Motoryzacja

Elektryczne, turbodoładowane coupe od Volvo? Jeździłbym Polestar 1 z uśmiechem na ustach

Paweł Winiarski
5

Tegoroczny salon w Genewie to oczywiście również elektryczne auta i chyba nikt nie powinien być tym faktem zdziwiony. Zobaczcie jak prezentuje się Polester 1, coupe elektryk (czy raczej hybryda) od Volvo.

Polestar 1 pojawił się już na łamach Antyweb w październiku ubiegłego roku. Z każdym kolejnym miesiącem i każdym doniesieniem na temat elektrycznych aut tworzonych przez duże firmy zajmujące się motoryzacją pojawiają się głosy, że producent Tesli będzie miał coraz trudniej. Trzeba jednak pamiętać o tym, że elektryczne auta są przyszłością motoryzacji czy tego chcemy czy nie, a prędzej czy później nawet "tańsze" marki będą masowo sprzedawać pojazdy napędzane w ten sposób.

Tani na pewno nie będzie natomiast Polestar 1, który jest sumbarką Volvo. 600 konne elektryczne, sportowe coupe zostało właśnie pokazane na salonie motoryzacyjnym w Genewie. Pojazd posiada dwa elektryczne silniki umieszczone z tyłu, które dają łączną moc 218 koni mechanicznych, oferując około 93 mile zasięgu na jednym ładowaniu. Aby dodać samochodowi mocy wykorzystano dwulitrowy, czterocylindrowy silnik spalinowy, dzięki czemu pojazd posiada łącznie moc 600 koni mechanicznych. Według twórców żadna inna hybryda nie oferuje takiego zasięgu.

Jak przystało na nowoczesny pojazd, kluczyk przechodzi do lamusa i zastąpi go aplikacja dla iOS lub Androida. Za jej pomocą kierowca będzie również upoważniał osoby trzecie do używania pojazdu (na przykład serwisanta).
O gustach się nie dyskutuje, trudno jednak nie przyznać Polestarowi uroku - to po prostu bardzo ładne coupe, które nie stara się być futurystyczne za wszelką cenę. Przezabawne jest natomiast vergowskie porównanie "bezramkowyc" okien do trendu na bezramkowe smartfony.

Polestar 1 trafi do produkcji, będziemy musieli jednak poczekać na to do połowy przyszłego roku. W Chinach budowana jest aktualnie placówka, w której samochody będą składane (dokładnie w Chengdu).

grafiki (więcej zdjęć we wpisie na Verge)
źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

genewa2018