogu Monterail pojawiło się wyjaśnienie, dlaczego w ogóle postanowili się zabrać za przeprojektowanie Thunderbirda.

Przytaczali w nim przykłady innych, nowocześnie wyglądających klientów poczty, z których próbowali korzystać w swojej firmie, wymieniając przy tym ich wady i zalety. Mowa była o Mailbox, zamkniętym już przez Dropboxa, Polymail czy Nylas N1 (obecnie to już Nylas Mail). W końcu przypomnieli sobie o Thunderbird, uznając, że przecież to nadal potężny program z wieloma możliwościami personalizacji i dostosowania go do własnych potrzeb, jednak przyznając jednocześnie, że w dzisiejszych czasach funkcjonalność to nie wszystko, brakuje mu estetycznego wyglądu.

I zrobili to, przeprojektowali go od podstaw, efekt robi wrażenie.To było w listopadzie zeszłego roku. O projekcie zrobiło się głośno za sprawą wpisu w serwisie Reddit, który pojawił się tydzień temu, pomysł spotkał się tam z ciepłym przyjęciem. Podobnie jak późniejszy wpis na OMG! Ubuntu!.

Na szczęście na zachwytach się nie skończyło i jeden z użytkowników Github, postanowił zrobić motyw do Thunderbirda na podstawie tego mockupa. W sumie powstały cztery motywy - Light, Dark, Full Dark i właśnie Monterail.


Motywy dedykowane są pod Ubuntu, instrukcje instalacji motywu na ten system znajdziecie na OMG! Ubuntu!. Sprawdziłem na Windowsie i tak naprawdę do użytku nadają się dwa z tych czterech motywów - Light i Monterail.


Tak wygląda Thunderbird w domyślnym widoku, aby odmienić go i zastosować w nim jeden z nowych motywów musicie pobrać tę paczkę plików. W środku znajdziecie folder chrome, po wypakowaniu, w całości przerzućcie go do folderu z Waszym osobistym profilem Thunderbirda.

Znajdziecie go pod tą ścieżką (wcześniej trzeba ustawić, aby wyświetlały się foldery ukryte) - Dysk/Użytkownicy/User/AppData/Roaming/Thunderbird/Profiles/xxxxx.default. Po przekopiowaniu folderu chrome do tej lokalizacji, wystarczy zmienić nazwę wybranego motywu na userChrome.

Po zrestartowaniu aplikacji, będziecie mieli już nowy wygląd.


Nie jest to, co prawda, wierne odzwierciedlenie projektu Polaków, ale i tak ładniej się to prezentuje niż domyślna wersja tego klienta poczty. Osobiście mam nadzieję, że ekipa Monterail zrobi i udostępni własną wersję, jak pisali na swoim blogu w komentarzach, jest taka nadzieja.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

motywy