Poczta email

eM Client ze wsparciem szyfrowania poczty PGP - cieszę się, że staje się to powoli standardem

Grzegorz Ułan
eM Client ze wsparciem szyfrowania poczty PGP - cieszę się, że staje się to powoli standardem
6

Prywatność korespondencji w sieci to ostatnio temat na czasie. Wiele komunikatorów udostępnia już szyfrowanie wiadomości, jednak trochę gorzej wygląda to, jeśli chodzi o pocztę email. Najbardziej popularny webowy klient poczty Gmail nie udostępnia wsparcia do PGP i nie zanosi się, by to nastąpiło w najbliższym czasie. Pozostaje więc ratowanie się dostępnymi wtyczkami czy pluginami lub instalacją desktopowych klientów poczty typu The Bat!, Thundebird z wtyczką Enigmail i od kliku dni eM Client, który udostępnił właśnie beta wersję swojego klienta poczty z natywnym wsparciem PGP.

Kiedy pisałem Wam po raz pierwszy o eM Client, pojawił się komentarz, że bez tego wsparcia, taki desktopowy klient jest bezużyteczny. To cieszy, że Wy również zwracacie na to uwagę.

Zanim pokażę tę opcję przypomnijmy, jak w ogóle wygląda eM Client, który osobiście bardzo mi się podoba. Interfejs jest dobrze przemyślany, estetyczny, przyjazny dla oka. Samo dodanie konta przebiega automatycznie, wystarczy podać adres, hasło i możemy już zacząć korzystanie.

Jeśli chodzi o układ poczty, lewą stronę zarezerwowano rzecz jasna dla folderów poczty email, poniżej znajdziecie zakładki do Kalendarza, Zadań i Kontaktów.

W centralnej części mamy listę wiadomości z podglądem po prawej. Układ wiadomości można zmienić i ustawić wyświelanie pod spodem lub wyłączyć całkowicie, wtedy wiadomości otwierają się w nowych oknach. Po prawej stronie mamy dodatkową szpaltę z podglądem informacji o kontakcie wyświetlanej właśnie wiadomości, poniżej terminarz z aktualnymi wydarzeniami oraz panel czatu.

eM Client wspiera obsługę tematów, jeśli ktoś lubi ciemne motywy to jest taka opcja w ustawieniach wyglądu, do wyboru jest kilka kompozycji kolorystycznych.

Ponadto nie zabrakło tutaj opcji tworzenia szablonów wiadomości czy szybkiego wstawiania gotowych treści wiadomości, dostępne od razu w menu formatowania.

Domyślnie nie jest zainstalowany słownik, ale można go szybko dodać i pobrać dostępną paczkę dla języka polskiego.

Z ciekawszych opcji znajdziecie tu też możliwości ustawienia opóźnionego wysyłania wiadomości. Można tu ustawić konkretną datę i godzinę wysłania w późniejszym terminie.

Przejdźmy już do wsparcia PGP, ustawienia tej funkcji znajdziecie w menu w zakładce Poczta. Jeśli dysponujemy już kluczami, możemy je od razu zaimportować, jeśli nie, jest też opcja ich wygenerowania.

Bardzo cieszy, że coraz więcej się dzieje w temacie szyfrowania poczty email, osobiście ubolewam jednak nad brakiem tej opcji na Gmailu, do którego mocno się już przyzwyczaiłem i ciężko mi przesiadać się na desktopowego klienta poczty czy innych webowych klientów z szyfrowaniem - ProtonMail czy Tutanota. Jednak nie wszyscy preferują webowych klientów poczty, więc tym z Was polecam eM Client do przetestowania.

PS. Podziękowania dla Rafała za podesłanie emaila z informacją o wsparciu PGP w eM Client.

/\/>

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

wklejka