Pokemon Go

Poradnik do Pokemon GO - radzimy, na co zwrócić szczególną uwagę

Kamil Świtalski
Poradnik do Pokemon GO - radzimy, na co zwrócić szczególną uwagę
0

Pokemon GO okazało się światowym fenomenem. Gra wystartowała latem 2016 roku i nagle cały świat zaczął łapać wirtualne stworki. Szaleństwo minęło, ale wciąż na całym świecie są miliony graczy którzy starają się być na bieżąco ze wszystkimi wydarzeniami, których w grze jest od groma. Jak grać w Pokemon GOk jeżeli chcemy dopiero zacząć? Jak zebrać Pokedex? Oto porady które kierowane są zarówno do początkujących jak i tych, którzy mają już swoje doświadczenia z grą.

Pokemon GO - porady dla nowych graczy

Jeżeli dopiero zaczynacie swoją przygodę w Pokemon Go to pamiętajcie: nie wszystko na raz. Owszem, są ludzie którzy złapali już tysiące Pokémonów, mają pełne Pokedexy i przeżyli dziesiątki eventów. Mają silniejsze stworki i wyższy poziom. Ale to najczęściej lata konsekwencji i regularnego zaglądania do gry. Stąd te wszystkie legendarne Pokemony, stworki z rozmaitymi ubrankami, czapeczkami czy inne limitowane czasowo edycje. Prawda jednak jest taka, że wkraczając do świata Pokemon GO teraz, wskakujecie do możliwie najlepszej gry. Niantic, twórcy tego wcielenia popularnej marki Nintendo, od lat dbają, aby w grze zawsze było co robić. I każdy - niezależnie od poziomu i doświadczenia z grą - mógł tam odnaleźć wyzwania dla siebie i doskonale się bawić.

Dlatego jeżeli zastanawiacie się jak grać w Pokemon Go i co musicie wiedzieć przed rozpoczęciem zabawy, to spokojnie. Zainstalujcie grę, załóżcie konto i możecie ruszać ku przygodzie: twórcy gry zadbali o to, abyście nie czuli się zagubieni i regularnie będą opowiadać o dokładanych mechanikach. Informacje na temat kolejnych funkcji oddawanych w ręce graczy pojawiać się będą regularnie, nie ma się czego bać. Ale już na samym początku warto rozejrzeć się za solidną ekipą, z którą wspólnie będziecie mogli stawiać czoła pokemonom w raidach. Najlepiej - lokalną, ale dzięki zdalnym zaproszeniom wprowadzonym w 2020 roku — nie jest to konieczność.

Jak grać w Pokemon GO poradnik gracza

Myślę że nie ma sensu przeprowadzać przez sam proces gry w Pokemon GO. Jak wspomniałem wyżej, samouczki dostępne w grze kolejno wyjaśniają wszystkie mechaniki: od łapania stworków, poprzez zdobywanie punktów doświadczenia, walki w gymach i PVP, na tym jak działa wykluwarka jajka kończąc. Dlatego myślę, że samo opisywanie poszczególnych mechanik kompletnie mija się z celem. Warto jednak powiedzieć, że to gra, która stopniowo, powoli, przed każdym zaczyna odkrywać karty. A kluczowym jest tutaj czas.

Dlaczego? Pokemony się zmieniają — wszystkich jednocześnie zdobyć się nie da, podobnie zresztą sprawy mają się z rozmaitymi eventami, które w grze się właściwie nie kończą. Jedne zastępują drugie, następnie serwowane są jeszcze nowsze. Natomiast by starzy wyjadacze się nie nudzili, Niantic cały czas dokłada nowe stworki z kolejnych generacji, serwuje powroty legend których cukierki są niezwykle istotne oraz stara się rozbudowywać tamtejszy system. Właśnie dzięki temu w minionym roku, po długim oczekiwaniu, gracze doczekali się możliwości levelowania Pokemona do 50 poziomu. Co istotne: wystarczy w tym celu poziom 40 oraz odpowiednia ilość środków: cukierków, cukierów XL oraz pyłu (stardust).

Warto też mieć na uwadze, że to jedna z gier która oferuje kilka rozmaitych ścieżek zabawy. Dlatego dla każdego inne porady do Pokemon GO dla każdego będą ważniejsze: jedni ucieszą się na wieść o tym jak efektywnie zdobywać punkty doświadczenia pozwalające piąć się w hierarchii poziomów. Inni będą poszukiwać shiny Pokemonów — czyli rzadkich stworków, które różnią się kolorem od "zwykłych" przedstawicieli tego samego gatunku. Jeszcze inni za punkt honoru wezmą sobie łapanie każdego gatunku z najlepszymi możliwymi statystykami — czyli 15/15/15. Stale rośnie w siłę także segment PVP — czyli walk przeciwko innym trenerom. Oficjalny moduł w grze, Go Battle League, pozwala przeprowadzać 25 walk dziennie (pięć serii po pięć walk w których czekają ustalone z góry nagrody) — co kilka lub kilkanaście dni zmieniając ligi i serwując specjalne wyzwania. Podstawowymi jednak są: Great League (z pokemonami do 1500 CP), Ultra League (z pokemonami do 2500 CP) oraz Master League (bez jakichkolwiek limitów CP stworków), do których najczęściej dokładane są specjalne warianty — np. bez legend czy wykluczające jeden z typów stworków. Jak widać: to gra w której możesz robić co chcesz. Zająć się tym czym chcesz. Możesz przechadzać się po mapie i zwiedzać poke stopy, możesz szukać przyjaciół by wymieniać z nimi zdobywane prezenty, a możesz skupić się na poszukiwaniu idealnych stworków do walki.

Pokemon GO poradnik dla zaawansowanych

W Pokemon GO czeka na nas multum możliwości — i choć na pierwszy rzut oka sama mechanika zabawy jest bardzo prosta, to okazuje się, że system ten skrywa wiele tajemnic, które zaczynamy poznawać dopiero z czasem. Najbardziej widoczne jest to w przypadku wspomnianych wyżej walk z innymi graczami. Pokemon GO Battle League na pierwszy rzut oka jawi się jako banalnie prosty zestaw wyzwań, gdzie klikamy palcem możliwie jak najszybciej w ekran by dotrzeć do ataków specjalnych. Wraz z upływem czasu będziecie jednak dostrzegać coraz więcej niuansów i nieścisłości, które... jak się później okazuje - nie są dziełem przypadku. Walki z trenerami w Pokemon Go są tak naprawdę bardzo zaawansowanym systemem, w którym liczą się najdrobniejsze gesty i wyczucie czasu. W jakim celu? Aby nie oddawać darmowej energii rywalom, co jest bolesne zwłaszcza przy szybkich atakach trwający 4 lub 5 tur. Autor kanału FPSticks przygotował kompleksowy materiał poświęcony temu zagadnieniu:

Pokemon Go wskazówki dla liczenia ruchów w walce z innymi graczami

Warto także wiedzieć, że by móc na poważnie grać w PvP Pokemon Go należy znać ilość tur jakie potrzebne są danym pokemonom by móc wykonać ruch. To podpowie nam czy warto go bronić, czy nie. Ciekawym i zdecydowanie wartym uwagi zagadnieniem jest także wymiana Pokemonów w chwili, gdy nasz przeciwnik będzie wykonywał ładowany atak — i często jest to ściśle powiązane ze znajomością tur i energii potrzebnej przez rywala, by móc wykonać charge attack. Więcej na ten temat dowiecie się w filmie FPSticks:

Poradnik do Pokemon Go - jakie statystyki do walki? Dlaczego nie zawsze 100% IV to najlepsze rozwiązanie?

A jeżeli planujecie wejść w świat Pokemon GO na poważnie — do zakładek koniecznie dodajcie serwis PVPoke.com. To jedno z najważniejszych źródeł dla wszystkich trenerów, które zawiera ogromną bazę danych na temat każdej z lig, rankingi najlepszych Pokemonów oraz pozwoli prowadzić symulacje walk będące niekończącym się źródłem wiedzy i pomocy przy tworzeniu drużyny. Ale dowiecie się tam też natychmiast w które Pokemony warto inwestować swoje środki, a które omijać szerokim łukiem. W przypadku GBL warto też mieć na uwadze, że kluczowe potrafią być tam statystyki — i tutaj więcej nie zawsze znaczy lepiej. Dlaczego? Tego dowiecie się z poniższego filmu:

Jak zatem najłatwiej sprawdzić czy Pikachu, Snorlax lub Charmander którego złapaliśmy nadaje się do walki? Najszybszym i najpewniejszym sposobem jest aplikacja Poke Genie, dostępna na systemy iOS oraz Android.

Jeszcze kilka słów o atakach legacy — czyli takich, których Pokemony nie mogą nauczyć się po prostu przy zwykłych TM. Te najczęściej pochodzą z limitowanych czasowo raidów, wydarzeń i community days (specjalnych wydarzeń odbywających się raz w miesiącu w weekend, trwających 6 godzin, w ramach których zwiększa się populacja jednego z Pokemonów, a dodatkowo ewoluowany podczas wydarzenia może on liczyć na specjalny atak). Od ubiegłego roku jest możliwość nauczenia ich dzięki Elite Charge TM i Elite Fast TM - te są jednak przedmiotem niezwykle rzadkim, a najłatwiej można je nabyć za około 1400 monetek w paczce sprzedawanej podczas CD. Jakie są inne szanse na zdobycie takich stworków? Wymiana z graczami (popytajcie starszych stażem, istnieje szansa, że mają je w swojej kolekcji!) albo czekanie na specjalne wydarzenie, w których ponownie zostanie umożliwiona ewolucja Pokemona tak, by dostał atak specjalny.

Triki i sztuczki w Pokemon GO - czy wciąż działają?

Tuż po premierze pojawiło się sporo aplikacji działających wbrew regulaminowi gry. Pozwalały one m.in. "podróżować" po całym świecie, zmieniając lokalizację GPS. Triki w Pokemon Go takie jak te są regularnie blokowane przez twórców gry. Nazywane są spooferami i choć pojawiają się w sklepach mobilnych regularnie - wszyscy muszą liczyć się z tym, że mogą one przestać być przydatne z dnia na dzień. Co więcej: jako, że wszystko dzieje się wbrew regułom na które zgadzamy się przystępując do gry — trzeba liczyć się także z tym, że Niantic za takie praktyki może zablokować konto!

Pokemon GO w 2021 roku - jakie nowości zapowiedział Niantic?

Na tę chwilę Niantic nie zdradził jeszcze żadnych informacji na temat wielkich zmian zmierzających do gry. Faktem jednak jest to, że firma właściwie każdego tygodnia zapowiada nowości dotyczące gry — najczęściej chodzi o bieżące wydarzenia. Przyjęta przez twórców Pokemon Go strategia zakłada regularne serwowanie nowości i wielką rotację stworków by nie było nudy, a pomiędzy tym wszystkim wprowadzanie nowych Pokemonów. W tym roku nie zapowiedziano jeszcze żadnych ogromnych zmian (jak zeszłoroczne podniesienie poziomu gracza do 50 czy nowe mechaniki - XL Candy). Poza comiesięcznymi zapowiedziami Community Days — na tę chwilę wiemy jedynie o tegorocznym Pokemon Go Fest, który odbędzie się w dniach 17-19 lipca 2021!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu