Felietony

PolakPotrafi.pl czyli taki polski KickStarter

Grzegorz Marczak
PolakPotrafi.pl czyli taki polski  KickStarter
19

KickStarter.com to inicjatyw dzięki, której młodzi kreatywni ludzie mogą zbierać pieniądze na swoje projekty. Wpłacający wspierając dany projekt mogą liczyć na nagrodę, natomiast nie jest to klasyczne inwestowanie w którym otrzymuje się część udziałów firmy. Zresztą właśnie nie o firmy i biznes tu...


KickStarter.com to inicjatyw dzięki, której młodzi kreatywni ludzie mogą zbierać pieniądze na swoje projekty. Wpłacający wspierając dany projekt mogą liczyć na nagrodę, natomiast nie jest to klasyczne inwestowanie w którym otrzymuje się część udziałów firmy. Zresztą właśnie nie o firmy i biznes tutaj chodzi a o wspieranie nowo powstających projektów. Jest to więc miejsce dla artystów, twórców filmowych, muzyków, designerów, ilustratorów, inżynierów, odkrywców itp. Myślę zresztą, że samego pomysłu na KickStarter w szczegółach przedstawiać nie trzeba bo z pewnością wielu z was obiło się on już wcześnie o uszy.

Ponieważ pomysł jest zacny i sprawdził się za granicą dlatego jak to zwykle bywa znaleźli się chętni do przeniesienia go w polskie realia i tak oto powstała platforma PolakPotrafi.pl. Ironią jest w tym wszystkim natomiast fakt, że serwis ten jest praktycznie kopią KickStarter, zarówno jeśli chodzi o pomysł, zasady, reguły a nawet treści FAQ (które moim zdaniem są niemal identyczne). Tak więc innowacyjne młode pomysły będą wspierane przez klasycznego klona, który tak naprawdę jest identyczny co do oryginału.

Zostawmy to jednak na boku (bo w sumie nie to jest najważniejsze) i zobaczmy jakie projekty w tej chwili można wesprzeć w Polakpotrafi.pl - serwis wystartował 15 marca więc jest ich dosłownie kilka. Na liście mamy ufundowanie wycieczki studentów do fabryki Lamborghini, urządzenie do sterowanie sprzętem poprzez SMS (fajne), Mini-UAV czyli bezzałogowy aparat latający itp.

Jak na początek jest więc nieźle (no może poza tą wycieczką) i osobiście mam nadzieję, że Polak naprawdę potrafi i znajdą się chętni do wspierania twórczych projektów.

Ps. PolakPotrafi.pl znalazłem na startups.antyweb.pl, także zachęcam gorąco wszystkie starupy do dodawania własnych projektów do katalogu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

PolakPotrafi.plKickStarter