Microsoft

Polska Cortana już 8 października!

Jakub Szczęsny
Polska Cortana już 8 października!
39

Na to czekaliśmy od dawna - po prezentacji jednej z bardziej spektakularnych funkcji ekosystemu Windows, Cortany, wiedzieliśmy, że z jej dostępnością (jak z dostępnością wielu innych usług Microsoftu) może być problem w Polsce. Przyszło nam trochę poczekać, ale to w sumie jest nic przy tym, czego si...

Na to czekaliśmy od dawna - po prezentacji jednej z bardziej spektakularnych funkcji ekosystemu Windows, Cortany, wiedzieliśmy, że z jej dostępnością (jak z dostępnością wielu innych usług Microsoftu) może być problem w Polsce. Przyszło nam trochę poczekać, ale to w sumie jest nic przy tym, czego się spodziewaliśmy. Niektórzy wieścili przecież, że Cortana w języku polskim nigdy z nami nie porozmawia. Informacja przekazana przez Sylwestra Sałka, osobę blisko związaną z Microsoftem zdaje się ucinać wszelkie spekulacji i wrzeszczeć do nas: "Cortana w Polsce będzie, już w październiku!".

Windows Phone w Polsce umocni swoją pozycję, gdzie będzie jednym z najbardziej kompletnych i dopracowanych mobilnych systemów operacyjnych. W naszym kraju wiele funkcji, głównie z powodu języka jest niedostępnych. Te usprawnienia, które bazują na tym, co mówimy są często u nas pomijane, głównie z powodu wysokich kosztów wprowadzenia rozwiązań na rynek oraz także i dlatego, że po prostu Polska nie jest Stanami Zjednoczonymi, czy Wielką Brytanią - nie jesteśmy tak atrakcyjnym rynkiem, niż inne. Tym bardziej podoba mi się ruch Microsoftu, który dostrzega, że akurat w obrębie naszych granic jest silny. Dzisiaj spekuluję się nawet o blisko 20-procentowym udziale Windows Phone w Polsce.

Na początek, Microsoft zaprezentuje Cortanę uczestnikom programu Preview for Developers. Ma to nastąpić już ósmego października, przy okazji udostępnienia w kanale deweloperskim Windows Phone 8.1 GDR2. Cortana na razie będzie pracować w wersji Beta, lecz nie ma co się martwić, iż będzie ona tylko kafelkiem w liście aplikacji - inne wersje "Beta" Cortany pokazywały, że radzi sobie ona całkiem nieźle, a i asystent głosowy obecny w Windows Phone całkiem dobrze interpretuje polską mowę. Problem dotąd był tylko z Bing, który z naszym ojczystym językiem nie radził sobie najlepiej - ma to się jednak zmienić.

Screenshot od Sylwestra Sałka, osoby współpracującej blisko z Microsoft Devices US pokazuje, że Cortana w języku polskim działa i jak on sam dopowiada - dopiero po aktualizacji systemu do GDR2, która to pojawi się w wersji dla deweloperów już 8 października. Czekacie?

Grafika: gizmodo.com

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Windows Phone