Felietony

Polacy skonstruowali marsjański łazik, którym sam możesz pokierować. Szukają wsparcia

Marcin Kamiński
Polacy skonstruowali marsjański łazik, którym sam możesz pokierować. Szukają wsparcia
7

Serwis Kickstarter.com jest Wam zapewne znany – pozwala on na zaprezentowanie swojego pomysłu i zbieranie od publiczności pieniędzy na jego realizację. Niejednokrotnie prezentowaliśmy Wam projekty szukające wstaprcia w ten sposób. Tym razem naszą uwagę przykuł projekt z Polski. Mowa o ReMy, czyli ła...

Serwis Kickstarter.com jest Wam zapewne znany – pozwala on na zaprezentowanie swojego pomysłu i zbieranie od publiczności pieniędzy na jego realizację. Niejednokrotnie prezentowaliśmy Wam projekty szukające wstaprcia w ten sposób. Tym razem naszą uwagę przykuł projekt z Polski. Mowa o ReMy, czyli łaziku w postaci sześciokołowego robota, skonstruowanego do poruszania się po powierzchni planety Mars. Pokierować będzie mógł nim każdy finansujący, a potrzebować do tego będzie wyłącznie przeglądarki internetowej.

Polacy w ostatnim czasie mocno zaznaczyli swoje działania związane z kosmosem. Po satelicie przyszedł czas na całkowicie prywatny projekt, nie realizowany przez żadną uczelnię ani agencję rządową. Szukający wsparcia i finansowania za pośrednictwem serwisu Kickstarter projekt ReMy realizowany jest w Toruniu. Powstaje tam teren mający przypominać wycinek Marsa, ze skałami i minerałami do skolekcjonowania. Zdalnie sterowany łazik ma za zadanie zbierać minerały i przekazywać je do analizy. W planach jest jednak wykorzystanie łazika także do wyższych celów, takich jak zdalna pomoc medyczna rannemu astronaucie.

Łazik z projektu ReMy to sześciokołowy robot, sterowany przez człowieka za pośrednictwem znanej wszystkim przeglądarki internetowej, z dowolnego miejsca na Ziemi. Obraz z kamer zamontowanych na robocie przekazywany jest na ekran komputera, wraz z jego aktualną pozycją wyznaczoną przez satelitę. W planach jest również uruchomienie opcji czatu wideo pomiędzy użytkownikami oraz forum dyskusyjne.

Co może dać Wam finansowe wsparcie projektu? Możliwość samodzielnego sterowania łazikiem po pokoju wyglądem przypominającym powierzchnię Marsa. Za logowania pobierane będą drobne opłaty, a ilość łazików i pokoi zależna będzie od wysokości finansowego wsparcia internautów. Jest to zatem znakomita okazja nie tylko do wsparcia pomysłu Polaków, lecz również interesująca rozrywka dla osób indywidualnych oraz zorganizowanych grup składających się z uczniów i studentów.

W chwili obecnej zebrano na projekt ReMy niespełna 1,000 dolarów przy wsparciu 40 osób. Potrzebne jest jednak aż 20,000 dolarów, a ich zbieranie potrwa jeszcze 40 dni – zachęcamy Was do zapoznania się z projektem bliżej na stronie Kickstarter.com.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

KickStarter