Steam

Polacy na Steamie kochają w zasadzie tylko jedną konkretną grę. Jaką?

Paweł Winiarski
Polacy na Steamie kochają w zasadzie tylko jedną konkretną grę. Jaką?
14

Zastanawialiście się kiedyś w co grają na Steamie nasi rodacy? Ile średnio gier posiadają lub ile czasu spędzają przy komputerze oddając się elektronicznej rozrywce? Sam jestem chyba trochę zaskoczony wynikami. Wbrew temu, co mogłoby się bowiem wydawać, w większości przypadków nie są to wielkie hity...

Zastanawialiście się kiedyś w co grają na Steamie nasi rodacy? Ile średnio gier posiadają lub ile czasu spędzają przy komputerze oddając się elektronicznej rozrywce? Sam jestem chyba trochę zaskoczony wynikami. Wbrew temu, co mogłoby się bowiem wydawać, w większości przypadków nie są to wielkie hity, za którymi stoją wielomilionowe kampanie reklamowe oraz serie, które według wydawców kupujemy bez namysłu co roku.

Serwis Steam Spy to bardzo ciekawa strona, na której możemy sprawdzić trendy na Steamie, również te w Polsce. Dane są autentyczne, opierają się bowiem na udostępnionym przez Valve Api. Możemy więc za jego pomocą określić co aktualnie jest najpopularniejsze wśród graczy danego kraju. No to lecimy z Polską.

Bardzo mocne 40% całkowitego zaangażowania polskich graczy (a 63% w ostatnich dwóch tygodniach) przypada Counter-Strike: Global Offensive. Plotki o tym, że gra stała się ostatnio w naszym kraju bardzo popularna nie są więc w żadnym wypadku przesadzone. 37% (a jedynie 7% w ostatnich dwóch tygodniach) przypadło innej sieciowej strzelance, leciwemu już Team Fortress 2. Trzecie miejsce z 27% (ale tylko 6% w minionych dwóch tygodniach) to…zwykły Counterstrike. Gdyby więc zsumować oba CS-y wychodzi na to, że Polacy grają praktycznie tylko w CS-a.

Dalsza część pierwszej dziesiątki pod względem najchętniej ogrywanych przez Polaków produkcji to odpowiednio - Dota 2, Unturned, Left 4 Dead 2, The Elder Scrolls V: Skyrim, Dead Island, Counter-Strike: Source i Robocraft.

Jeśli spojrzeć natomiast na ostatnie 2 tygodnie: CS: GO, TF2, CS, Dota 2, Unturned, Skyrim, Euro Truck Simulator 2, Garry's Mod, Robocraft, BLOCKADE 3D.

Steamowe Grand Theft Auto V to w Polsce jedynie 0,99% zaangażowania ogólnego i 1,81% w ostatnich dwóch tygodniach. Najlepiej z serii Call of Duty radzi sobie Call of Duty: Black Ops - Multiplayer, z 6,19% całkowitych graczy i 0,62% graczy w ostatnich dwóch tygodniach).

Z innych ciekawych danych dotyczących Steama w naszym kraju - na jednego polskiego gracza przypada średnio 19,2 gry. Pięć najchętniej kupowanych gier to natomiast w kolejności: ORION: Prelude, Counter-Strike: Global Offensive. Arma 3, Team Fortress 2, Counter-Strike.

grafika: 1, 2, 3, 4

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu