YouTube

3 kanały na YouTube poniżej 200k subów, które polecają redaktorzy AntyWeb

Kamil Świtalski
3 kanały na YouTube poniżej 200k subów, które polecają redaktorzy AntyWeb
18

W ubiegłym tygodniu redakcyjnie dzieliliśmy się zestawem kanałów na YouTube, które (z różnych powodów) przestaliśmy subskrybować. Zgodnie z Waszymi sugestiami całą redakcją przygotowaliśmy tym razem zestaw kanałów na YT które z całego serca polecamy. Kryterium było jedno: wszystkie muszą mieć mniej, niż 200 tysięcy obserwujących. Mam nadzieję, że znajdziecie wśród nich coś dla siebie!

Krzysztof Rojek

NWOTHM Full Albums — Ten kanał może nie jest typowym kanałem YouTube’owym, ale za jego rozwojem stoi bardzo fajny twórca, który ma bardzo mocną pasję, jeżeli chodzi o klasyczną muzykę heavy metalową. Jeżeli ktoś siedzi w temacie, to wie, że współczesne zespoły metalowe w przeważającej większości idą w kierunku ekstremów i dla kapel, które grają tak, jak grano w latach 80’tych zostaje bardzo mało miejsca. Dlatego też kanał NWOTHM (New Wave of Traditional Heavy Metal) promuje (oczywiście we współpracy z kapelami) takie zespoły i jest odpowiedzialny za znaczną część nowych pozycji w mojej kolekcji muzycznej, zarówno jeżeli chodzi o zagraniczne bandy (Roadwolf, White Tower, Riot City, Booze Control), jak i polskie (Ballbreaker, Crystal Viper). Zdecydowanie polecam.

CSGuitars — Moim zdaniem jeden z najlepszych kanałów dotyczących gitary elektrycznej, jaki istnieje na YouTube’ie. Prowadzący go Colin skupia się na wszystkich technicznych aspektach tego, jak działa ten instrument i wszystkie powiązane z nim elementy. Jeżeli więc kiedyś ciekawiło was, jak tak naprawdę funkcjonuje piec lampowy, jak działają poszczególne efekty gitarowe i czym różni się P90 od humbuckera, CSGuitars będzie miejscem w którym dostaniecie odpowiedzi. Oprócz tego Colin opowie wam, o co chodzi z opornością wzmacniaczy jak poprawnie ułożyć każdy efekt w pedalboardzie oraz przeprowadzi was przez każdy problem, jaki możecie napotkać tworząc własny rig. Wiedza, która zdecydowanie przyda się każdemu, nie tylko początkującemu gitarzyście.

Daniel Rakowiecki— Jeżeli zastanawialiście się, jak ciekawy może być 40 minutowy materiał, w którym ktoś lutuje maleńkie komponenty do płyty głównej, odpowiem wam – bardzo! Daniel to człowiek, który pokazuje, że naprawa komputerów może być sztuką oraz źródłem rozrywki dla widza. Olbrzymia wiedza połączona z humorystycznym sposobem prowadzenia sprawia, że jego filmy zawsze ogląda się z dużym zainteresowaniem od początku do końca. Miałem przyjemność rozmawiać z Danielem nieco ponad rok temu i bardzo miło jest patrzeć, że jego kanał na YT od tamtego czasu jeszcze mocniej się rozwinął. Jeżeli ktoś interesuje się technologią, zdecydowanie warto subskrybować.

Piotr Kurek

David Bull— Japońskim drzeworytem zacząłem bardziej interesować się kilka lat temu za sprawą projektu Ukiyo-e Heroes. Przeniesienie na papier bohaterów z popularnych gier, w zupełnie nowej odsłonie było dla mnie fascynujące. Jeszcze bardziej fascynująca okazała się ich produkcja — w tradycyjny sposób. David Bull, który przeniósł się z Kanady do Japonii by szkolić się w technice japońskiego drzeworytu i druku, na swoim kanale przenosi widza do okresu Edo, pokazuje techniki powstawania matryc i odbitek i krok po kroku przedstawia proces powstawania wydruków. David z pasją opowiada o swojej pracy, przy okazji dzieląc się ogromną wiedzą na temat historycznych rysowników, rytowników i drukarzy — wraz z prezentowaniem i omawianiem szczegółów ogromnej kolekcji powstałych na przestrzeni ostatnich setek lat odbitek.

mb-Sabers — Od małego marzyłem o własnym mieczu świetlnym. Ale nie takim z plastiku czy kupowanym na bazarze. Licencjonowane miecze z serii Force FX od Master Replicas robią większe wrażenie, jednak produkty, które tworzą fani mogą zwalić z nóg — podobnie jak i ich ceny. mb-Sabers na swoim kanale nie pokazuje niestety procesu powstawania mieczy w jego warsztacie, ale z bliska ukazuje ich działanie. I trzeba przyznać, że wykonane przez niego repliki wzorowane na "oryginałach" z uniwersum Gwiezdnych Wojen sprawiają wrażenie prawdziwych, działających mieczy świetlnych. Od korpusu, poprzez wnętrzności, akcesoria, a nawet efekty dźwiękowe. Wszystko zaprojektowane w najmniejszych detalach.

Boylei Hobby Time— Jeśli jesteśmy w temacie Gwiezdnych Wojen, to warto wspomnieć o kanale Boylei Hobby Time, na którym zobaczycie jak powstają ciekawe dioramy z bohaterami i pojazdami z odległej galaktyki (i nie tylko). To, co przykuło moją uwagę najbardziej, to wykorzystanie elektroniki i filamentów w powstawaniu zatrzymanych w czasie scenek. Świecące miecze świetlne? Są. Laserowe pociski? Jak najbardziej. Kanał jest stosunkowo młody (pierwszy film pojawił się w zeszłym roku), ale liczę, że będzie się rozwijał i w przyszłości nie straci na jakości.

Jakub Szczęsny

Kanał Sportowy Extra — Miało być do 200K subów, więc jest do 200K. ;) Polecić głównego miejsca na YouTube Kanału Sportowego polecić nie mogę z przyczyn technicznych w tekście, ale mogę to zrobić w zakresie “mniejszego brata” KS. Odrobinę tylnymi drzwiami, ale tym samym polecam cały Kanał Sportowy - bo to po prostu gratka dla fanów wszelkich sportów. Choć po mnie tego nie widać, to lubię pooglądać co tam wygaduje Stanowski w Dziennikarskim Zerze oraz w Hejt Parkach, o czym rozprawia Borek w trakcie Oktagonów, Smokowski w Misji Futbol oraz Pol w Pol Position. Generalnie jest to zbiór naprawdę przemyślanych i atrakcyjnych formatów, które odrobinę namieszały na sportowej scenie youtube’owej w Polsce.

MotoBieda — Kolejny temat, na którym się nie znam ale lubię dotyczące go materiały to motoryzacja. Ta nowsza jest generalnie nudna - ekrany dotykowe, turbokosiarki zamiast silników i zachowane normy emisji spalin tak, by Greta nie krzyczała: “how dare you?!”. Stara (i starsza) motoryzacja ma swój urok - przekonuję się o tym codziennie, gdy wsiadam do swojego auta by dojechać do pracy. W rozrusznik poprzednika tłukłem młotkiem, gdy przestawał domagać i znowu można było brykać. Zrób tak z nowszym pojazdem, no tylko spróbuj.

To oczywiście ogromna hiperbola, bo i w nowoczesnej motoryzacji jest pewien urok. Tyle że ja go czuję mniej i przez sentyment trafiają do mnie takie kanały jak Motobieda - lub jak kto woli: “Motoniedostatek”. Autor klnie jak szewc i stosuje skróty myślowe, które są rubaszne, wulgarne, obrazoburcze i na pewno nie nadają się do cytowania w uniwersyteckiej dyspucie. Ale co ja się tam znam. Pan Motobieda zna się na samochodach (a w szczególności na wyrobach samochodopodobnych od FSO) i dobrze się bawi. Czy można chcieć czegoś więcej?

Pozdro z KRLD — Kiedyś czytałem tekst pewnej pani, której się coś na głowę spadło i zadała pytanie: “Czy naprawdę warto reklamować reżim?” w kontekście kanału Pozdro z KRLD. Jeśli ludzie przestaną jeździć do KRLD w celach turystycznych, to ten reżim i tak się wyżywi - jak nie sprzedając narkotyki, to oferując tanią siłę roboczą Rosjanom. Turystyka za to napędza rozpędzającą się (co i pewnie osłabło przez pandemię) klasę średnią, która żyje z handlu. A handel to również turyści. No, ale jeżeli się w życiu wyjechało li tylko poza granice powiatu i życie zna się tylko z internetu oraz tekstów z Krytyki Politycznej, to się potem plecie takie bzdury. Okej, przepraszam. Musiałem.

Emil Truszowski z Pozdro z KRLD był w Korei Północnej często przed pandemią i naprawdę dobrze ten kraj poznał. Nawiązał relacje z KOREAŃCZYKAMI, nie z reżimem. Z ludźmi, którzy tam żyją i innego życia nie znają i zapewne nie poznają. Reżim działa brutalnie, dla nas nie do pojęcia - ale my tego nie zmienimy. Nie zmieniły tego lata dość dziwnej polityki USA, trudno było to zmienić przez wpływ ZSRR oraz ChRL. Do magicznego zjednoczenia Korei pewnie nigdy nie dojdzie. Ten kraj tym bardziej jest ciekawy i Emil spełnia w tym wszystkim głównie rolę informacyjną. Ostatnio nagrywa głównie materiały, w których komentuje bieżące doniesienia lub… ocenia artykuły o KRLD w mainstreamowych mediach. Te zazwyczaj, podobnie jak bzdury przywołane przeze mnie w poprzednim akapicie to coś, czego czytać nie warto. A do Emila wpaść - wręcz trzeba.

Kamil Świtalski

ZyoniK — Wspominałem wielokrotnie na łamach AntyWebu, że od kilkunastu miesięcy zagrywam się w Pokemon Go. Tamtejsze raidy i shiny schodzą na dalszy plan, bo na pierwszym miejscu jest Go Battle League, czyli walki PvP -- i to im poświęcony jest kanał. Prezentacje teamów, efektownych walk, a także sporo materiałów na temat podstaw tej zabawy. Od premiery Pokemon Unite - na kanał trafiają także materiały z gry MOBA w świecie Pokemon. Zyonik zdecydowanie jest jednym z moich ulubionych twórców treści związanych z Pokemon GO -- jeżeli szukacie tego typu informacji, serdecznie polecam.

Bake with Jack — Poza technologiami i popkulturą, uwielbiam zabawy glutenem. Pieczenie to zajawka która jak żadna inna nauczyła mnie pokory i cierpliwości - a fakt, że przy zakwasowych chlebach nie ma czegoś takiego jak “stały przepis” kiedy nie mamy warunków laboratoryjnych tylko mnie nakręciło i pchnęło ku eksperymentom i kolejnym próbom. Pieczenie chleba (zwłaszcza tego formowanego ręcznie) to stałe poznawanie technik i mąk na których pracujemy, ale pewne rzeczy i wskazówki pozostają bez zmian. I wieloma takimi dzieli się Jack na swoim kanale Bake with Jack -- z humorem, z uśmiechem, z solidną dawką cennej wiedzy i wieloma informacjami które mogą pomóc wam zrozumieć gdzie popełniliście błąd ostatnim razem - i dlaczego efekt nie jest taki, jaki sobie wymarzyliście.

Jeremy Parish— Jeżeli miałbym podać jedną osobę której wywody na temat retro gier chciałbym słuchać do końca świata i jeden dzień dłużej, to bez wątpienia byłby to Jeremy Parish. Podcast Retronauts jest jednym z moich najulubieńszych od wielu, wieeeelu, lat. Jego kanał na YouTube to znacznie skromniejszy projekt realizowany w pojedynkę, ale jak! Ambicją Jeremy’ego jest stworzenie kompletnej historii gier wideo na platformy Nintendo. Chronologicznie przygotowuje materiały na temat kolejnych produkcji, pokazując też swoje profesjonalne zdjęcia pudełek, instrukcji, w perfekcyjny sposób zgrane gameplaye. Dla potomnych będzie jak znalazł, ale już teraz oglądam je wszystkie z ogromną frajdą.

Paweł Winiarski

HRejterzy — Na pewno ich znacie, ale z Facebooka. Wesoła ekipa programistów z CodeTwo może nie zachwyca jakością materiałów, ale zawsze, ale to zawsze nadrabia treścią i humorem. Pokazuje absurdy rzeczywistości i robi to w tak zabawny sposób, że już kilka razy oplułem ekran kawą. Zjadają Abstrachuje na śniadanie i należy im się jedno zero więcej na liczniku subskrypcji.

KRIMH Drummer — Kanał jednego z moich ulubionych metalowych perkusistów, który może nie ma oryginalnych formatów - ale też prowadzi go gdzieś na boku, obok swojej twórczości muzycznej. Ale potrafi w fajny i ciekawy sposób opowiedzieć o sprzęcie i technikach grania na instrumencie, serwując również masę świetnie zrealizowanych coverów czy własnych kompozycji. Polecam również bardzo mocno jego solową twórczość, bo to multiinstrumentalista, który potrafi zastąpić wszystkich pozostałych członków zespołu. Mam jego wszystkie albumy na CD i wracam do nich regularnie.

Michał Pisarski Tech — Kamil ustalił 200k subów jako górną granicę, więc wypadło kilka moich ulubionych kanałów technologicznych. Ale mieści się Michał Pisarski, którego na pewno pamiętacie z występów na AntywebTV. Michał znalazł swój format, gdzie dużo żartuje - ale i w ciekawy sposób opowiada o świecie technologii oraz grach. Może nie pomoże w zakupie aż tak mocno, tak jak robią to inni, ale na pewno zapewni regularną dostawę żartów i fajnych treści. Pamiętam początki tego kanału, jak szukał odpowiednich formatów - kibicuję i cieszę się, że udało się wszystko dopiąć.

Kamil Pieczonka

Pertrolhead Number One — Moje niedawne odkrycie, Petrolhead opowiada o autach z pasją i to niezależnie od tego czy robi materiał o nowym BMW, czy o Wartburgu. Co mnie jednak w tych jego filmach najbardziej ciekawi to tzw. próby autostradowe, czyli wycieczka za zachodnią granicę każdym testowanym autem aby sprawdzić jego maksymalną prędkość. Jeśli jesteście zatem ciekawi jak w takich testach spisuje się Fiat 126p, Trabant czy np. Octavia 1.5 TSI, to warto do niego zajrzeć, tym bardziej, że produkuje naprawdę sporo materiałów.

Squaber — Jeśli szukacie ciekawych materiałów na temat inwestycji giełdowych to warto zajrzeć na ten kanał. W natłoku wszelkiego rodzaju naciągaczy na szkolenia giełdowe, Squaber wyróżnia się tworzeniem bardzo dobrej jakości materiałów, które podparte są też rozwiniętym serwisem www pozwalającym na dokładną analizę spółek.

HRejterzy — W zasadzie to jestem w szoku, że ten kanał nie ma jeszcze 200k subskrypcji. Dostarczają świetnej rozrywki z dystansem śmiejąc się z samych siebie i stereotypów związanych z branżą IT, a także aktualną rzeczywistością. Biorąc pod uwagę, że przeciętny film na tym kanale trwa 2-3 minuty to z pewnością warto poświęcić im 10 minut aby sprawdzić czy ten typ humoru wam odpowiada ;-).

Krzysztof Kurdyła

Copernicus Center for Interdisciplinary Studies — Jeden z kanałów naukowych, który odbierany jest chyba trochę jako zbyt specjalistyczny (długa i oficjalna nazwa) przez co ma znacznie mniejszą liczbę subskrybentów i odsłon niż na przykład Uwaga! Naukowy Bełkot, Nauka to Lubię czy SciFun. Filmy z reguły są dłuższe niż na bardziej popularnych kanałach, tematyka bardziej pogłębiona, ale całość jest zrealizowana ciekawie i atrakcyjnie. Zdecydowanie polecam.

Microbehunter Microscopy / Microbehunter — Jeśli lubicie „zabawy” mikroskopowe, to kanały na których możecie dowiedzieć się absolutnie wszystkiego. Co warto kupić, co warto oglądać, w jakie akcesoria warto się wyposażyć i jak ich używać. Do tego mnóstwo inspirujących obserwacji nagrywanych kamerami, które mogą zainspirować Was do przeprowadzenia własnych obserwacji. Z wielu kanałów które przejrzałem, te oferują najbardziej kompleksową, a jednocześnie najbardziej przystępną wiedzą na ten temat.

Broń Pancerna Świata— Jeśli od czasów „Rudego 102” ktoś jest miłośnikiem czołgów i generalnie broni pancernej to najbardziej ciekawy polskojęzyczny kanał dotyczący tej tematyki. Twórcom zdecydowanie przydałoby się poprawić stronę wizualną kanału, w zasadzie są to podcasty ilustrowane z rzadka zmienianymi zdjęciami, ale ilość i jakość wiedzy którą przekazują powoduje, że dla interesujących się pancerką i ogólnie wojskiem jest to pozycja obowiązkowa.

Konrad Kozłowski

Sunny Cloud Gaming — Jeśli chcecie dowiedzieć się, co to cloud gaming i być na bieżąco ze wszystkimi informacjami dotyczącymi Google Stadia, GeForce Now i wiele innych, to kanał Sunny’ego będzie najlepszym miejscem. Materiały powstają chwilę po tym, gdy pojawi się nowa, ważna wiadomość, a nie brakuje także własnych przemyśleń autora, analiz oraz podsumowań. Licznik subskrypcji może wskazywać na to, że nie jest to twórca o ogromnych zasięgach, ale bardziej obarczałbym tu winą małą popularność streamingu gier, niż zawartości kanału.

Kyle McDougall — Na YouTubie nie brakuje kanałów poświęconych fotografii, dlatego lubię wynajdować nowe, nieznane szerzej postacie lub materiały. Filmy Kyle’a nie pojawiają się tak często jak u wielu innych, ale prawie zawsze ma do powiedzenia coś, co mnie faktycznie zainteresuje i czegoś nauczy. Kanał warto też śledzić ze względu na to, jak kręcone są te materiały, bo można coś zawsze podpatrzeć.

Byte Review — Autor kanału nie jest typowym YouTuberem, choć ostatnio coraz częściej wykonuje projekty wpasowujące się w tę formę bycia twórcą. Mam nadzieję, że pewnych granic nie przekroczy, bo do tej pory jego filmy były ciekawymi wskazówkami tego, jak można zorganizować sobie miejsce do pracy lub całe pomieszczenie, a i tak z kategorii tech od czasu do czasu potrafił coś przydatnego podpowiedzieć. Druga strona medalu to sposób, w jaki kręcone i montowane są filmy, a dla tych, którzy się tego chcą nauczyć, to taka estetyka klipów będzie dobrym drogowskazem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu