Motoryzacja

Polestar 3 będzie dużym, elektrycznym SUVem z Android Automotive

Kamil Pieczonka
2

Marka Polestar nie jest może bardzo dobrze znana w Polsce, ale może wam coś przypominać. Ma wspólnego właściciela z Volvo, choć coraz bardziej zamierza iść swoją drogą wzorniczą, czego początkiem jest właśnie model Polestar 3.

Polestar 3, czyli bardzo szybki SUV

W ofercie Polestar jest obecnie 2 auta elektryczne, oznaczone numerkami - 1 i 2. Niestety w Polsce nie są one specjalnie popularne, a szkoda bo mają całkiem niezłe parametry. Być może nieco inaczej będzie z najnowszym modelem Polestar 3, który oficjalnie zadebiutuje w październiku, ale firma już dzisiaj postanowiła pochwalić się pierwszym zdjęciem i szczątkowymi danymi ze specyfikacji. Polestar 3 będzie konkurował z takimi pojazdami jak BMW iX oraz Audi e-tron Sportback, nie tylko pod względem rozmiarów ale również i osiągów. Samochód bazujący na platformie SPA2 ma posiadać dwa silniki elektryczne o dużej mocy zapewniające odpowiednie przyśpieszenie, a bateria pozwoli na przejechanie około 600 km (według pomiaru WLTP).

Poza tym Polestar 3 z pewnością będzie się wyróżniał na ulicy, bo choć już nieco oddala się od designu Volvo, to bez wątpienia wygląda bardzo dostojnie i nowocześnie. Ze zdjęcia prasowego wynika też, że będzie miał światła LED w kształcie położone litery T (znak rozpoznawczy Volvo), klamki ukryte w nadwoziu oraz całkiem spory bagażnik. Nieźle wygląda też rozstaw osi, który powinien zapewnić odpowiednią ilość miejsca dla pasażerów. Głównym rynkiem zbytu mają być Stany Zjednoczone, dlatego produkcja najpierw wystartuje w fabryce w Ridgeville w Karolinie Południowej na początku 2023 roku. Później produkowany będzie również z Chinach, skąd ma trafić również na europejski rynek.

Podobnie jak Polestar 2, model oznaczony numerkiem 3 korzysta z systemu Google Android Automotive, który odpowiada za sterowanie wszystkimi funkcjami samochodu, począwszy od klimatyzacji, przez multimedia, a na parametrach jazdy skończywszy. Rozwiązanie Google zdobywa coraz więcej partnerów i wreszcie nadchodzi czas kiedy ma szansę stać się bardziej popularne. Polestar związał się już z gigantem na dobra i jego kolejne samochody, również mają korzystać z tej platformy. W 2023 roku zadebiutuje Polestar 4, który będzie crossoverem, nieco mniejszym niż model 3, a w 2024 roku na rynek trafi flagowa limuzyna - Polestar 5. Firma planuje sukcesywnie zwiększać produkcję do 290 000 egzemplarzy swoich pojazdów w 2025 roku, a Polestar 3 ma być jednym z najważniejszych modeli.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu